Už máte připravenou domácí lékárničku na zimní období?

Lékárnička
Zveřejněno: 11.11.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Domácí lékárničku máme doma téměř všichni. Někteří z nás ji mají vybavenou poměrně důkladně, u jiných v domácí lékárničce najdeme třeba jen nějaký ten lék na bolest hlavy. V zimním období bychom si však měli udělat čas na inventuru a případně se postarat o doplnění léků, které bychom v tomto období mohli potřebovat.

Bolesti a teplota

V každé domácí lékárničce bychom měli mít léky, které tlumí bolest. Ať by se již jedná o běžná analgetika nebo antirevmatika. Většina z nás má v lékárničce klasické léky typu Paralen nebo Ibuprofen. V dnešní době můžete v lékárnách sehnat tyto účinné látky nejen v klasických tabletách, ale také v podobě šumivých nápojů, čípků či sirupů. Z televizních reklam na nás také doléhají novinky v podobě “horkých nápojů”. Všechny tyto léky dokáží zmírnit bolest, utlumit příznaky nachlazení a chřipky a některé mohou posilovat imunitní systém, avšak neléčí původ onemocnění.  Výše zmíněné léky můžeme používat celoročně nejen při příznacích chřipkového onemocnění, ale také v případě menstruačních bolestí, bolestí svalů, zubů atp.

Rýma a kašel

Většinu z nás minimálně jednou za zimní období postihne rýma nebo kašel. Kašle však máme více druhů, proto je důležité zvolit správný lék. Jestliže trpíte zahleněním a nejste schopni hleny vykašlat, jistě vám v lékárně doporučí tzv. mukolytika, sekretolytika či sekretomotorika. Tyto léky se postarají o odstranění nepříjemného hlenu. Trápí-li vás suchý a dráždivý kašel bez zahlenění, doporučí vám v lékárně léky tlumící kašel – antitusika. Léky obsahují kodeiin a snižují tak dráždivost. Rýma a ucpaný nos je dalším nepříjemným projevem nachlazení či chřipky. Při léčbě rýmy je nutné zvlhčit a uvolnit horní dýchací cesty. K tomuto účelu slouží tzv. dekongescenty.  Léky určené na rýmu se prodávají ve formě kapek či sprejů do nosu. Zde je nutné rozlišovat věk pacienta a podle toho zvolit vhodný preparát.

Mohlo by vás zajímat:  Práce z domova - na co si dát pozor

Už máte připravenou domácí lékárničku na zimní období?

Bolest v krku a chrapot

Tu a tam se stane, že nás v zimních měsících začne bolet v krku. V tomto případech bychom měli domácí lékárničku obohatit také o pastilky, kloktadla nebo spreje. Cílem těchto antiseptických přípravků je dezinfikovat sliznice horních dýchacích cest. Většina těchto léků má také analgetické účinky, které současně tedy snižují bolestivost. Pastilky s různými bylinnými výtažky se užívají také  v případě, že vás trápí chrapot.

Podpora imunitního systému

V případě, že onemocníme a potřebujeme posílit náš imunitní systém, který je momentálně oslabený, můžeme mu pomoci v podobě různých doplňků. Cena a složení těchto doplňků je různá.

Lékárnička pro dětské pacienty

Máte-li doma děti, je vhodné uzpůsobit domácí lékárničku i jejich věku. Většina léků pro děti jsou ve formě sirupů, která je pro ně vhodnější. Nejen že se dětem lépe užívají než léky, ale také mívají nasládlou chuť.

Lékárnička pro zimní sporty

A jelikož se blíží zimní sezóna, která láká mnohé z nás na sáně, lyže, snowboard, běžky nebo brusle, měli bychom lékárničku uzpůsobit také případným “pohotovostním” situacím, abychom zvládli ošetřit případná drobná poranění. V tomto období dochází velmi často k různému poranění kůže – ať se již jedná o puchýře nebo odřeniny. Lékárnička by tedy měla jednoznačně obsahovat krycí náplasti a dezinfekční prostředek. Dezinfekcí najdete v lékárnách nepřeberné množství – ať již ve formě  spreje, tinktury či roztoku. Na některé dezinfekční prostředky může vznikat alergie. Mimo dezinfekci a náplasti by taková lékárnička měla obsahovat také sterilní krytí různých velikostí. Velmi často dochází také k různým pohmožděninám a naraženinám, které bývají velmi bolestivé. Pro tyto případy vybavte svou lékárničku např. gelem či mastí, která má zmírňovat bolest a otoky. Vhodné je také mít doma připravené hřejivé či protizánětlivé náplasti, které se přikládají na postižené místo. A nesmíme zapomínat také na dostatečné množství obinadel, dlahy případně ortézy, které jsou vhodné při potížích s klouby a šlachami.

Mohlo by vás zajímat:  Chcete mít inteligentní dítě? Čtěte mu! Zde jsou důvody, proč mu číst!

V zimních měsících – především na horách – se musíme také trošku chránit před ostrými slunečními paprsky. Myslete tedy na fakt, že i v zimních měsících se můžete ošklivě popálit. A pak by samozřejmě lékárnička měla obsahovat léky, které musíte pravidelně užívat, jste-li nemocní.

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Milka
    • 14.10.2015
    Odpovědět

    Do lékárničky,jelikož mám dvě děti mimčo 3 měsíce a školkové 4 leté,tak sirupy na kašel,na horečku…a na rýmu mořskou vodu,mám vyzkoušený Quixx Baby…

      • evita
      • 25.11.2015
      Odpovědět

      My máme teď hlavně po ruce bylinkové čaje, med, citron…také jitrocelový sirup a do nosu mořskou vodu Quixx. Ideální je hodně pít a proplachovat nos každý den. Pro našeho 4. měsíčního raubíře používáme Quixx baby.
      Zatím se letos držíme bez nemocí. Jen tak dál….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení