Artróza kolenního kloubu

Koleno
Zveřejněno: 8.7.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Artróza je název pro onemocnění kloubů. Může mít mnoho příčin a její léčba je poměrně složitá. Nebezpečí tohoto onemocnění je v tom, že se ze začátku nemusí téměř vůbec projevovat, a pokud se naplno rozvine, je léčba složitá a dostavují se poměrně velké bolesti, které mohou dokonce úplně znemožnit pohyb. V tomto článku se dozvíte, jak se artróza kolenního kloubu projevuje, co jí způsobuje, jak se léčí a podíváme se také na prevenci.

Jak artróza kolenního kloubu vzniká

Artróza kolenního kloubu se také nazývá Gonartróza. Jedná se o degenerativní onemocnění, při kterém dochází k narušení kloubní chrupavky. Nejohroženější skupinou jsou osoby nad 50 let věku, ovšem dnes nejsou výjimkou ani pacienti, kterým je cca 30 let. Je to dáno tím, že artróza kolene může mít mnoho příčin vzniku. Velkou roli hraje věk. Klouby jsou totiž opotřebovány, a tak dochází k jejich poškození a vzniku této nemoci. Na vině je také nadměrná zátěž – například při sportu, proto mohou artrózou trpět i mladší lidé. Svou roli hraje také dědičnost a nezdravý způsob života. Artrózou trpí ve větším procentu případů obézní lidé.

Projevy artrózy

Ze začátku se nemusí artróza kolene projevovat vůbec nijak. Jen čas od času například pacient registruje bolest kloubů, ale nevěnuje tomu žádnou pozornost. To je ale obrovská chyba. Pamatujte si, že pokud se bolesti vrací, je dobré navštívit lékaře. Postupem času dochází k výskytu bolesti kloubů často – až při každém pohybu. Snižuje se také pohyblivost kloubů (lidé mají pocit jakoby byl kloub vysušený), objevit se také může zarudlá kůže nad kloubem či otok kloubů. Tyto příznaky se postupem času zhoršují, nakonec může dojít k tomu, že osoba není schopná pohybu.

Mohlo by vás zajímat:  Zatočte s bolavými zády

Léčba a prevence

Artróza kolene se léčí podobně jako artróza kyčelního kloubu. Důležitá je rehabilitace a speciální cvičení, která pomáhají kloub rozpohybovat. Lékaři mohou také předepsat léky na bolest nebo speciální nesteroidní antirevmatika. Možná je také operativní léčba. Provádí se výplach kloubu. Když není jiná možnost, je provedena totální náhrada postiženého kloubu. Co se týče prevence – je důležitý pravidelný pohyb a dostatek zdravé stravy.

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení