Poradíme vám, jak na bradavice

bradavice
Zveřejněno: 12.9.2019

Pokud vás trápí bradavice na noze, určitě pátráte potom, jak je co nejúčinněji odstranit. Můžete si od nich pomoci sami nebo zkusit vyhledat kožního lékaře. Proč vznikají bradavice a jak se jich zbavit?

Bradavice jsou virové, ale současně nezhoubné výrůstky na kůži. Způsobuje je lidský papilomavir HPV. Existuje dokonce 70 druhů lidských papilomavirů. Nejčastěji se vyskytují na nohách nebo na prstech rukou, ale i na jiných částech těla a sliznicích. Někdy zmizí samy, ale mnohem častěji se jich velmi těžko zbavujeme.

bradavice

Jak se přenáší bradavice

Bradavice se přenáší přímým dotykem, nebo vniká virus do podkoží pokožkou rozmáčenou vodou i potem, malým poraněním, místem s ekzémem a jinak oslabenou pokožkou. Často si je přineseme z veřejných bazénů, koupališť, saun, sprch, šaten, tělocvičen a posiloven, kde se často chodí naboso. Pozor si dejte i na cvičební podložky a koberce. Inkubační doba se pohybuje od několika týdnů po několik měsíců. Dokonce se mohou objevit i po několika letech. Stejně tak si dejte na uvedených místech pozor na nehtovou mykózu.

Druhy bradavic

Bradavice se liší tvarem, barvou, velikostí i místem výskytu. Objevují se jednotlivě nebo v shlucích. Některé jsou i bolestivé.

  • Pravé bradavice neboli vulgární – nejrozšířenější typ, zejména u menších dětí, dospívajících a lidí do 30. let. Jsou vyvýšené, lehce našedlé, tvrdé a postupně se zvětšují. Vyskytují se hlavně na rukou, na dlaních i pod nehty. Přenáší se škrábáním a většinou do 2 let zmizí samy.
  • Ploché bradavice – nejčastěji u děti, které si je škrábáním roznáší po těle. Světle růžové puchýřky s hladkým povrchem se objevují ve větším množství hlavně na hlavě, krku, zápěstí i kotnících.
  • Plantární bradavice – hlavně na ploskách chodidel dospělých v místech nejvíce vyvíjeného tlaku při chůzi. Drobný výrůstek s hladkým povrchem postupně rohovatí a kolem se tvoří prstenec podobný mozolu. Jsou bolestivé a překáží při chůzi. Těžce se léčí a často vrací.
  • Nitkovité bradavice neboli střapcovité – zejména u dospělých na jemné kůži na obličeji, u očí, rtů a na krku. Mají úzký a protáhlý tvar a jsou vystouplé. Často se strhnou, krvácí a rychle šíří.
  • Molusky – zejména u dětí do 12. let, ale i u dospělých, na břiše i genitáliích, přenáší se nejen pohlavním stykem a slinami, ale i používáním stejných hygienických potřeb. Nejde o pravé bradavice, ale přenáší je stejný virus.
  • Genitální bradavice neboli kondylomata – přenášejí se sexuálním stykem, tedy vaginálním, rektálním i orálním a vyskytují se na pohlavních sliznicích. Malé a růžové výstupky časem splývají do větších shluků. U nás patří mezi nejčastější pohlavně přenosné choroby. Nepomáhá ani kondom.
Mohlo by vás zajímat:  Nepodceňujte gynekologické potíže v létě!

bradavice

Prevence bradavic

Je třeba používat žabky ve veřejných sprchách, na koupalištích, u bazénů, v šatnách, saunách i tělocvičnách. Obuv pravidelně dezinfikujte. Pokud už bradavici máte, vynechte tato veřejná místa, dokud si je nevyléčíte, jinak budete virus dále nepřenášet. Posilte si imunitní systém imunoglukany, echinaceou, rakytníkem, vitamíny a minerály.

Léčba bradavic

Pokud se jich chcete zbavit sami, poradíme vám, jak na to. Pokud se to ale nedaří, bradavic se budou šířit a objevovat na dalších místech. Pak raději navštivte kožního lékaře. Používají se chirurgické zákroky, laser, kryoterapie neboli zmrazení, tekutý dusík nebo leptání. Léčba bývá dost často zdlouhavá a bradavice se znova objeví. Důležité je vytrvat. Genitální bradavice musí léčit specialista, ne vy sami.

bradavice

Co koupíte v lékárně

Pro léčbu se využívají přípravky s kyselinou salicylovou a mléčnou. Odstraní vrchní zrohovatělou vrstvu bradavic a naleptají je. Přípravky na bázi kryoterapie zmrazí bradavice a ty pak za 10 až 14 dnů zmizí nebo odpadnou a obnoví se kůže.

Přírodní prostředky

Na stařecké bradavice zkuste vlaštovičník. Žlutá šťáva ze stonku opravdu zabírá. Další možností je česnek, propolis i tea tree oil. Zkusit můžete i Lapis v tyčince. Všechny produkty je třeba nanášet pouze na bradavici, aby nedocházelo k poškození, podráždění a spálení okolní zdravé pokožky.

bradavice

Vlaštovičník

Vlaštovičníku ze stonku vytéká žlutá šťáva, kterou se bradavice pravidelně potírají, dokud bradavice neztmavnou a nevyloupnou se. Většinou do týdne zabere. Podobně působí i šťáva z pampelišky. Jen si dejte pozor na oblečení, šťáva nejde totiž vyprat

Česnek

Očistěte stroužek česneku a rozpulte ho. Přiložte ho minimálně na 5 minut na bradavici, můžete jej tam nechat i déle. Ta pak sama do dvou dnů odpadne. Počítejte se silnějším pálením a pak nohy důkladně omyjte.

Mohlo by vás zajímat:  Jak zrychlit metabolismus těla

Ricínový olej

Pár kapek oleje vmasírujte prstem na bradavice nejméně dvakrát denně. Kolem bradavice se kůže postupně ztenčí a bradavice obvykle za 5 dní zmizí.

bradavice

Tea tree oil i propolis

Pár kapek nakapejte na vatový tampon a připevněte k bradavici náplastí. Za 6 až 12 hodin nakapejte znovu olej a postup opakujte, dokud bradavice nezmizí. Měly by zmizet za týden. Stejně se dá použít i propolis nebo tinkturu z echinacey.

Citron a ocet nebo cibule

Nakrájejte citron na kousky a zalijte octem. Nechte ho přes noc louhovat a druhý den přiložte kousek citronu na bradavici a přilepte náplastí. Pro lepší efekt si předtím nohy na 20 minut namočte do teplé vody se solí nebo octem. Bradavice by měly zmizet za 14 dnů. Stejně se dá použít i cibule.

Banánová slupka

Banán je účinný prostředek proti kožním problémům. Banánové slupky zlepší stav pokožky a zbaví bradavic. Uřízněte kousek banánové slupky a přiložte ho na bradavici žlutou vnější stranou slupky nahoru a vnitřní stranou na kůži. Slupku připevněte náplastí a nechte působit přes noc. Z 12 až 24 hodin vždy slupku vyměňte za čerstvou. Opakujte, dokud se bradavic zcela nezbavíte. Přikládat lze i ananas.

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení