Slunečnicová semínka: Nejen zdravá, ale i chutná

pexels-jay-sx-1462246
Zveřejněno: 8.6.2021

Známe je skoro všichni. Slunečnicová semínka se přidávají do krmiv pro drobné domácí mazlíčky. Nebo třeba do zeleninových salátů. Jelikož jsou ale v našich životech tak přítomná, mnohdy jim nevěnujeme takovou pozornost, jakou by si zasloužila. Proto to dnes změníme.

Ořechy a semínka by měly být nedílnou součástí našeho denního jídelníčku. Hodně lidí je ale dlouhodobě ignoruje. Což je škoda. Protože jsou levné, dobře dostupné a ke všemu bohaté na vitamíny a další pro tělo prospěšné látky. Proč se tedy zbytečně ochuzovat o tak nadupaný zdroj chuti a živin?

Pokud vám chybí inspirace, prozradíme vám, jak připravit slunečnicová semínka na pánvi. Ale i spoustu dalších zajímavostí, které vás určitě motivují k tomu, abyste je při příštím nákupu přihodili do svého nákupního košíku.

slunečnicová semínka

Co obsahují slunečnicová semínka a jaké mají účinky na zdraví

Slunečnicová semínka vypadají na první pohled hrozně nenápadně. Tím se ale nenechte vůbec zmást. Ukrývají v sobě totiž široké spektrum živin. Sice to neznamená, že byste je měli kvůli tomu jíst každý den po kilech. Ale mohou vám zajistit určitou variabilitu v jídle.

Ve slunečnicových semínkách najdeme například:

Z toho tak nějak i vyplývá, že mají mnoho pozitivních dopadů i na náš organismus. Jejich pravidelná konzumace může přispět k tomu, že tělo lépe zvládne boj proti volným radikálům. Také obsahují látky, které mohou zefektivnit boj těla proti zánětů. Dále mohou mít pozitivní vliv na krevní tlak a na krevní cukr.

Samozřejmě ale v souvislosti s konzumací slunečnicových semínek existuje i pár mínusů, na které byste si měli dát velmi dobrý pozor. V první řadě, slunečnicová semínka jsou bohatá na kalorie. Pokud to s nimi tedy budete přehánět, rozhodně tím neprospějete svojí štíhlé linii. Slunečnicová semínka se také poměrně často solí, takže pozor na sodík! Slunečnice má navíc schopnost přijímat z okolního prostředí kadmium, které může být v dlouhodobém horizontu škodlivé pro vaše vnitřní orgány.

Mohlo by vás zajímat:  Léčba krevní plazmou dokáže urychlit hojení - metoda ACP

Velmi delikátním problémem pak může být i blokáda stolice, kterou může způsobit jejich neregulovaný příjem. Tento problém hrozí jak dětem, tak dospělým.

Nutriční hodnoty slunečnicových semínek

Nutriční hodnoty na 100 g
Bílkoviny 24 g
Sacharidy 4 g
Z toho cukry 3 g
Tuky 56 g
Vláknina 10 g
Sůl 0,2 g

Jak správně oloupat a jíst slunečnicová semínka

slunečnicová semínka účinky

Loupat slunečnicová semínka zuby je možná chvíli zábavné. Ale také pořádně zdlouhavé. Proto je vhodnější před jejich konzumací přistoupit k jejich hromadnému oloupání. Naštěstí je to poměrně jednoduché. Půl šálku slunečnicových semínek dejte do plastového pytlíku. Ten položte na stranu a dejte si záležet na tom, aby slunečnicová semínka ležela v jedné vrstvě. Následně přes pytlík přejeďte válečkem. (Takže by mělo dojít k popraskání slupek.) Poté ponořte semínka do vody a nechte slupky vyplavat nahoru. Tekutinu se semínky propláchněte a přeceďte.

Jedním ze způsobů, jak lze slunečnicová semínka jíst, je ten, že je přidáte do zeleninového salátu. Hodně lidí je používá i při pečení. Stačí, když jimi posypete domácí pečivo, nebo slané tyčinky. Slunečnicová semínka ale můžete jíst i jen tak u televize.

Jak pražit slunečnicová semínka

Pražená slunečnicová semínka jsou oblíbenou chuťovkou. Pokud nemáte zrovna cestu do obchodu, zvládnete si je během chvilky připravit i doma.

Postupujte tak, že vyložíte plech pečicím papírem a rozehřejete troubu na 175° C. Na plech položíte semínka v jedné vrstvě. Dejte semínka péct na 7-10 minut. Mezi tím je průběžně míchejte a obracejte. Oloupaná slunečnicová semínka lze pražit i na pánvi. Stačí je vystavit teplu na 5-10 minut. Taktéž je průběžně míchejte a obracejte.

Slunečnicová semínka v těhotenství

Slunečnicová semínka lze v umírněném množství konzumovat i v těhotenství. Právě proto, že jsou bohatá na řadu pro tělo i pro plod důležitých látek. Vzhledem ke kaloričnosti by si je ale těhotné ženy neměly dopřávat příliš často. (Protože pak mohou bojovat s nechtěným přírůstkem na váze.) Také je potřeba se hlídat kvůli již zmíněnému kadmiu.

Mohlo by vás zajímat:  7 receptů na lehké zdravé snídaně, které si připravíte doma

slunečnicová semínka zdraví

Alergie na slunečnicová semínka

I když zní (možná až na pár detailů) konzumace slunečnicových semínek jako dobrá věc, někteří lidé si na ně musí dávat pozor. Především ti, kteří trpí alergií. Jedním z prvních vodítek je jiná potravinová alergie. A případně i alergie na ořechy.

Když slunečnicová semínka sníte a nevíte, že vám nedělají dobře, alergii po jejich požití poznáte podle:

  • Ekzému
  • Svědění v ústech
  • Rozbouřeného žaludku
  • Zvracení

V těžkých případech můžete upadnout do anafylaktického šoku, který může skončit i smrtí. V takové chvíli je tedy extrémně důležité, aby se k vám dostala včas pomoc.

V případě, že máte tento druh alergie potvrzený, je klíčové, abyste byli připraveni kdykoliv potlačit její projev. Mletá slunečnicová semínka, nebo jiné produkty z nich se totiž často skrývají i na místech, kde byste je nečekali. Pro takové případy byste měli mít vždy u sebe prostředky, které lze v nouzové situaci využít. Mezi ně patří například EpiPen.

Jsou slunečnicová semínka součástí vašeho jídelníčku, nebo se jim spíš vyhýbáte?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/sunflower-seeds – Slunečnicová semínka: Výživové hodnoty, zdravotní benefity a způsoby jejich konzumace (anglicky)

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-sunflower-seeds#1 – Zdravotní benefity slunečnicových semínek (anglicky)

https://www.culinaryhill.com/how-to-roast-sunflower-seeds/ – Jak pražit slunečnicová semínka (anglicky)

https://www.hellomagazine.com/healthandbeauty/mother-and-baby/201107215800/nutrition-folic-acid-pregnancy/ – Slunečnicová semínka v těhotenství (anglicky)

https://www.healthline.com/health/allergies/sunflower-allergy – Alergie na slunečnice a na produkty z nich (anglicky

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení