Kam se vydat na výlet v listopadu

a
Zveřejněno: 14.11.2019

I když se na spoustě míst na konci října pro návštěvníky uzamknou do příští sezóny dveře, někde zůstává stále otevřeno. Buď jen v listopadu, anebo na celou zimu. Kam se můžete vypravit v listopadu?

Výhled na vodní dílo Fláje

Krásný výhled na hladinu vodního díla Fláje budete mít z nového informačního centra. Dřevěná budova s prosklenou stěnou stojí přímo nad vodou. K přehradě můžete pěšky, na kole a v zimě dokonce na běžkách. V listopadu je otevřeno pouze o víkendech od 12 do 16 hodin a prohlídka přehrady začíná vždy ve 12:30 hodin.

a

Rozhledna vrcholu Velké Deštné

Vydejte se na rozhlednu, která stojí na vrcholu Velké Deštné v Orlických horách a nově je otevřela celoročně zdarma. Je vysoká 19 metrů a nabídne vám fantastické rozhledy do širého kraje. Uvidíte z ní na Rychnovsko, polské Stolové hory a Bystřické hory, Králický Sněžník, Krkonoše a Ještěd.

Poštovní štola ve Zlatých Horách

Poštovní štola ve Zlatých Horách na Jesenicku je známá od roku 1513. Ve druhé polovině 17. století se zde těžily kyzovité měděné rudy a pyrit. Kromě ručně sekaných chodeb a komínů jsou zde zbytky původního dřevěného čerpadla i podzemní jezírko. Prohlídky jsou denně mimo pondělí do konce listopadu. Objednejte se na pokladně nebo v Městském informačním centru ve Zlatých Horách. Ve štole jsou fascinující barevné náteky na zdech. Modrou barvu vytváří alofán neboli sirníky mědi, bílý povlak sirníky zinku mísící se do vody prosakující skálou.

Mohlo by vás zajímat:  5 modelů pánské obuvi pro nejaktivnější uživatele

a

Hornická muzea a výlety do podzemí

Navštivte naše největší hornická muzea. Muzeum Landek Park v Ostravě je otevřeno denně kromě pondělí a Hornické muzeum v Příbrami od úterý do pátku. Hornický skanzen Mayrau vás sice nevezme pod zem, ale je zde otevřeno denně celý rok.

Jeskyně

V listopadu se ve všední dny, v 9, 11 a 14 hodin otevírají Koněpruské jeskyně a v 10 a 13 hodin Mladečské a Javoříčské jeskyně. Kateřinská jeskyně je otevřena denně mimo pondělí v 10, 12 a 14 hodin a Balcarka v 10, 11 a ve 14 hodin. I během zimy se ve všedních dnech můžete podívat do Bozkovských dolomitových jeskyní. Mimo pondělí i do Punkevní jeskyně, Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek.

a

Kostnice a kasematy

Denně můžete po celý rok nahlédnout do kostnice pod kostelem Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory a mimo pondělí i do kostnice pod kostelem sv. Jakuba v Brně nebo na Špilberku. Prohlédnout si můžete i systém kasemat a podzemních sálů pražského Vyšehradu nebo katakomby pod kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech.

Hrady a zámky

Vydejte se na hrad Bouzov, Rožmberk, Loket, Křivoklát nebo Karlštejn. Celoročně je otevřen i zámek Hluboká, Děčín a Mníšek pod Brdy. Zámek Veltrusy bývá uzavřen jen od poloviny prosince do konce ledna. Krásný je i zámek Sychrov, Brandýs nad Labem nebo Valeč. Prohlédnout si můžete i zámek Mělník, Dobříš nebo Radim.

a

První advent na hradě Lukov

Jeden z prvních hradních adventních jarmarků bude v sobotu 21. listopadu na hradě Lukov. Uvidíte ukázky dobových řemesel, ve stáncích si můžete koupit lidové vánoční dekorace a úžasné dobroty. Pokud by cesta k hradu nebyla sjízdná, jarmark proběhne na prostranství před budovou Obecního úřadu v Lukově.

Advent v ZOO Zlín Lešná

Kousek od Lukova leží zlínská ZOO. Advent v ZOO Zlín Lešná není určený jen pro děti. Adventní výtvarné dílny v prostorách vzdělávacího střediska Tyrol umožní výrobu adventních věnců a dekorací a zdobení perníčků pro malé i velké. Zajet sem můžete o víkendu 21. a 22. listopadu od 10 do 15 hodin. Zimní vstupné je pro dospělé 80, pro studenty a seniory 60 a děti od 3 do 15 let 40 korun.

Mohlo by vás zajímat:  Hormony a menopauza: Jak spolu souvisí?

Advent na hradech a zámcích

O víkendu 28. a 29. listopadu proběhnou dvoudenní Vánoční trhy na zámku na zámku Hrádek u Nechanic i Sychrov. Adventní dobový jarmark bude i na zámku Žleby. Adventní prohlídky zámku s vánoční atmosférou zde budou probíhat v listopadu i během dvou prosincových víkendů. Vypravit se můžete i na zámek Bouzov, Loučeň, Náchod a Zákupy. Na hradě Grabštejně budou prohlídky v kostýmech a v sobotu 5. prosince se slaví svátek patronky hradní kaple, sv. Barbory.

 

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Podobné články

od
Mám ráda život se vším, co přináší. Zajímá mě zdravý životní styl, nutričně hodnotná strava, všechny způsoby cvičení a druhy sportů, aktivní způsob života, témata kolem rodiny, vztahů, módy i krásy.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení