Alergie na kosmetické přípravky

Alergie
Zveřejněno: 11.4.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Statistiky dokazují, že alergie trápí každého čtvrtého člověka v České republice. Do této skupiny patří také alergie na kosmetické přípravky.

Nejcitlivější jsou oční víčka

Koupíte si značkovou kosmetiku, o které jste přesvědčena, že vám pomůže. Ihned po prvním nanesení však zjistíte, že něco není v pořádku. Začnou vám slzet oči, kůže vám zrudne, objeví se třeba i drobné puchýřky nebo svědivé pupínky. Pokud se i vy tu a tam potýkáte s touto alergickou reakcí, měli byste velmi dobře zvážit, jakou kosmetickou značku a jaké produkty budete používat v budoucnu. Alergické reakce na kosmetické produkty se mohou objevit ihned po použití, ale i během několika minut či hodin po aplikaci. Přestože se nejčastější alergické reakce objevují právě v oblasti očí, mnohé ženy se s ní setkaly i na jiných místech svého těla. Trpíte-li pouze zarudnutím pokožky, jedná se většinou o pouhé podráždění pokožky. Jestliže se však k tomu přidá ještě svědění, máte co do činění s alergií. Alergickým projevům jako je například právě svědění, zarudnutí, puchýřky či pupínky se říká dermatitida. Iritativní dermatitidu vyvolala vnější příčina – kosmetický přípravek. V takovém případě se doporučuje okamžitě přestat používat kosmetický přípravek a navštívit lékaře.

V lékárně vám pomůžou

Navštívíte-li se svou alergii na kosmetické produkty odborníka, ten vám stanoví způsob léčby. S velkou pravděpodobností vám předepíše krémy a masti,  které jsou nezbytné pro péči o alergickou pokožku. Mohou být předepsány tzv. imunomodulátory – tzn. prostředky zvyšující aktivitu imunitního systému. Prvních několik týdnů se budete léčit kortikosteroidy a antihistaminiky. Tím se vám uleví od nepříjemných alergických reakcí.

Alergické reakce nejčastěji způsobují vonné složky, parfémové a rostlinné extrakty, masťové základy (např. lanolin) a hlavně konzervační látky, které jsou obsaženy v kosmetických produktech (parabeny). Velmi často se rovněž vyskytují alergické reakce na barvy na vlasy, odlakovače na nehty a opalovací prostředky.

Mohlo by vás zajímat:  Parodontóza

Příznaky alergie na kosmetiku

Prvním možným příznakem alergické reakce je zarudnutí kůže. Zarudnutí kůže bývá počátečním příznakem ale může být pouhou přecitlivělou reakcí na daný výrobek. Pokud se jedná o pouhou přecitlivělou reakci, zarudnutí po nějaké době samo mizí. Dalším příznakem je klasické svědění kůže. Svědění kůže obvykle neustává ani po nějaké době. Pacienti si stěžují na zhoršování stavu. Ničím výjimečným není rovněž ani vyrážka. Někdy může samovolně zmizet a objeví se vždy, když se setkáte s alergenem. Objeví-li se na kůži puchýřky, které někdy mokvají, pak je vhodné zajít k lékaři. Z těchto puchýřků se může vytvořit chronický ekzém. Velmi častou alergickou reakcí je rovněž pigmentace kůže. Nejčastěji se objevuje u očních víček, na horním rtu a na rukou – zejména po aplikaci opalovacího prostředku a následnému vystavování slunečním paprskům.

Alergie na kosmetické přípravky

Nejčastější alergeny

Lékaři se nejčastěji potýkají s pacienty, kteří přišli do ordinace s alergickou reakcí po použití opalovacího prostředku. Tato alergická reakce je způsobena zejména chemickým UV faktorem, který pohlcuje sluneční záření. Ničím výjimečným pro lékaře není ani pacient, který přišel do ordinace po použití kondicionéru. Tyto kondicionéry obsahují konzervační látky a parfémovou složku, na kterou může být pokožka na hlavě velmi citlivá. Časté alergické reakce vyvolává rovněž barva na vlasy. Proto je vždy zapotřebí provést test snášenlivosti nanesením kapky barvy za ucho nebo do loketní jamky a počkat 24 hodin. Deodoranty a antiperspiranty jsou obvykle velmi dobře snášeny, pokud si je nenanesete na podrážděnou pokožku (například po holení). Řasenka, oční stíny a linky – to vše vám může způsobit velmi silnou alergickou reakci v oblasti očí. V zásadě platí, že čím hůře se tyto produkty odstraňují, tím více mohou způsobovat alergie. Rtěnky a lesky na rty obsahují barviva a konzervační látky, které mohou vyvolávat alergickou reakci pokud jsou rty suché a  popraskané. Ničím výjimečným nejsou rovněž alergické reakce na laky na nehty. Ty v sobě obsahují formaldehyd, což je velmi silný alergen. Alergie se pak projevuje zarudnutím prstů, ale může se objevit rovněž také na očních víčkách, obličeji nebo krku – tedy místech, kde se častěji dotýkáme. Milovníci umělých nehtů se mohou setkat s alergií na lepidla.

Mohlo by vás zajímat:  Trápí vás metličkové žilky? Vyzkoušejte krém na jejich odstranění!

Dnešní doba si žádá, abychom byli krásní, voňaví a naprosto dokonalí. Čím více však používáme kosmetických produktů, tím více si ubližujeme. Naštěstí existují firmy, které se přiklání k výrobě kosmetiky z přírodních zdrojů. Kosmetické produkty si však můžete mnohdy vyrobit i vy sami doma.

A jaké jsou vaše zkušenosti s kosmetickými produkty v souvislosti s alergiemi? Napište nám do komentářů, jak se projevovala vaše alergie, jak jste jí vyřešila a na jaké produkty jste reagovala přecitlivěle.

[yop_poll id=”49″]
Štítky: , ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení