Alodynie = bolest, věděli jste to?

bolest
Zveřejněno: 19.8.2019

Alodynie je bolest, obecně se projevuje na kůži a je způsobená něčím, co by nám za normálních okolností bolest nezpůsobilo. Kdy se objevuje a jak se projevuje?

Alodynie je typ bolesti, který je spojen s fibromyalgií a mají ji i někteří lidé s chronickým únavovým syndromem. Fibromyalgie, jejíž název vychází z latinských výrazu fibro neboli pojivová tkáň a dvou řeckých výrazů myo neboli sval a algos neboli bolest, je muskuloskeletální onemocnění charakterizované zejména bolestmi svalů, šlach a kloubů celého těla, které se nejvíce projevují podél naší páteře.

Alodynie a příznaky

Zdravotní problémy spojené s alodynií zahrnují také neuropatii, postherpetickou neuralgii a překvapivě i migrény. Mimo tyto nemoci je ale alodynie vzácným onemocněním. I jemný dotek v tomto případě způsobuje zcela nesnesitelnou bolest. Už pouhé oblékání trička nebo letmý dotek na paži může vést k nepříjemné až extrémní bolesti. Základní definicí tohoto onemocnění je tedy bolest, která vzniká v situacích, které obvykle způsobovat bolest nemají.

bolest

Typy alodynie

Alodynie postihuje některé lidi trpící fibromyalgií, diabetem, chronickým únavovým syndromem, anebo chronickými migrénami. Zde se liší příčina bolesti, ale i příznaky. V současné době existují 4 typy alodynie:

Dotyková – taktilní alodynie

Při dotykové neboli taktilní alodynii způsobuje bolest i při lehkém dotyku. Stačí zmíněné oblékání, dotyk nebo jen dotyk postele, kdy se prudce otočíte.

Mechanická alodynie

Při mechanické alodynii způsobuje bolest už lehký pohyb předmětů přes kůži. Stačí se lehce o někoho otřít paží a ve vteřině vás stihne skutečně prudká bolest.

Termální – teplotní alodynie

Při termální neboli teplotní alodynii vzniká bolest působením tepla nebo chladu, na které tělo reaguje opravdu dost přehnaně. Stačí kostka ledu sotva, která se lehce dotkne pokožky, které může způsobit extrémní bolest. Třeba i pobyt na slunci a v horku se stává nesnesitelným a vede k nepříjemnému pocitu na pokožce i bez spálenin od slunce.

Mohlo by vás zajímat:  Nepodceňujte gynekologické potíže v létě!

Statická alodynie

Při statické alodynii se jedná o formu mechanické alodynie, kdy vzniká bolest při lehkém tlaku na kůži. Stačí, když se prst silněji dotýká pokožky. Pokud vás někdo lehce uchopí za paži, pocítíte prudkou bolest.

bolest

Projevy symptomů

Symptomy se mohou pohybovat od stupně mírné rozmrzelosti až po silnou a značně oslabující bolest, která vám ztěžuje každodenní život. Někteří lidé trpí těmito symptomy nepřetržitě, jiní jen chvilkově. Někdy mají pacienti pocit, jako by do nich někdo zapichoval jehly, u jiných jde o nesnesitelnou bolest. Příčina není doposud známa.

Příčiny a rizikové faktory

Alodynie se může vyskytnout při zvýšené citlivosti nebo poruše nociceptorů, které jsou typem nervu. Pokud trpíte jednou z těchto zdravotních komplikací, může to zvýšit riziko onemocnění alodynií:

  • Migréna, může způsobit oslabující bolest hlavy, nevolnost a citlivost na zvuk a světlo.
  • Postherpetická neuralgie je komplikace pásových oparů, která je způsobena stejným virem, který vyvolává neštovice. Pásové opary mohou poškodit nervová vlákna, což vede k trvalé bolesti nervů a vede k alodynii.
  • Fibromyalgie způsobuje rozsáhlou bolest po celém těle bez známé příčiny. Odborníci se domnívají, že existuje jistá genetická souvislost, stejně jako souvislost mezi alodynií a fibromyalgií.
  • Diabetes časem způsobuje poškození nervů a zvyšuje pravděpodobnost vzniku alodynie. Nervový růstový faktor je zcela nezbytný pro nervový systém a diabetes může značně snížit hladinu tohoto faktoru a vést k hyperalgezii i alodynii.

alodynie

Diagnóza a léčba alodynie

Je třeba vyloučit určité zdravotní problémy a provést různé testy citlivosti nervů. Na alodynii v současné době není lék. Léčba se zaměřuje na snížení bolesti, užívání léků a změny životního stylu. Na léčbu bolesti nervů se užívá Pregabalin. Na lokální bolest krémy obsahující lidokain a léky bez steroidů. Pomáhá lehké cvičení, zdravá strava a dostatek spánku.

Mohlo by vás zajímat:  Nástrahy sexu
Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení