Bursitida – nejčastěji zasahuje kolenní a ramenní kloub

tenis
Zveřejněno: 1.7.2019

Bursitida je zánětlivé onemocnění tíhového váčku, kterému se také říká burza. Dochází k ní nejčastěji důsledkem přetížení svalů, ale může mít i jiné příčiny. Podívejme se, jak toto onemocnění vzniká, jaké jsou příznaky, prevence a léčba.

Název onemocnění bursitida je odvozen z medicínského označení pro tíhový váček, burzu nebo také bursu. Typickými projevy zánětu burzy je zarudnutí postiženého místa spojené s pocitem tepla a bolestivosti při pohybu. K přetížení tíhového váčku neboli burzy dochází nejčastěji v oblasti loktů nebo ramen. Při léčbě je nutné odstranit zánět.

Bursitida a její průběh

Burzy jsou malé váčky naplněné tekutinou a mají zmírňovat tření mezi svaly a svalovými úpony u všech kloubů. V našem těle je více než 150 těchto váčků. Zánět vzniká nejčastěji v oblasti loktů a ramen, ale i kotníků, kolen, kyčlí a hýždí.

brusle

Příznaky onemocnění

Typickým příznakem bursitidy je tupá bolest s nepříjemným tlakem během pohybu v místě zánětu, která se postupem času stále zhoršuje. Postižená oblast otéká, je teplá až horká na dotyk a velmi často zarudlá.

Příčiny vzniku bursitidy

  • nadměrná fyzická námaha a přetížení tíhového váčku
  • infekční onemocnění – stafylokokové infekce a výjimečně u tuberkulózy
  • dna
  • při tenisu, golfu, basketbalu a podobných sportů – postižená oblast lokte a ramene
  • dlouhodobé sezení na tvrdé podložce, zejména u cyklistů – postižená oblast hýždí
  • spojená s artritidou, úrazem kyčelního kloubu, dlouhodobou zátěží a stáním – oblast kyčlí
  • při bruslení – postižená oblast kotníků
  • při nadváze nebo dlouhodobém klečení – postižená oblast kolen

loket

Bursitida lokte

Projevuje se při pohybu vyžadujícím časté ohnutí a narovnání předloktí. Může jít o házení basketbalovým míčem, švih při tenisu nebo golfu a podobné opakované úkony. I časté opírání se o lokty ji může vyvolat. Podobný pohyb způsobuje i bursitidu ramene. Jde o poruchu rotátorové manžety, kterou tvoří čtyři svalové úpony na hlavici pažní kosti, které ji spojují s lopatkou. Příčinou může být vadná poloha, zranění při pádu, prudký švih a opakované úkony se vzpaženou rukou.

Mohlo by vás zajímat:  Horečka je důležitým nástrojem obranyschopnosti těla. Máme ji hned tlumit nebo ne?

Bursitida klečet na kolenou

U bursitidy kolene se na přední straně objeví měkká vejcovitá boule. Často jí trpí dlaždiči a pokládači podlah, kteří dlouhodobě klečí na tvrdé podložce. Může jít i o úraz v oblasti čéšky. Projevuje se i spolu s artritidou u lidí trpící nadváhou, nebo u lidí při dlouhém stání.

Diagnostika a léčba bursitidy

Bursitida se diagnostikuje na základě osobní anamnézy, pohmatem a krevním obrazem pro zjištění nebo vyloučení zánětu. Provádí se i rentgenové nebo ultrazvukové vyšetření. Odstranění zánětu se odvíjí od konkrétní příčiny, která nemoc způsobila. Pokud je příčinou infekce, nasazují se antibiotika. U bursitidy způsobené dnou probíhá léčba tohoto onemocnění. Ke zlepšení stavu dochází už po několika dnech a za 14 dnů obvykle zánět odezní. U chronické bursitidy se využívá i rázová vlna.

masáž

Bursitida mast

Pokud k ní došlo v důsledku fyzické námahy, zánět se léčí pomocí zevní aplikace hojivých gelů a mastí zmírňujících otoky a snižujících bolest. Pomáhá i ledování. Postižený kloub se zafixuje a znehybní.

Bursitida masáž

Při nanášení výše uvedených přípravků je velmi vhodná i masáž postiženého místa. Zvýší průtok krve do poraněné oblasti, přivede sem kyslík a živiny. Snižuje tvorbu jizev tkáně a problémů u bursitidy.

Dna

Dna neboli akutní zánětlivá artritida je zánětlivé onemocnění kloubů způsobené nadměrnou koncentrací kyseliny močové. Metabolická porucha, při které krystalizuje kyselina močová a ukládá se v kloubech, způsobuje mechanické obtíže a vede ke vzniku zánětu. U dny se vyskytuje i zimnice. Podávají se léky pro snížení koncentrace kyseliny močové v krvi. Nutná je změna jídelníčku a životního stylu. Ve stravě je nutné snížit obsah purinů, tedy masa, ryb a dalších bílkovin.

Prevence bursitidy

Je třeba si udržovat správnou váhu, zdravě se stravovat, posilovat imunitu i svaly, zahřívat je před cvičením i fyzickou aktivitou a protahovat je po ní. Nutná je relaxace a přestávky mezi tréninky pro regeneraci. Součástí prevence je používání speciálních pomůcek pro ochranu kloubů a vyvarování se dlouhodobému sezení i stání.

Mohlo by vás zajímat:  Hormony a menopauza: Jak spolu souvisí?
Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení