Sklenička vína může být jak medicína

photo-1535869462434-f92cc30bf40c
Zveřejněno: 2.5.2019 , datum poslední aktualizace: 3.5.2019

Sklenička vína neodmyslitelně patří ke společenským událostem a oslavám. Lidé se jí však odměňují i po dlouhém pracovním dni, či při romantickém dostaveníčku s partnerem. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, zda může mít pití vína pozitivní vliv na vaše zdraví? 

S alkoholem se setkáváme prakticky na každém kroku. Popíjíme ho doma, venku i na dovolené. Někdo pije pivo, jiný nedá dopustit na destiláty a roztodivně barevné koktejly. A nakonec tu máme ty, kteří preferují sklenku dobrého vína.

photo-1510812431401-41d2bd2722f3

Samozřejmě, aby nedocházelo k negativnímu vlivu alkoholu na vaše zdraví, hodí se znát míru, kterou není radno překročit. Když to jednou nečekaně přeženete a stihne vás kocovina, lze nad touto eskapádou přivřít zrak. Při pravidelném opíjení však dochází k problémům s játry a dalším nepříjemným zdravotním potížím. A to včetně budování závislosti.

Když však pomineme všechna rizika, která jsou s popíjením alkoholu spojená, zkusíme se zaměřit na to, zda vám může být jeho popíjení prospěšné. Dnes se konkrétně podíváme na účinky pití vína.

Může být víno lék? To se dozvíte v následujících řádcích. 

Jak je to s tím vínem?

Vědecká a laická veřejnost je už několik let v poměrně ostré při. Jedna strana tvrdí, že pravidelné pití vína má na lidské zdraví prokazatelně pozitivní vliv. Zastánci druhého názoru s tím mnohdy do značné míry souhlasí. Ovšem, z jejich pohledu jsou rizika spojená s pitím tak velká, že výrazně převyšují jeho pozitiva.

Ti, kteří jsou zastánci pití vína nejčastěji operují s poznatky, které prokazují, že: 

  • Dochází ke snížení rizik spojených s chorobami srdce
  • Snižuje se riziko některých druhů rakoviny
  • Často nedochází ke vzestupu předčasného úmrtí (které by bylo způsobeno biologicky)
  • Víno snižuje riziko vzniku osteoporózy v pozdějším věku
  • Víno obsahuje antioxidanty, takže vás udělá odolnější a zdravější
  • Pomáhá předcházet depresi a špatné náladě
  • Jedná se o dobrý způsob prevence cukrovky
  • Snižuje riziko vzniku demence

Zní to dobře, že?

photo-1499380781121-042517f403fc

Je však potřeba myslet na to, že aby bylo možné využít některý z výše uvedených účinků, je nutné vědět, který typ vína je pro vás ten nejlepší.

Ačkoliv víno dělíme na červené, růžové a bílé, vědci se zaměřili na studium červených odrůd.

Mohlo by vás zajímat:  Doplňky stravy proti nachlazení a bolesti kloubů – jaké jsou vhodné?

Červené víno obsahuje vysoké množství resveratrolu, který je bohatý na antioxidanty a bojuje proti škodlivým bakteriím a mikroorganismům v těle člověka. Také se spekuluje o jeho preventivním účinku na vznik rakoviny. Bohužel, to nelze zcela jasně potvrdit, protože výsledky nejsou podložené žádnou konkrétní klinickou studií.

Mezi hlavní benefity pití červeného vína by mělo patřit i: 

  • Zvýšení hladiny mastných kyselin v krvi
  • Snížení rizika vzniku krevních sraženin
  • Lepší prokrvení těla
  • Snížení cholesterolu
  • Udržení zdraví zraku
  • Snížení rizika vzniku rakoviny střev
  • Snížení rizika rakoviny prsu, prostaty a plic

Negativní vliv pití vína na zdraví člověka

Když jsme řekli A, je nutné zaměřit se i na B. To znamená, jaké jsou případné negativní dopady pití vína na vás i vaše zdraví.

Nejčastěji se můžeme setkat s: 

  • Náchylností k závislosti na alkoholu
  • Problémy s játry
  • Alkoholickou hepatitidou
  • Se změnou psychických stavů
  • Arytmií
  • Vysokým krevním tlakem
  • Pankreatitidou

A mnoha dalšími nemocemi.

