Alergie na sezam je velmi častá. Máte ji také?

pexels-photo-461382
Zveřejněno: 17.2.2020

V současné době se zdá, že většina lidí trpí přecitlivělostí na mléko, či lepek. Potravinových alergií je ale mnohem víc. Mezi ně patří i alergie na sezam, která je v populaci častější než by se mohlo na první pohled zdát. Víte, jestli jí netrpíte také?

Lidé, kteří se musejí potýkat s potravinovou alergií by vám řekli, že život s ní může být v mnoha případech extrémně nesnadný. Nejen, že musejí ze svého jídelníčku vyškrtnout řadu oblíbených jídel, ale také musejí neustále číst etikety a složení. Vůbec nemluvě o tom, že při objednávce jakéhokoliv jídla musí předem informovat personál, či hostitele o tom, že dané jídlo nesmí.

pexels-photo-69482

Zatímco ale na alergii na lepek, či na mléko jsme si už relativně zvykli, v naší populaci najdeme i alergii na arašídy, sóju, nebo na již zmíněný sezam. Ten se přitom může ukrývat i na místech, na kterých by ho (až na pár zasvěcenců) nikdo nečekal. Také samotní výrobci se často chrání kouzelnou větičkou o tom, že jejich výrobky mohou obsahovat stopy některého z alergenů. (V překladu to znamená, že sušenky bez sezamu se mohou vyrábět na stejném místě, jako sezamem posypané tyčinky, i když samotné sušenky v sobě seznam za běžných okolností nemají.) Jde tedy o upozornění na možnou (a nezáměrnou) kontaminaci alergenem z okolního prostředí.

Jak se tedy alergie na sezam projevuje? A co všechno její zvládání obnáší?

Alergie na sezam

Alergie na sezam znamená různé stupně senzitivity na potraviny a oleje, které ho v nějaké formě obsahují. Ty nejtěžší alergické reakce mohou u postižených vyvolat anafylaktický šok, který může končit i smrtí.

Mohlo by vás zajímat:  Jak poznat štěnice a zbavit se jich

Samotná alergie na seznam vzniká jako přehnaná reakce imunitního systému, který sezam vyhodnotí jako potenciální nebezpečí. V současné chvíli je na vzestupu proto, že řada citlivějších lidí s ním přichází do kontaktu častěji než dříve. (Například ve vegetariánských jídlech, v kosmetice, nebo v asijské kuchyni.)

Příznaky alergie na sezam

Nejspíš vás zajímá, jak alergii na sezam vlastně poznáte. V tomto případě musíme říct, že pokud jsou její příznaky spíš mírnější, tak celkem dost těžko. Její symptomy se totiž dají zaměnit za další a mnohdy méně závažné zdravotní problémy.

pexels-photo-3026805

Člověk, který má alergii na sezam může po kontaktu s ním:

 • Špatně dýchat
 • Kašlat
 • Mít problém se snižujícím se tlakem
 • Cítit slabost
 • Zvracet
 • Dostat kopřivku
 • Cítit svědění v ústech
 • Mít červené tváře

Léčba alergie na sezam

V ideální situaci je potřeba vypozorovat, co přesně vedlo k přehnané reakci vašeho těla. Pokud není z potravy zjevné, co by mohlo být spouštěčem tohoto problému, můžete podstoupit řízený test, během kterého budete pod dozorem konzumovat malé množství alergenu do doby, dokud se u vás neprojeví alergická reakce. (Čímž dojde k potvrzení diagnózy.)

pexels-photo-3297882

Zákeřnost alergie na sezam však spočívá v tom, že se může objevit prakticky v každém věku. Jistým vodítkem toho, zda se u vás alergie na sezam projeví může být skutečnost, že trpíte nějakou další potravinovou alergií. Náchylnější jsou k ní i pacienti, kteří mají ekzémy.

Jak se s ní naučit žít?

Jediný způsob, jak se alergické reakci způsobené sezamem vyhnete je to, že nebudete konzumovat jídla a nápoje, ve kterých by mohl být přítomen. (To může být na začátku složité, protože sezam se v řadě výrobků neuvádí jako potenciální alergen.) Pro případ opravdu silných reakcí se hodí mít po ruce i adrenalinový auto-injektor (EpiPen).

Mohlo by vás zajímat:  Vláknina: kde ji najdeme a proč bychom ji měli jíst

Ze svého jídelníčku pak určitě škrtněte:

 • Pečivo se sezamem
 • Tahini
 • Hummus (taktéž obsahuje sezamovou pastu tahini)
 • Sezamový olej (i ten, který se skrývá v asijských jídlech)
 • Sezamové tyčinky a sušenky
 • Semínkové výrobky (jsou sice zdravé, ale sezam je v nich obsažený skoro pokaždé)

Když se naučíte alergickou reakci rozpoznat dostatečně včas a budete mít pro tyto případy stanovený pohotovostní plán, existuje vysoká šance, že alergii na seznam jednoduše zvládnete. Budete se ale muset smířit s celoživotní kontrolou jídla, které jíte. Bude to pro vás sice trochu otrava, ale vaše zdraví za tu námahu určitě stojí.

Znáte někoho, kdo má alergii na sezam?

Štítky: , , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení