Bolest hlavy – je nutné vědět, proč vás bolí, abyste našli řešení

Headache
Zveřejněno: 7.3.2017

Bolest hlavy je nepříjemnou součástí mnoha životů. Každého rozbolí občas hlava, někoho však bolí častěji. V dnešním článku si představíme důvody bolesti hlavy a řešení, která vám od bolesti mohou pomoci. Při bavení se o bolestech hlavy bychom si ji měli také specifikovat. Může jít o tenzní, často se vracející a nejčastější bolesti hlavy, které jsou tupé a způsobené vyčerpáním, hladem, atp. Jde-li o migrénu, bolí vás hlava intenzivně několik hodin nebo i dní v kuse. Její příčiny nejsou zcela objasněny. Lidé s migrénou však často uvádí bolest na spáncích, která může vést k omdlívání, zvracení nebo problémům se zrakem. Posledním typem jsou klastrové bolesti hlavy, které jsou krátké, ale za to velmi, velmi silné a člověk takovou bolest snáší opravdu těžce. V případě migrén, ale hlavně v případě posledního typu bolestí hlavy se obraťte na svého lékaře!

Důvody

Stres a vyčerpání. Jde o faktor zasahující do života mladých i starých. Každý máme jiné starosti, je však dobré udělat si v nich pořádek a všechny postupně vyřešit. Napište si na papír vše, co vás trápí, co musíte zvládnout, dejte si ke každé položce počet hvězdiček, jak moc daný problém “hoří” (čím více hvězdiček, tím urgentněji je třeba najít řešení) a napište si k tomu možnost, jak problém vyřešit. Sice se tím vlastně nic nevyřeší, ale uvidíte černé na bílém, co máte v hlavě, lépe se v tom zorientujete a postupně budete moci položky ze seznamu smazat.

Stejně tak pozor na vyčerpání, které může přijít při zdlouhavém řešení problémů, neustálém přemítání o nich a tím pádem kvůli nedostatečnému odpočinku!

Nedostatečný pitný režim. Kdo málo pije, bolí ho hlava a kdo málo pije dlouhodobě, může to mít vážnější důsledky, jako například kolaps organismu. Pitný režim nepodceňujte hlavně v létě a ve stresových situacích!

Mohlo by vás zajímat:  Vznik a léčba oparu na rtech aneb Vše o oparech

Určité nápoje. Alkohol nebo káva mohou způsobit bolesti hlavy, přičemž alkohol je asi častějším viníkem…

Zápach a silné vůně. Pokud budete dlouhodobě v prostředí, kde je nějaká intenzivní vůně, ať už příjemného či negativního rázu, může vás rozbolet hlava. Přesto, že migrénu spouští velmi často různé vůně, nikdo se ve skutečnosti nedokáže shodnout na tom, proč tomu tak je. Vyhýbejte se proto silným parfémům, velmi parfemovaným svíčkám, ale pozor dejte i na zrádné květiny. Anebo naopak dejte pozor na prostory zakouřené, kde může zapáchat smažené jídlo atp.

Hlad. Vaše hlava ví dřív, že máte nedostatek jídla, než vy samotní. Hlava vás může začít bolet kvůli poklesu hladiny cukru v krvi, proto při bolesti hlavy vzpomínejte, kdy jste naposledy pořádně jedli a nečekejte, až vám začne kručet v břiše.

Nemoc. Samozřejmě si dejte pozor i na nemoci a zdravotní problémy, které mohou stát za bolestmi hlavy. Může jít o banální chřipku, ale klidně i o problém s páteří nebo se zuby.

bolest hlavy

Řešení

Než se přikloníte k léčbě prášky, které zatěžují organismus, a víte, že původce bolesti není nemoc nebo zdravotní problém, vyzkoušejte jiná řešení:

Protáhněte se, dopřejte si čerstvý vzduch a doplňte tekutiny. Chvilku nechte toho, co děláte, projděte se po kanceláři, otevřete okna nebo, pokud můžete, jděte na chvilku ven. Stačí pár minut. Tělo se okysličí. Doplňte také tekutiny do těla, protože, jak už jsme si řekli výše, pitný režim je velmi důležitý!

Aromaterapie. Vonné svíčky a olejíčky mohou způsobovat bolesti hlavy, ale také ji odstranit. Zvolte levandulovou vůni nebo vůni eucalyptu. Můžete využít olejíčky, které si namažete přímo na sebe – ideálně na spánky. Na chvilku zavřete oči, zhluboka se nadechněte a nechte aroma dělat své.

Mohlo by vás zajímat:  Děti a cukrovka - nepodceňujte možnost pobytu v léčebně

Čaj. Mátový, borůvkový nebo ibiškový a možná jich je více. Každopádně jde o bylinky, které vám pomohou od bolesti, abyste mohli zase fungovat.

Obklad. Nemusí být vedro, abyste si dali za krk nebo na čelo studený obklad. Při bolesti hlavy může jí to velmi účinnou proceduru. Obdobně může fungovat i opláchnutí obličeje studenou vodou.

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení