Akutní komplikace spojené s cukrovkou

Cukrovka
Zveřejněno: 3.6.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Cukrovka s sebou přináší řadu komplikací, se kterými se mohou cukrovkáři potýkat. Tyto komplikace se rozdělují do dvou kategorií – akutní a chronické. Nejdříve si představíme ony akutní komplikace.

Akutní ketoacidotické koma

Akutní ketoacidotické koma je akutní komplikace při cukrovce I. typu. Někdy se objevuje jako první příznak cukrovky I. typu u člověka, který doposud neměl žádné jiné zdravotní problémy.  Akutní ketoacidotické koma se však může projevit také u chybně léčeného pacienta nebo u pacienta, který je vystaven stresu (infekce, operace, úraz atp.). Ketoacidotické koma je způsobeno překyselením organismu, které se projevuje vzestupem hladiny ketolátek v krvi a zvýší se hladina krevního cukru. Akutní ketoacidotické koma se projeví vystupňovanou žízní, častým pitím a močením, dehydratací, slabostí, závratěmi, zvracením a také dušností. Při tomto stavu mohou postižení jedinci pociťovat také bolesti břicha. Pokud pacienti tento stav podcení, může dojít k poruše vědomí – tzv. diabetické koma, které je nutné okamžitě léčit.

Hypoglykemické koma

Hypoglykemické koma se může projevit u obou typu cukrovky. V tomto případě dochází ke kritickému snížení hladiny krevního cukru. Nejčastěji tento stav vzniká při zvýšené fyzické zátěži, při porušování pravidelného podávání jídla, při nesprávné dávce inzulinu či po konzumaci alkoholu. Hypoglykemické koma se projevuje především nevolností, snížením výkonu, bolestí hlavy, zamlženým viděním, křečemi až bezvědomím. Lidé pociťují tento stav třesem, bušením srdce, pocením, nervozitou i hladem. Pacient trpící cukrovkou musí být řádně proškolen jak tento stav řešit a rozpoznat. Nejjednodušší pomocí je včasné podání koncentrovaného roztoku cukru do úst. Lékaři podávají pacientovi glukózu nitrožilně.

Hyperglykemické koma

Hyperglykemické koma je velmi vážnou komplikací cukrovky II. typu. V tomto případě dochází k extrémnímu zvýšení hladiny krevního cukru, k závažné dehydrataci organismu, častou poruchou ledvin a poruchou vědomí. Hyperglykemické koma začíná velmi pozvolna. Pacient pociťuje slabost, žízeň a častěji močí.  Následně se mohou objevit křeče, neurologické příznaky, zmatenost až koma. Laici si tento stav mnohdy pletou s mozkovou příhodou.  Za tento stav můžou především stavy, které znemožňuji příjem tekutin. Jedná se například o jinou probíhající nemoc, psychickou poruchu, infekci atp. Tento stav je velmi vážný a vyžaduje okamžitou léčbu na jednotce intenzivní péče.

Mohlo by vás zajímat:  Rakovina tlustého střeva - možné léčebné postupy
Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení