Jak vyzrát na zaražené větry (prdy)? A kdy vyhledat lékaře?

pexels-julia-zolotova-1320998
Zveřejněno: 30.8.2022

Zaražené větry nejsou ani trochu příjemné. Vzhledem k tomu, že mohou způsobovat bolest, všichni hledáme způsoby, jak se jich co nejrychleji zbavit. Jak poznat zaražené prdy? A co na ně pomáhá? Na to se zkusíme zaměřit v několika následujících odstavcích.

V průběhu trávení vzniká v našem střevě plyn, který by se měl dostat ven. Jde o normální proces, za který se není třeba stydět, protože takhle lidské tělo funguje. Problém je ale v tom, že vlivem zadržování a dalších faktorů může dojít k zaraženým větrům, které nám na jednu stranu způsobují nepohodlí, ale zároveň se jim nechce z těla pryč.

Co pomáhá na zaražené prdy? A mají zaražené větry nějaké příznaky? To vše a mnohem víc vám prozradíme níže.

Příznaky zaražených větrů

Zaražené větry většinou přicházejí náhle. Nejčastěji jde o intenzivní bolest v oblasti břicha. Spolu s nimi přichází i velmi nepříjemný diskomfort, který nám znemožňuje normálně fungovat. Také můžete cítit žaludeční nevolnost. Bolest ze zaražených větrů má často tendenci vystřelovat do horní části těla, takže může v hodně vážných případech imitovat srdeční infarkt, žlučníkové kameny nebo zánět slepého střeva.

Příčiny zaražených větrů

Jak vyzrát na zaražené větry (prdy)? A kdy vyhledat lékaře?

V těhotenství může jít o jev, který souvisí s rostoucím plodem, který tlačí na ženiny vnitřní orgány. (Tím pádem musí větry překonávat fyzickou překážku, která jim znemožňuje normální průchod ven.)

Dále může být na vině:

 • Špatné trávení
 • Potravinová intolerance
 • Crohnova choroba
 • Vřed
 • Zácpa
 • Kouření
 • Přejídání
 • Stres
 • Syndrom dráždivého tračníku

A mnoho dalších faktorů, mezi které patří třeba slazení umělými sladidly a podobně.

Jak se zbavit bolestivých větrů

Jak vyzrát na zaražené větry (prdy)? A kdy vyhledat lékaře?

Když na vás bolestivé zaražené větry udeří, je každá rada drahá. V první řadě můžete vyzkoušet popíjení čajů, které dovedou podpořit normální stav trávení. Mezi ně patří zázvorový čaj, anýzový čaj a fenyklový čaj. Také vám může pomoci, když si dáte na břicho nahřívací polštářek nebo lahev. Pomáhá i hluboké dýchání, pokrčení nohou nebo lehké cvičení. (Dřepy, chůze…)

Kdy navštívit lékaře?

Pokud se se zaraženými větry setkáváte častěji, je vhodné vyhledat radu a pomoc lékaře. Zvlášť, pokud zaznamenáte i další příznaky, které poukazují na nějaký vážnější problém. Mezi tyto projevy patří například náhlý úbytek hmotnosti, změna vyprazdňovacích návyků, dlouhodobá zácpa, dlouhodobý průjem, nevolnost, zvracení a podobně.

Prevence zaražených větrů

Jak vyzrát na zaražené větry (prdy)? A kdy vyhledat lékaře?

V první řadě byste měli zkusit zjistit, které potraviny a nápoje vám nedělají dobře. Nejlepším řešením je v tomto ohledu podrobný deník, do kterého si budete zapisovat všechny potraviny a nápoje, které jste během dne snědli. Také nezapomeňte na poznámku, která se bude týkat větrů a jejich chování v daný den. (To vám pomůže vysledovat vzorec.)

Dále pomáhá dostatečná hydratace, zapomeňte ale na pití bublinkových a perlivých nápojů. Také se zkuste vyhýbat potravinám a nápojům, které způsobují nadýmání. Snažte se také vyvarovat žvýkání žvýkaček a kouření.

Dále pomáhá:

 • Pravidelné cvičení
 • Omezení přidaných cukrů a sladidel
 • Pití nápojů, které mají pokojovou teplotu

Máte nějaké vlastní tipy, jak si poradit se zaraženými větry?

Mohlo by vás zajímat:  Značka pro milovníky horských sportů

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/immediate-relief-for-trapped-gas-home-remedies-and-prevention-tips – Vše o zaražených větrech (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321504 – 20 tipů, jak se zbavit bolestivých větrů (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/how-to-relieve-gas-pains-fast-4140258 – Úlevové prostředky proti větrům (anglicky)

 

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení