Zelený čaj je mnohými považován za učiněný elixír. Kromě toho, že má podporovat hubnutí, někteří věří, že pomáhá dělat hezkou pleť. Jaké jsou jeho reálné účinky na zdraví? A opravdu je důležitější kvalita než kvantita?
Zelený čaj se považuje za takzvaný pravý čaj. (Například ovocné čaje nemusí vůbec obsahovat čajové lístky.) Velké oblibě se těší především v Asii, kde je hodně populární matcha. Poměrně nedávno se ale rozšířil i na západ, kde usilovně šlape na paty černému čaji.
Zajímavostí je, že zelený čaj by se neměl přelévat vařící vodou, protože může dojít ke zmenšení počtu tříslovin. Takový čaj dokonce ani příliš dobře nechutná, protože může být nepříjemně nahořklý. Tento čaj by se neměl pít před spaním, protože obsahuje kofein. Ze stejného důvodu by se neměl přehnaně pít ani v těhotenství a v době kojení. (Leda, že si budete cíleně vybírat takové zelené čaje, které mají kofeinu minimum.)
Zelenému čaji se ústně přisuzuje široké spektrum pozitivních účinků na organismus. Některé ženy se jím například prolévají s vidinou, že zhubnou. Ne všechny klady, které se v populaci tradují, však stojí na reálném základě.
Co byste tedy měli o zeleném čaji všechno vědět?
Obsah článku
Výživová hodnota
O zeleném čaji se říká, že obsahuje pro zdraví důležité antioxidanty. Je ale třeba říci, že pro dosažení potenciálních benefitů nestačí vypít jen jeden šálek týdně. Dále zelený čaj obsahuje i další látky, jako je například vápník a železo, těch je v něm ale naprosté minimum, proto tuto informaci berte spíše jen jako zajímavost.
Potenciální benefity pro zdraví
Jak už jsme se zmínili výše, mnoho lidí věří tomu, že jim zelený čaj pomůže dosáhnout (téměř) nesmrtelnosti. Některé jeho účinky ale nejsou zatím potvrzeny, takže s nimi nelze plnohodnotně operovat.
Například může mít potenciálně pozitivní vliv na:
- Podporu normálního stavu srdce
- Snížení rizika mrtvice
- Léčbu genitálních bradavic (při topickém použití)
Toto jsou jediné tři potenciálně nejvýznamnější (a nějakým způsobem ověřené) účinky zeleného čaje, které máme v tuhle chvíli v ruce. Zároveň bylo v průběhu výzkumů důležité, aby lidé vypili zeleného čaje dostatečné množství. A to každý den.
Mezi lidmi se pak popíjení zeleného čaje dále spojuje s:
- Podporou koncentrace
- Redukcí hmotnosti
- Větší duševní bdělostí
- Lepším dechem
- Nižším rizikem vzniku cukrovky 2. typu
- Redukcí rizika vzniku kardiovaskulárních chorob
- Dlouhověkostí
Jak ale bylo řečeno, ne všechny z výše uvedených účinků jsou skutečně 100% ověřené, z toho důvodu je důležité, abyste při pití zeleného čaje nezanedbávali ani prevenci a zdravý životní styl.
Potenciální rizika
Když už mluvíme o kladech, měli bychom se podívat i na zápory, které může pití zeleného čaje mít.
Mezi reálné hrozby můžeme zařadit například problémy s játry. Z toho důvodu se pití zeleného čaje nedoporučuje lidem s jaterními problémy. Minimálně pro vlastní klid. Kvůli vysokému obsahu kofeinu se pití zeleného čaje také nedoporučuje lidem, kteří mají diabetes. V jejich případě by totiž mohlo dojít k nebezpečnému zvýšení hladiny krevního cukru.
Pro většinu osob se ale považuje za bezpečné, aby konzumovali až 8 šálků zeleného čaje/den a méně.
Kvalita vítězí nad kvantitou
Možná si říkáte, že pro dosažení pozitivních účinků zeleného čaje na organismus bohatě stačí, když sáhnete po jakémkoliv zeleném čaji, který najdete na polici v obchodě. Tak jednoduché to zase ale není.
Nejlepší samozřejmě bude, když dáte přednost kvalitnímu lístkovému zelenému čaji, který se prodává na váhu. Díky tomu budete mít poměrně velkou jistotu, že jde o opravdu kvalitní produkt. Pokud u vás není žádný obchod s čajem na váhu, zkuste si ho objednat online v nějaké české čajovně. I tam budete mít jistotu, že čaj, který vám doputuje domů, se bude vyznačovat vysokou kvalitou.
V neposlední řadě také můžete vyzkoušet čaj matcha. Z technických důvodů ale bývá na pořízení dražší. Počítejte i s větší náročností jeho přípravy, v jejímž průběhu budete potřebovat speciální metličku a další nezbytnosti, díky kterým ho uděláte správně.
Co si z toho vzít?
I když mnohé jedince láká představa, že se ke zdraví jednoduše propijí, je vhodnější k celé věci přistupovat spíš s rezervou. I přesto, že je zelený čaj jednoznačně zdravější než alkohol nebo sladká limonáda, v průběhu dne byste měli vypít více než 1 šálek. Zároveň ale mohou být někteří lidé citlivější na kofein, takže při jeho častém pití můžete zaznamenat nespavost, nervozitu a úzkost.
Z toho důvodu bude moudřejší, když budete pít zelený čaj proto, že vám prostě chutná, a zároveň ho doplníte o další body, které se tradičně spojují se zdravým životním stylem. Hovoříme například o redukci stresu, přiměřeném pohybu, zdravém jídelníčku a o dostatečném množství spánku.
Máte rádi zelený čaj? Pokud ano, kolik šálků v průběhu dne vypijete?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zelený_čaj – Zelený čaj (česky)
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-green-tea – Má pití zeleného čaje pozitivní účinky? (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-green-tea – 10 potenciálních benefitů zeleného čaje (anglicky)
https://www.everydayhealth.com/diet-and-nutrition-pictures/life-sustaining-reasons-to-drink-green-tea.aspx – 10 věcí, které pro vás může udělat zelený čaj (anglicky)