Zásady správné hygieny vám pomohou předcházet nemocem. Znáte je?

pexels-photo-1462638
Zveřejněno: 9.4.2020

Zásady hygieny by měl dodržovat každý. A to nejen v době, kdy jsme vystavení nebezpečným bakteriím a virům, ale prakticky kdykoliv v průběhu celého našeho života. Ne každý ale tuto společensky velmi žádanou schopnost ovládá do takové míry, aby se dokázal chránit před nechtěným faux-pas, nebo nebezpečnou nemocí. S námi si ale postupy správné hygieny osvojíte co by dup!

S nutnosti dodržovat správné hygienické návyky se setkáváme prakticky každý den. Někdy mají čistě estetickou funkci. Například během léta, kdy nejsme zrovna dvakrát odvázaní z toho čichat tělesné pachy zpocených lidí v prostředcích hromadné městské dopravy. Jindy nás naopak dovedou ochránit před vznikem nežádoucího zdravotního problému.

Protože se říká, že opakování je matka moudrosti, podíváme se na to, jak můžete svou osobní hygienu trochu vylepšit. Tak, abyste ji dělali za každých okolností správně a těšili jste se díky ní stále pevnému zdraví.

Správné mytí rukou

Jedním z prvních hygienických návyků, který nám naši rodiče předali, je nepochybně umývání rukou. K němu by mělo docházet po příchodu domů, před jídlem, po použití toalety nebo bezprostředně po práci s potenciálně nebezpečnými/infikovanými/špinavými předměty. (Příklad: Když se chystáte jít vařit, nebo umývat nádobí poté, co jste pracovali nechráněnýma rukama s dezinfekcí na toalety a koupelny atd.)

Pravda je ale taková, že i když si ruce umýváme všichni, k dokonalosti to má hodně daleko. Místo toho, abychom si na celou plochu dlaní a rukou nechali téct proud teplé vody a důkladně je omyli mýdlem, mnoho lidí si oplachuje jenom prsty.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se obléct na zimní procházky?

photo-1584265549884-cb8ea486a613

Správný postup umývání rukou sice zabere trochu více času, ale určitě se vám bohatě vyplatí. Začněte tím, že si nastavíte správnou teplotu vody. (Vaším cílem není se během hygieny opařit.) Z dávkovače odeberte mýdlo a pořádně ho napěňte. Z dlaní postupujte na hřbety obou rukou. Ve finále nezapomeňte důkladně projet i prostor mezi prsty. Teprve poté mýdlo spláchněte. Pokud vás trápí vysušené ruce, mějte na umyvadle (nebo v kabelce, v kuchyni nebo na pracovním stole) postavený hydratační krém.

Smrkání a kašlání

Trochu opomíjenou oblastí je nepochybně smrkání a kašlání. Přitom na něm není vůbec nic složitého, nebo těžkého.

Co se týká smrkání, ve chvíli, kdy trpíte infekčním onemocněním, je vhodné používat jednorázové kapesníčky. I když se to jeví jako naprosto normální věc, musíme v jejich názvu cíleně zdůraznit slovo jednorázové. To znamená, že po vysmrkání kapesníček vyhodíte do koše. (Místo toho, abyste ho zmačkali a schraňovali pro další použití v kapse.) Nikdo z nás si nedává pozor 24/7. (Zvlášť, když se ke svému infekčnímu kapesníčku vrátíme až za několik dnů.)

photo-1584313477598-941daf08d31d

U kýchání si zase dávejte dobrý pozor na to, abyste si neprskali bacily po ruce. (I když vás to tak učila maminka.) Vhodné není ani kýchání do volného prostoru. Místo toho kýchejte do rukávu.

Ach, ty doteky

Zkuste se zamyslet nad tím, kolikrát během dne si sáhnete na tvář. Tu se podrbete na nose, onehdy si podepřete bradu o ruce. Řadu z těchto pohybů děláme tak automaticky, že už si je pomalu ani neuvědomujeme. To je ale chyba! Zvlášť, pokud nemáme umyté, nebo jiným způsobem vydezinfikované ruce. Zkuste se proto trochu více hlídat. Jinak vaše snaha přijde pěkně rychle vniveč.

Mohlo by vás zajímat:  Vláknina: kde ji najdeme a proč bychom ji měli jíst

Sdílení není vždycky fajn

photo-1570283698449-7ab2095b6f28

I když se říká, že sdílená radost se násobí a sdílená starost pomáhá člověku ulehčit, jsou věci, které byste si měli nechat jenom pro sebe. Na tomto seznamu se nachází například ručník, zubní kartáček, hřeben a další věci běžné denní potřeby. (Včetně jídla a nápojů.) Nikdy nemůžeme mít naprostou jistotu, jakou úroveň hygieny druhý člověk má. Také může trpět nemocí, o které zatím neví. (Případně se nám s ní z nějakého důvodu nesvěřil.) A chytit něco jen kvůli vlastní neopatrnosti by bylo opravdu nemilé.

Co jde, to umyjte

Nejběžněji jde například o jídlo, které si přinesete z obchodu. V takovém případě dezinfikujte plastové krabičky a obaly (které někteří nenechavci musejí neustále brát do ruky a následně je pokládat zpátky do poliček a regálů), ale i o čerstvé ovoce a zeleninu. V rámci respektu k sobě i k druhým se nikdy (holou rukou) nepřehrabujte v pečivu. Když už to musíte udělat, na ruku si nasaďte jednorázovou rukavici, nebo přiložený pytlík.

Noste roušku a správně se o ni starejte!

monalisa-4893660_1920

V rámci bezpečnostních opatření noste jakoukoliv ochranu nosu a úst. Tu si během dne pravidelně měňte a po každém nošení roušku vyvařte. Před opětovným nošením ji nezapomeňte vyžehlit. Během dne si na roušku nesahejte. Použitou roušku schovejte do igelitového pytlíku.

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení