Bojujte efektivně s bolestí zad!

Bolest, Zad
Zveřejněno: 17.3.2011 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Záda patří mezi nejzranitelnější část našeho těla. Každá bolest v těle signalizuje, že není vše tak, jak má být a měli bychom se mít více na pozoru.

Bolest překvapí, když to čekáte nejméně

Přetrvávající bolest je varovným signálem často dlouhodobějšího problému. Pokud máte např. ochablé zádové svalstvo, pak stačí menší námaha a může vás nepřijemně překvapit např. vyhřeznutá ploténka, zánět meziobratlového kloubu nebo problém s vazy.  Bolest také obvykle souvisí se špatným držením těla a sedavým způsobem života. Pokud máte navyklý špatný postoj, způsobí to nerovnováhu zatížení svalstva a vznik dlouhodobé a chronické bolesti. Pokud vás tedy sužuje akutní bolest zad, měli byste navštívit odborníka, který přesně diagnostikuje povahu problému.

Sedavý způsob života zádům nesvědčí

Abyste si udrželi svaly, klouby i vazy v kondici, je potřeba vystavovat je pravidelné zátěži. K tomu, abyste mohli záda pravidelně zatěžovat a přitom si neublížit, je velice důležité nemít ochablé svalstvo jak zádové, tak i bříšní. Problém dnešní “počítačové” populace je především v neúměrně vyšším statickém zatížení páteře. Z našich životů tak postupně mizí základní pohyb jako je chůze nebo běh, které jsou pro naše tělo naprosto přirozené, stejně jako jídlo, příjem tekutin, dýchání apod. Navíc pohyb samotný neposiluje pouze svalstvo, ale také zajišťuje správnou výživu a zabraňuje vysychání plotének.

Základ je v tom, jak sedíte

Ať chcete nebo ne, většina z nás sedí u počítače nesprávně! Je samozřejmě důležité, abyste se při sezení necítili pohodlně jenom vy, ale také vaše záda. Začít můžete s výběrem správné židle. Zde platí zlaté pravidlo – neštřete! Zapomeňte na židle použité, židle z Kauflandu, židle od Vietnamců a jiné “vysoce-kvalitní” výrobky. Vybírejte židle v obchodě zaměřeném na tyto produkty a ideálně také s někým, kdo vám s výběrem pomůže a této problematice rozumí.

Mohlo by vás zajímat:  Prevence bolesti zad při každodenních činnostech

Opěrka by měla být vzpřímená a nepatrně obepínat záda tak, aby podpírala spodní část bederní páteře a kopírovala její tvar. Sedák by měl být dostatečně široký, aby mohl sloužit jako podpěra stehen. Během dne se snažte mít pánev v neutrální poloze tak, aby vymizelo nepřirozené zakřivení. Stehna by měla být ve vodorovné poloze s lýtky v pravém úhlu a chodidla položená na podlahu celou svou plochou. Hlavu byste neměli zaklánět ani příliš předklánět. Ideální poloha monitoru je v úrovni očí.

Držte své tělo pevně a vzpřímeně

Držet své tělo ve správné poloze je dalším předpokladem k tomu, aby vás bolesti zad netrápily nebo abyste se jich zbavili. Vyvarujte se křečovitého držení vzpříma nebo hrbení se. Snažte se být uvolněni, ale stále si zachovávat správné držení. Nejvyšším bodem vaší postavy by určitě nemělo být čelo, ale temeno. Snažte se zatlačit bradu dozadu, ramena tlačit dolů a lehce dozadu. Ze začátku to může být velice nepříjemné a namáhavé, pokud jste si již osvojili špatní držení těla. Vytrvejte, efekt se dostaví brzy!

Bez cvičení to nepůjde

Přestože se pohybovým aktivitám vyhýbáte seč můžete, nezapomeňte, že až vám bude nejhůř, budete se proklínat, že jste neměli více odhodlání cvičit. V tento okamžik už však bývá obvykle příliš pozdě. Cvičení nemusí být ve stylu fitness, trápění se v posilovně apod. Úplně si vystačíte s pravidelnou chůzí, případně lehkým během, plaváním, jógou nebo tai-chi. Všechny tyto aktivity mají pro tělo blahodárné účinky a to nejen po fyzické stránce.

Začnete zítra?

Problémem řešení většiny problémů je, že se lidé nedokáží donutit něco změnit a začít svému tělu dopřávat to, co potřebuje. Dopřáváte mu rádi čokoládu? Dopřáváte mu rádi dobrý steak nebo hranolky? Dopřejte mu také pravidelný pohyb. Věřte, že po takové procházce nebo jógovém cvičení se budete cítit mnohem lépe než po čokoládě nebo steaku.

Mohlo by vás zajímat:  Parodontóza neškodí pouze zubům

Rada na závěr? Nečekejte na zítřek, zítra už může být pozdě!

[yop_poll ID=”2″]
Štítky: ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • karel m.
    • 19.11.2012
    Odpovědět

    Jako masér mohu potvrdit, že správné sezení je naprostý základ. Židle by měla být opravdu kvalitní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení