Léto přeje radovánkám ve vodě. A protože nás pár parných dnů před koncem roku ještě čeká, mnoho lidí se je rozhodne strávit u vody. Nemusí se nutně jednat o bazén, nebo aquapark. Spoustu zážitků si užijete i u lokálního rybníka či jezera. Jenže, co přesně znamená, když se vám po takovém koupání na těle objeví podivná vyrážka neznámého původu? Věřte, nebo ne, ale s největší pravděpodobností za ni mohou cerkarie. Na bližší informace o nich se podíváme v tomto článku.
Jak už bylo řečeno, za teplých dní se lidé houfně přesouvají k vodě. Ti, kteří jsou náročnější a nebojí se investovat své prostředky, ti se uchýlí do vyhlášených bazénů a koupališť. Nedělají to tak ale všichni. Někteří proto, že jen kousek od domu mají přírodní koupaliště, jezero či rybník.
Neříkáme, že koupání v otevřené přírodě nemá něco do sebe. Rozložení plavců na ploše okolo jezera je výrazně lepší než na malé oplocené louce, která je přeplněná k prasknutí. V jedné věci má však koupání v bazénu nespornou výhodu. A tou je fakt, že se ve vodě nemohou (kvůli chemii) množit nebezpečné mikroorganismy, které vám mohou do značné míry ztrpčovat život. Právě takovými jsou i cerkarie, které si přímo lebedí v přírodních podmínkách a které vás mohou celkem nepříjemně potrápit.
Co cerkarie vlastně jsou a dá se proti nim vůbec nějak bránit? To si povíme v následujících několika odstavcích.
Obsah článku
Co jsou to cerkarie?
Protože zní slovo cerkarie celkem exoticky a neznámě, pokusíme se vám vysvětlit, o co vlastně jde.
Cerkarie jsou larvy motolic, které pro svůj vývoj potřebují hostitelský subjekt. Tím mohou být jak zvířata (šneci, kachny…), tak lidé. Kromě jiného se mohou objevovat i v přírodě. Nejčastěji svůj domov nacházejí buď přímo ve vodě, nebo na těle některých vodních rostlin.
Pokud byste chtěli vědět, jak se cerkarie do vody vlastně dostanou, pak je to tím, že je to vody vypouští některé druhy plžů.
To, zda se cerkarie rozhodly zabydlet i u vás zjistíte celkem jednoduše. Nějaký čas po koupání v přírodní nádrži se u vás začne projevovat cerkáriová dermatitida.
Cerkáriová dermatitida
Když jsme si v předchozím odstavci trochu přiblížili, co cerkarie vlastně jsou, nyní se pomalu dostáváme k samotnému jádru problému.
Pokud člověk přijde do kontaktu s cerkariemi, může počítat s tím, že se u něj projeví nějaká forma alergie či vyrážky, kterou označujeme jako cerkáriovou dermatitidu.
Ta se nejběžněji projevuje:
- Pálením kůže
- Svěděním
- Výsevem pupínků
- Puchýřky na kůži
To, jestli je voda cerkariemi infikovaná či ne zjistíte poměrně záhy. První příznaky problémů se mohou dostavit už během vašeho koupání v přírodní nádrži. Posléze tyto nepříjemné projevy přejdou a znovu se objeví až po několika hodinách.
Poměrně často se stává, že tato reakce na těle přetrvá i po několik dní. Zároveň platí, že cerkáriová dermatitida není jen estetický problém. Ve většině případů jsou postiženi vystavení i urputnému svědění. Stejně jako u neštovic je však důležité si postižená místa neškrábat. Jen tak předejdete vážnějším kožním infekcím.
Co dělat, když trpím cerkáriovou dermatitidou?
Je jisté, že cerkáriová dermatitida není věcí, kterou byste nutně potřebovali zažít. Pokud už se ale u vás či u někoho z vaší rodiny objeví, zachovejte klid a nepropadejte panice. Nejedná se o život ohrožující onemocnění, se kterým by nebylo možné si při troše informovanosti poradit.
První varianta, která se vám nabízí je návštěva vašeho lékaře. Je ale možné, že váš praktik si nebude vědět s tímto stavem rady, a proto vás vyšle na specializované kožní oddělení.
Klíčové je, abyste lékaři během pohovoru řekli, že jste se byli koupat. Druhů a příčin vyrážek je spousta. Touto informací tedy lékaři ušetříte velké množství času a pomůžete mu se v celé problematice lépe zorientovat.
Lékař vám pak může položit i několik dalších otázek.
Nejčastěji jde o otázky typu:
- Zda trpíte nějakou alergií
- Zda už se vám něco podobného někdy stalo
- Zda má projevy cerkáriové dermatitidy i někdo další z těch, kteří se byli s vámi vykoupat
Poslední otázka však nemusí být příliš směrodatná. Někteří lidé jsou na působení cerkarií citlivější než ostatní. Proto se může lehko stát, že zatímco vy jste se osypali od hlavy až k patě, váš partner či partnerka může být po pobytu ve stejné vodě zcela bez příznaků.
V případě, že se rozhodnete cerkarie zvládnout svépomocí, v některých případech je důležité svého lékaře přeci jen navštívit.
Jedná se o případy, kdy:
- Vám stoupne teplota
- Váš stav se ani cca po měsíci nijak nelepší
- I přes veškerou péči se u vás projeví zcela nové příznaky
Léčba
Cerkáriová dermatitida se léčí:
- Krémy s kortikoidy
- Tekutým pudrem
- Studenými obklady
- Obklady z ovesných vloček
A v podstatě všemi dalšími možnými způsoby, které mají za cíl eliminovat svědění a projevy, které jsou s vyrážkou spojené.
Vyzkoušet můžete i:
- Léky proti alergiím
- Pastu z jedlé sody a vody
- Běžně dostupné krémy proti svědění (poradí vám v lékárně)
Během léčby myslete také na to, že i když jsou projevy cerkáriové dermatitidy nepříjemné, za několik týdnů samy odezní. Proto se neškrábejte a vydržte.
Také se nemusíte bát, že by se cerkarie dostaly hlouběji do vašeho organismu či do krve. Opravdu žijí jen na kůži, kde nakonec i zemřou. Zároveň platí, že se toto onemocnění nepřenáší z člověka na člověka. I přesto je vhodné dodržovat trochu zvýšenou úroveň osobní hygieny a například se s postiženým člověkem nekoupat ve stejné vodě.
Prevence
Pokud se cerkáriové dermatitidy bojíte, pak nejúčinnějším způsobem, jak se tomuto problému vyhnout je bezesporu účinná prevence.
Proto dbejte na:
- To, abyste se nekoupali ve vodě, ze které jste si už jednou přinesli infekci
- Nekoupejte se v bažinatých vodách
- Po koupání se důkladně opláchněte čistou vodou
- Po pobytu ve vodě si vyměňte plavky
- Kůži po opláchnutí vodou dostatečně utřete ručníkem
- Používejte opalovací krémy i do vody (jde o určitou formu izolace, kdy na vás cerkarie nebudou ulpívat tak snadno)
Další tipy, jak se cerkariím vyhnout
Kromě výše uvedených bodů vám přinášíme i několik dalších informací, díky kterým budete mít trochu větší jistotu, že se na vás cerkarie nepřenesou.
Vyzkoušejte:
- Plavání ve slané vodě
- Plavání v tekoucí/odtékající vodě
- Plavání dál od břehů
Jak již bylo řečeno výše, cerkarie jsou sice nepříjemné, avšak, pokud se budete řídit veškerými radami a doporučeními, existuje jen malé riziko, že se s nimi během svého života opravdu setkáte.
Máte s cerkáriovou dermatitidou vlastní zkušenost? Budeme rádi, když se nám se svým příběhem svěříte do komentářů.