Samozřejmě, nelze předem říci, zda se u vás některý z těchto problémů objeví, či nikoliv. Vše záleží jak na kvalitě vína, tak na množství vína, které pravidelně pijete. V neposlední řadě rozhodují i genetické predispozice a další faktory, které nelze předem odhalit.

Obecně se však můžete řídit rodinnou anamnézou. Pokud víte, že někdo z vašich blízkých trpěl, nebo přímo zemřel na problémy vyvolané alkoholem (případně se v rodině objevily potíže s játry, psychické potíže atp.), bude lepší, když se k pití vína uchýlíte spíše občasně.

Jak poznám kvalitní víno?

Nyní se pojďme podívat na praktickou stránku celé věci. A tou je, jak snadno poznáte kvalitní víno. A to i bez toho, aniž byste museli absolvovat someliérský kurz.

Kvalitní víno poznáte podle: 

  • Intenzity chuti
  • Podle tónů, které mají vliv na chuť vína a vůně (čím více jich bude, tím líp)
  • Dokonale vyvážené chuti

photo-1457280468258-28589fb67a93

Samozřejmě, kvalitní víno by nemělo být uměle doslazované. Kvalitu poznáte také podle toho, že si vyberete víno z jedné konkrétní oblasti. Dost možná vás ale od jeho pravidelné konzumace odradí jeho cena.

Pokud i přesto chcete popíjet víno pravidelně, není nic lepšího, pokud si uděláte výlet do některého vinařství, kde každý vzorek nejprve ochutnáte. Také poznáte, kdo víno vyrábí a ujistíte se, že vinař nepoužívá žádné pochybné techniky výroby a prodeje.

Kolik vína je vhodné pít?

Asi není potřeba říkat, že pít alkohol je možné až od 18 let. Pokud je vám méně, budete si muset na vyzkoušení účinků vína chvilku počkat.

Mohlo by vás zajímat:  Hlídejte si svůj krevní tlak!

To, jaké množství vína je ještě bezpečné a jaké už nikoliv je do značné míry velmi individuální.

photo-1500482176473-ccba10e1e880

Vše závisí na tom, zda jste žena či muž, na vaší váze či na tom, zda před konzumací vína něco sníte. (Obecně se doporučují spíše hutnější pokrmy, které “potáhnou” stěnu žaludku tukem a alkohol se do krve dostává pomaleji.) Podle lékařů je však přiměřené množství pro ženu okolo 150 ml vína za den. To by mělo odpovídat zhruba jedné sklenici vína. U mužů je přiměřené množství stanoveno na 2 sklenice vína denně.

Pití vína v těhotenství

Na úplný konec článku jsme si nechali jedno téma, které je opředené řadou dohadů a kontroverzí. Není jím nic jiného než pití vína v průběhu těhotenství.

Samozřejmě, většinová společnost se domnívá, že budoucí matka by se měla ve svých chutích trochu krotit a po dobu celého těhotenství striktně abstinovat. Pokud bychom se však podívali na to, konzumace čeho dalšího se ženám během těhotenství zakazuje, patrně by ženy nejedly nic jiného než ovoce, zeleninu, vodu a chléb.

photo-1541956799312-3f9df99e0006

Stále více žen se začíná nesměle ptát na to, zda je přiměřené pití v období těhotenství pro ně i pro plod v pořádku. Možná se budete divit, ale někteří lékaři ženám pití vína opravdu povolí. Obvykle se jedná o množství, které je menší než 150 ml vína zhruba jednou za týden a za předpokladu, že žena ukončila první trimestr.

Některé studie uvádí i vyšší množství vína, které může těhotná žena během týdne vypít. Na druhou stranu nevidíme jediný důvod, proč zbytečně riskovat.

Pokud o pití vína jako těhotná uvažujete, ale nejste si jistá, kolik vína je pro vás a vaše dítě bezpečné, poraďte se se svým lékařem. (Spousta lidí řekne, že žádné, ale čas od času se vám při malém množství nic nestane.)

Shrnutí

Pití vína může být lidskému zdraví opravdu prospěšné. Je však potřeba, abyste každou situaci posoudili individuálně. Obecně však lze doporučit uvážlivé množství vína během týdne. Kolik ho bude, to velmi záleží na všech proměnných, které jsme uvedli v článku výše.

Pijete rádi víno? Dejte nám vědět do komentářů. 

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení