Andropauza – i muži procházejí přechodem

geralt / Pixabay
Zveřejněno: 24.7.2016 , datum poslední aktualizace: 29.12.2016

O ženském přechodu se mluví poměrně často, o tom mužském se ale většinou mlčí. Možná je to tím, že povědomí o změnách v mužském těle na prahu padesátky není tak velké, možná za to může hlavně stud pánů přiznat problémy. Každopádně je jisté, že i oni prochází svým přechodem, který se tomu ženskému v mnohém podobá.

Ženský přechod se nazývá menopauza, protože při něm končí každoměsíční procesy menstruace a tím i plodný život ženy. Mužskému přechodu se říká andropauza, ale je nutno dodat, že tento název není úplně správný. Andropauza je totiž stavem, kdy se prakticky úplně přestanou tvořit mužské pohlavní hormony. A tak to u mužů v přechodu nebývá, hormony se jim tvoří dále a zůstávají plodní do vysokého věku. Jen hladina hormonů postupně klesá a právě v době kolem 50. roku věku je tento pokles výraznější. Přesnější výraz je tedy mužské klimakterium (klimax, přechod) nebo syndrom mužského stárnutí.

Kdy přichází mužský přechod?

Muži dosahují vrcholu své pohlavní síly kolem 20. roku života a už po 30. roku dochází k prvnímu úbytku tvorby testosteronu. To je však zatím téměř neznatelné, alespoň v běžné sexualitě. I když už tehdy to může vést k prvním potížím, například při snaze o potomka. Větší příznaky nedostatku testosteronu se objevují nejčastěji mezi 50. a 55. rokem života muže. Tehdy se mohou dostavit jak problémy v sexuálním životě, tak i psychické a fyzické potíže. Mnoho mužů však tyto příznaky přechodu buď podceňuje, nebo je připisuje jiným životním peripetiím, například vysokému stresu v práci nebo problémům ve vztahu.

Příznaky andropauzy

Andropauza – i muži procházejí přechodem

Příznaky andropauzy jsou poměrně dost pestré. Někdy mohou dokonce připomínat příznaky, které máme spojené s ženskou menopauzou. Ne každého muže trápí stejné potíže, i tak ale mohou projevy tohoto problému významně snižovat spokojenost s životem.

Mohlo by vás zajímat:  Proč jsou ženy nevěrné?

Všímejte si hlavně:

  • Častějších změn nálady
  • Podrážděnosti
  • Ztráty aktivní svalové hmoty
  • Zvětšování prsou (kterému se říká gynekomastie)
  • Změnou v ukládání tuku (který má najednou tendenci ukládat se na břiše)
  • Nedostatku energie
  • Ztráty chuti do života
  • Únavy
  • Nespavosti
  • Zhoršené koncentrace a paměti

Vzhledem k tomu, že řada z těchto příznaků způsobuje potíže jak v pracovním, tak v soukromém životě, nevyplatí se andropauzu ani trochu podceňovat.

Psychické a sexuální důsledky mužského klimakteria

Andropauza – i muži procházejí přechodem

Rovnováha hladiny hormonů značně ovlivňuje psychický stav a nálady. Proto při úbytku tvorby testosteronu přichází pocity podrážděnosti, napětí, stresu a úzkosti, depresivní nálady, zvýšená únava až vyčerpání a celkový úbytek životní energie. To se projevuje i fyzicky, kdy se snižuje fyzická výkonnost, svaly jsou slabší a tělo se rychleji unaví. Potřeba spánku se zvyšuje, dostavují se ale často problémy s nespavostí, které únavu prohlubují. Únavu pociťuje také mozek, zhoršuje se paměť. A mohou se dostavit i u žen známé návaly horka a potu. S nižší hladinou testosteronu jde ruku v ruce i nižší potřeba sexuální aktivity a výkonnosti. Dochází k poklesu chuti na sex, erekce přichází pomaleji a není tak pevná, občas také selže. Takováto erektilní dysfunkce pak vede k dalšímu zhoršení psychického stavu muže, protože si připadá neschopný.

Fyzické důsledky andropauzy

Testosteron nemá na starosti jen sexuální život muže, i když tato jeho role je nejznámější. Podílí se na celé řadě dalších procesů v těle. Při jeho úbytku tak hrozí například i vyšší riziko osteoporózy (úbytku kostní hmoty) nebo nižší tvorby červených krvinek. Při přechodu se také mění stavba těla, začíná se více ukládat viscerální tuk, tedy ten, který se hromadí za břišními svaly, okolo i uvnitř orgánů. Tento tuk pak vede k riziku kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky. Nezanedbatelné je také vyšší riziko onemocnění prostaty.

Mohlo by vás zajímat:  Potíže s krční páteří

Co se s tím dá dělat?

V první řadě je třeba hodit za hlavu stud a odhodlat se o svých potížích mluvit. Muži neradi přiznávají problémy, obzvlášť když se týkají jejich sexuality, avšak je zbytečné se trápit a ubírat si radost ze života. Nejdříve navštivte svého obvodního lékaře a ten vám doporučí vhodného specialistu, může to být urolog, sexuolog, endokrinolog nebo androlog. Hladinu testosteronu může zjistit laboratorním vyšetřením z krve lékař, na kterého se obrátíte. A ten také doporučí vhodné změny v životním stylu, potravinové doplňky a případně i hormonální substituční terapii, kdy se podává chybějící testosteron v tobolkách.

Přírodní léčba

Jednou z cest, po které se můžete vydat, je dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy pro muže, které obsahují bylinky na podporu energie, testosteronu a libida. Díky tomu byste měli mít dostatečnou baterku pro vykonávání vašich každodenních aktivit a i ve vaší ložnici by měl být znatelný (alespoň malý) rozdíl. To by mělo taktéž významně přispět k větší pohodě ve vztahu. Zároveň se nebojte se svým protějškem trochu experimentovat, protože i to by mohlo přinést do ložnice novou jiskru. Z bylinek v doplňcích stravy pro muže je hodně oblíbený například ženšen, kotvičník zemní, pískavice řecké seno, zinek a mnoho dalších.

Asi nemusíme říkat, že nejlepší volbou jsou ty doplňky stravy, které obsahují větší množství látek, jejichž účinky se podporují navzájem. Z toho důvodu se neorientujte primárně podle ceny, ale podle toho, co vše najdete na jejich zadní etiketě.

Když jejich užívání podpoříte ještě redukcí stresu, dostatečným spánkem, zdravým jídelníčkem a sportováním, věříme, že se brzy začnete cítit o poznání lépe.

Zdroje informací

https://www.nhs.uk/conditions/male-menopause/ – Mužský přechod (anglicky)

https://www.healthline.com/health/menopause/male – Co je andropauza? (anglicky)

https://www.webmd.com/men/guide/male-menopause – Vše o mužské menopauze (anglicky)

 

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Milan
    • 1.8.2016
    Odpovědět

    Na mužský přechod a obecně nízkou hladinu testosteornu doporučuji tabletky primulus. Beru je již 3 měsíce a jde to znát. Je mi 52 let.

    Milan, Hradiště

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení