Alergie aneb Alternativní a tradiční způsoby zvládání alergií

Alergie,
Zveřejněno: 30.5.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

V České republice rapidně roste počet alergiků. Alergie se řadí mezi nejčastěji se vyskytující chronické onemocnění. Žádný z vědců není schopen vysvětlit, co stojí za tak obrovským nárůstem počtu alergiků. Většina lékařů se domnívá, že za to může především náš životní styl. Fakt, že žijeme ve znečištěných městech a do přírody jezdíváme spíše sporadicky alergikům příliš nepřeje. Při zjišťování proč se rodí čím dál více alergických dětí nesmíme zapomínat také na vliv genetiky. Jestliže jsou rodiče alergičtí, je velmi pravděpodobné, že se i jejich dítě bude potýkat během svého života s alergiemi.

Co můžeme očekávat od alergologa?

Díky tomuto speciálnímu odvětví medicíny je řadě alergikům na tomto světě mnohem lépe. Každý alergolog vám doporučí vyhýbat se alergenům, které vás tak dráždí. Tzn. omezit příjem určitých potravin, zbavit se zvířete, které vám vyvolává alergickou reakci atp. Zatímco některým alergenům se můžete při troše snaze úspěšně vyhnout, u jiných to již tak snadné není. Pylům nebo výměškům roztočů se jednoznačně vyhýbat nelze. V některých případech mnohdy ani nevíme důvod vzniku alergické reakce – zejména u malých dětí, u kterých se objevil atopický ekzém.

Jestliže tedy trpíte alergií, kterou nemůžete nijak ovlivnit a nemůžete se vyhnout alergenům, lékař vám předepíše léky, které tlumí nejběžnější příznaky alergie. Léčivou látku můžete tělu dodávat prostřednictvím klasických tablet, ale také prostřednictvím injekcí, inhalátorů či mastech. Velký boom v léčbě alergií představuje tzv. imunoterapie.

Vliv psychiky na alergii

Vliv psychiky na alergii skutečně existuje. Jestliže vám alergolog předepíše léky, které mají nežádoucí účinky a navíc vás nezbaví vašich problémů, můžete vyzkoušet také alternativní léčbu či pomoc lékařů z odvětví psychosomatiky. Alergie patří mezi onemocnění, které může nastartovat právě psychika.

Mohlo by vás zajímat:  Nadýmání miminek - jak pomoci bez léků

Alergie aneb Alternativní a tradiční způsoby zvládání alergií

Alternativní léčba alergie

Jedním z alternativních přístupů k léčbě alergie je návštěva zkušeného homeopata. Homeopatie si získala řadu příznivců i odpůrců. Zatímco jedna skupinka se domnívá, že homeopatika nemohou mít žádný vliv na lidské tělo, protože homeopatické léky jsou ředěné natolik, že se v nich léčebná látka prakticky téměř vůbec nevyskytuje, jiní mají s homeopatiky pozitivní zkušenosti. Pro lidi, kterým od alergických příznaků nepomůže tradiční alergolog, může být zkušený homeopatik nápomocný.

Dalším způsobem, jak ulevit od alergických problémů, může být ájurvéda – tradiční indická léčba. Podle ájurvédy je alergie vysvětlována tak, že se organismus nedokáže bránit cizorodým či škodlivým látkám. Příčinou jsou jedovaté zplodiny metabolismu uložené v těle důsledkem špatné životosprávy a neharmonického prostředí. Toxiny v těle jsou tvořeny nejen špatnou stravou, ale také emocemi, které jsme si nebyli schopni nějak v sobě vyřešit. Ájurvéda využívá sílu bylinek, které pomáhají tělo pročistit. Zmírňují překyselení organismu a tím léčí například ekzémy. Současně vám odborníci na ájurvédu upraví jídelniček tak, aby vyřadili takové potraviny, které působí dráždivě.

Ponoříte-li se do řešení alergických potíží alternativními způsoby, jistě vaší pozornosti neunikne ani jóga. Jóga vám od alergických projevů nepomůže, ale dokáže vám pomoci při zvládaní alergických reakcí. Odborníci na jógu doporučují cvičit takové pozice, které uklidňují organismus. Uklidnění organismus poté může utlumit předrážněnou reakci na alergen.

A samozřejmě nesmím zapomínat také čínskou medicínu, která doporučuje akupunkturu a byliny. Dle čínské medicíny může za alergie oslabení tří energetických drah v těle. Jedná se o dráhu ledvin, plic a sleziny. Léčba samozřejmě upravuje také stravu a životosprávu.

[yop_poll id=”33″]
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení