Bolesti bříška

Břicho,, Bolesti
Zveřejněno: 10.4.2010 , datum poslední aktualizace: 15.2.2017

Všichni známe nepříjemnou bolest břicha a nikdo z nás si nepřeje tuto bolest zbytečně prožívat. Bolesti bříška postihují nejen miminka a děti, ale také dospělé jedince.

Proč nás bolí bříško?

Ať se nám to líbí nebo ne, bolesti bříška nás postihují už od velmi útlého dětství. Ano, ani kojenci nebývají ušetřeni. U kojenců je to způsobeno tím, že jejich střeva nejsou ještě dostatečně vyvinutá a jejich trávící ústrojí si musí na přijímanou stravu postupně zvykat. Proto naše miminka tak často trápí nadměrné větry a koliky, které nám nedají spát. V pozdějším věku však za tyto obtíže může většinou špatná životospráva, nedostatek tekutin nebo nesnášenlivost některých potravin.

Co dělat, když nás bolí bříško?

U kojenců bývá nejčastějším důvodem k bolestem bříška nadýmání. U větších dětí pak může být důvodů více. Nejen nevhodné jídlo, ale také stres a strach může způsobit žaludeční neurózu, která se projevuje jako bolest břicha. Příčin však může být ještě více. Může se jednat jak o poruchy trávení, zánět slepého střeva nebo jiné onemocnění. Rodiče by proto neměli podceňovat žádné bolesti břicha.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Lékaře požádejte o pomoc hlavně tehdy, jestliže se dostaví bolest břicha velmi rychle a je intenzivní. Pokud tuto bolest doprovází také zvracení, horečka, nadýmání a zhoršené dýchání, není na co čekat. Lékaře vyhledejte také v případě, že nás bolí bříško déle než dva dny, i když nemáme bolesti silné a neobjevují se žádné doprovodné jevy. Při bolestech, které nemají jasnou příčinu, a to hlavně v okamžiku, kdy je bolestivá pravá strana břicha, změřte dítěti teplotu jak v konečníku, tak v podpaží. Je-li teplota o 0,5°C vyšší než v podpaží, může se jednat o zánět slepého střeva

Mohlo by vás zajímat:  Jarní nachlazení

Průjmy u dětí jsou běžné

Průjmy nejsou v raném věku ničím neobvyklým. Přestože průjmy vznikají onemocněním sliznice tenkého a tlustého střeva, můžou je vyvolávat také viry a bakterie. Ale také změna v jídelníčku. S průjmem se také můžeme setkat při běžných infekčních onemocnění. Objevuje-li se však průjem často, může se jednat o nesnášenlivost kravského mléka nebo lepku. Není-li však průjem příliš silný, neopakuje-li se příliš často, většinou se jedná o samočištění organismu a tak je vhodné nechat mu volný průběh. Nesmíme však zapomenout, že při každém průjmu je nutné zvýšit příjem tekutin a dopřát dítěti klid a teplo.

Co se zácpou

Zácpa je snad nejčastějším zažívacím problémem, které najdeme u dětí všech věkových kategorií. Natrávené jídlo se nám zasekne v tlustém střevě, kde je z něj odváděna voda, a stolice se tím pádem zahušťuje a je tuhá. Trpíváme-li často zácpou, je vhodné zamyslet se nad svým jídelníčkem. Zácpu nejčastěji způsobuje jídelníček, který obsahuje v hojném množství pečivo, světlý chléb, sladkosti, uzeniny a vajíčka. Máte-li nedostatek zeleniny, ovoce a celozrnných potravin, které obsahují vlákninu, pak se není čemu divit. Hlavním příznakem zácpy je obtížné a méně časté vyměšování doprovázené bolestmi, křeče v břiše, nadýmání, ale také bolesti hlavy.

Štítky: ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • eva hájková
  • 24.5.2010
  Odpovědět

  dobrý den,od druhého týdnu jsme přešli na nutrilon confort.
  Používali jsme sabky,probiotické kapky,laktobacilky a po poradě s lékařem dupfalak,ale nic bohužel nepomáhá.Malý má 6týdnů neustále brečí a svíjí se v křečích,když už opravdu nemůže pomůžu mu rourkou pěkně se vyprcká,ale do 5minut je to zase stéjné.Nahřívání,koupání masáž nezabírá vůbec.
  Mám strach,aby to nebylo zapříčiněno nějakou nemocí,ale stěry ze stolice nám byli taky odebrány a vzorky vyšly negativně.
  Prosím o radu děkuji Eva

  • Jana Malá
  • 24.5.2010
  Odpovědět

  Dobrý den, bohužel nejsem lékař, ale velmi ráda bych Vám nějak poradila. Můžete mi prosím ještě napsat, jestli má vaše dítko pravidelnou stolici? Pokusím se zeptat všude možně a uvidíme, co mi bude doporučeno. Mě osobně to přijde jako nějaká alergická reakce na stravu. Možná bych zkusila zajít ještě jednou k lékaři a nenechala bych se jen tak z ordinace vystrnadit. Já osobně nevím, jak to funguje u tak malých dětí, ale zkusila bych se pobavit také s nějakým specialistou na alergie. Zkuste si přečíst stručné články, na které zde odkazuji. http://www.mineralfit.cz/rodina-clanek/alergie-na-mleko-7/ http://www.zivot-alergika.cz/mleko-laktoza/alergie-na-bilkovinu-kravskeho-mleka.html popř si najít ještě bližší informace o těchto problémech. Maminko, přeji brzké uzdravení Vašemu miminku a mnoho šťastných úsměvů. Budu na Vás myslet, tak mi nezapomeňte napsat, jak se problém vyvíjí.

  • Eva
  • 14.2.2014
  Odpovědět

  Bolení bříška u našeho miminka,byla noční múra celé rodiny. Přinesli jsme si to už z porodnice…tam nám doporučili dávat Espumisan. Když jsem koukla na malou jak se trápí,neváhala jsem ani minutu. Nic jiného jsme ani nezkoušeli,jsme moc spokojení.Kapičky zabraly asi po týdnu,jejich cena je moc dobrá a lahvička vydrží skoro na měsíc…

   • Koláček
   • 17.2.2014
   Odpovědět

   Také jsem pečlivě přečetla příbalový leták Espumisanu a zavolala doktorce, abych se poradila … koupili jsme, dáváme už týden – vždy předkojením – a zlepšení je znát! 😉
   Malá se už tak nepropíná a pláč je také mírnější…
   K tomu jsme připojili cvičení nožkama 😉

  • Nikoll
  • 20.2.2014
  Odpovědět

  Já jsem viděla, že Espumisan dávají sestřičky v porodnici i miminkům … nás to také 2. týden po porodu chytlo 🙁
  Takže jsme se poradili s doktorkou a ta řekla, že můžem zkusit Espumisan (popř. k kombinaci s fenyklovým čajem po lžičkách nebo s probiotiky).
  My jsme s Espumisanem spokojení – pomáhá dostat vzduch z bříška 😉
  K tomu dáváme co nejvíc na bříško nebo chováme v klubíčku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení