Bezdrátový kardiostimulátor

Kardiostimulátor
Zveřejněno: 19.4.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Kardiostimulátor je přístroj, který pomáhá zlepšovat činnost srdce. Pomocí elektrických impulsů upravuje činnost srdce, které má problémy s rytmem. Kardiostimulátory prošly velmi dynamickým vývojem. Trend je však jasný. Vědcům se daří je vyrábět ve stále menší velikosti, což je výborná zpráva pro pacienty.

První implantované kardiostimulátory vznikly v roce 1958. Tradiční částí těla, kde byly kardiostimulátory uloženy, bylo místo pod klíční kostí. Pomocí vodičů pak byly propojeny s elektrodami v srdci. Loňský rok byl však pro pacienty s kardiostimulátory převratný. Českým lékařům a vědcům se ve spolupráci s americkým týmem podařilo implantovat první bezdrátový kardiostimulátor přímo do srdce. Implantaci kardiostimulátoru provedl profesor Petr Neužil, primář kardiologického oddělení Nemocnice na Homolce.

Implantace kardiostimulátoru

LCP je zkratka nového druhu kardiostimulátoru, který je rozměrem menší než tužková baterie. Celý zákrok, při kterém se implantuje kardiostimulátor do těla pacienta, trvá asi 15 minut. Nutno říci, že zákrok je bezbolestný, pouze se znecitliví místo vpichu. Do srdce se kardiostimulátor zavádí z třísla cévním systémem pomocí tenkého vodiče. Poté putuje až do hrotu pravé srdeční komory, kde dochází k jeho fixaci. Tento nový, převratný druh kardiostimulátoru obsahuje elektrody i stimulátor současně, odpadají tedy problémy propojení těchto komponentů. Obrovskou výhodou je mnohem větší pohybový komfort u tohoto typu bezdrátového kardiostimulátoru. Další výhodou je snížení rizika zanesení infekce prostřednictvím vodičů.

Zkušenosti pacientů

Již zmíněnou, novou technologii LCP (Leadless Cardiac Pacemaker) vyvinula po dlouhém výzkumu americká firma Nanostim, Inc.. Nemocnice na Homolce dlouhodobě spolupracovala s americkými odborníky při výzkumu léčby srdečních onemocnění. I z toho důvodu podle profesora Neužila měli čeští pacienti užitek z převratné technologie jako první. Dojmy pacientů z implantace jsou nesmírně pozitivní, většina se shoduje, že celý proces implantace byl velice rychlý, naprosto bezbolestný, byť byl prováděn při plném vědomí. Můžeme jen doufat, že v brzké době dostanou tento druh kardiostimulátoru i další pacienti, kterým jistě ulehčí jejich, už tak složitý život.

Mohlo by vás zajímat:  Sklenička vína může být jak medicína

 

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení