Lymská borelióza: Poznejte ji podle těchto 5 příznaků

pexels-erik-karits-3722627
Zveřejněno: 22.7.2022

S létem tráví většina z nás spoustu času venku. Problém je v tom, že pokud nepoužíváme repelent a důkladně se nehlídáme, můžeme si s sebou odnést domů klíště. To je špatná zpráva, protože některá z nich na vás mohou přenést boreliózu. Jak ji poznáte? A existuje i borelióza u psa?

Odborníci nás každoročně nabádají k tomu, abychom trávili co nejvíce času na čerstvém vzduchu. Kromě toho, že to prospívá dobré náladě, se nám na sluníčku vytváří vitamín D, který je důležitý pro imunitní systém a pro normální stav kostí.

Jenže, pobyt v přírodě (stejně, jako třeba ve vašem lokálním parku) pro nás představuje v mnoha ohledech riziko. Každým rokem například slýcháme o čím dál tím větší agresivitě klíšťat, která jsou ke všemu ve velkém nakažena nebezpečnými chorobami, které pak mohou přenést na nic netušícího člověka (či zvíře).

Jednou z těchto nemocí je Lymská borelióza. Víte, jak ji poznat?

Příznaky boreliózy

pexels-erik-karits-3760420

Každý člověk může na nákazu boreliózou reagovat trochu jinak. Obvykle se ale příznaky dělí do třech stádií. (Časně lokalizovaná, časně rozšířená a pozdě rozšířená.) Příznaky těchto stádií se mohou navzájem překrývat. U některých lidí se navíc mohou příznaky objevit až později, do té doby na sobě nemusí zaznamenat žádné změny.

Mezi typické projevy boreliózy patří:

  • Bolest a otok kloubů
  • Plochá a kulatá červená vyrážka, která se nachází v oblasti nalezeného klíštěte
  • Horečka
  • Otok lymfatických uzlin
  • Zhoršená koncentrace

Klíšťata mohou útočit i na vaše domácí mazlíčky, takže je dobré znát příznaky boreliózy u vašeho psa.

V jeho případě můžete zaznamenat:

  • Horečku
  • Ztrátu chuti k jídlu
  • Nedostatek energie
  • Bolest
  • Otok kloubů

Těmto příznakům věnujte náležitou pozornost, protože pokud je nebudete řešit, může dojít až k selhání ledvin. Neobvyklé nejsou ani neurologické poruchy, proto co nejrychleji vyhledejte veterináře.

Mohlo by vás zajímat:  Proboxujte se k hezké postavě i psychické pohodě

pexels-alotrobo-1562983

Léčba boreliózy

Nejlepší šanci na léčbu máte ve chvíli, kdy na nemoc přijdete krátce po nakažení. Poté vám lékař nejčastěji nasadí antibiotika, která budete užívat po dobu cca 10-14 dní. Díky tomu by mělo dojít k potlačení rozvíjející se infekce.

Je nakažlivá?

I když se nakazíte tak, že se na vás přisaje infikované klíště, v současné době není znám případ, kdy by se borelióza přenesla z člověka na člověka. Dokonce neexistují ani důkazy, že by se tato nemoc přenášela kojením z matky na dítě. Z toho důvodu byste se neměli bát pobývat v přítomnosti někoho, kdo tuto nemoc má/v minulosti měl.

Prevence boreliózy

pexels-cliford-mervil-2398220

Pokud si nehodláte pobyt v přírodě odpustit, je vhodné si osvojit pár návyků, které minimalizují riziko přisátí klíštěte na minimum.

Zkuste:

  • Nosit oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy (na světlejší tkanině také lépe uvidíte pohybující se klíště)
  • Na sebe stříkat repelent (existují i šetrnější verze, které obsahují aromatické bylinky, takové přípravky jsou vhodné i pro malé děti)
  • Se pravidelně kontrolovat, jak venku, tak doma

V případě, že na sobě nějaké klíště přeci jenom objevíte, nepropadejte okamžité panice. Aby na vás klíště nemoc přeneslo, obvykle potřebuje být přisáté delší dobu. V současné době se uvádí, že k přenosu potřebuje alespoň 36 hodin.

Chráníte se před klíšťaty? Pokud ano, jak?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lymeská_nemoc – Lymeská nemoc (česky)

https://www.healthline.com/health/lyme-disease – Vše o Lymské borelióze (anglicky)

https://www.akc.org/expert-advice/health/lyme-disease-in-dogs/ – Lymská borelióza u psa (anglicky)

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení