Chřipka a její příznaky

chřipka a její příznaky
Zveřejněno: 14.1.2018

Chřipka je onemocnění virového původu a přenáší se přímým vdechnutím kapének z okolí nemocné osoby, nebo kontaktem s virem na klice či na kapesníku. Pokud se virus usadí v dýchacích cestách, rychle se zde množí. Tento virus může nakažený člověk z těla vylučovat až po dobu 10 dnů. K nakažení vám stačí i pouhé 2 až 3 viriony neboli virové částice. Inkubační doba chřipky je několik hodin až 3 dny.

Jak se projevuje chřipka

Jako první z příznaků se dostavuje pocit mrazení nebo naopak návaly horka, únava, bolesti hlavy a mírné závratě. Mohou se dostavit bolesti svalů a kloubů a bolest za očima. Pak nastupuje suchý dráždivý kašel, často doprovázený horečkou. V těžších případech chřipka se může dostavit zácpa či zvracení. Toto akutní zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích má náhlý nástup. V důsledku zánětu sliznice nosu, nosohltanu, hrtanu, průdušnice a průdušek následně vzniká suchý kašel. Pacienti mají rýmu, pocit sucha a škrábání v hrdle i pálení za hrudní kostí. Mohou mít také zánět spojivek.

Jelikož se chřipka vyznačuje opravdu širokým spektrem jejích klinických příznaků. Na základě klinického průběhu, i mimo epidemií, nelze velmi často chřipku odlišit od jiných akutních respiračních onemocnění  – ARO. Proto se výskyt chřipky a rozložení sleduje společně s těmito uvedenými onemocněními.

chřipka

Střevní chřipka

Příčinou jsou buď bakterie, nebo viry. Střevní chřipka může také nastat po konzumaci zkaženého jídla, kdy je žaludek a střeva podrážděn toxiny. Střevní chřipka zasahuje trávicí systém, ale přidávají se k tomu i příznaky klasické chřipky. Hlavním projevem je opakovaný a vleklý průjem s velmi řídkou stolicí. Někteří jedinci mají je průjem, jiné trápí také úporné zvracení, zejména oslabené jedince a malé děti. Kombinace průjmu a zvracení je nebezpečná a může dojít k dehydrataci. Střevní chřipku může provázet výšená teplota a někdy i horečka. Prvními příznaky mohou být malátnost, únava a bolesti kloubů i svalů a k tomu i bolest žaludku a břicha.

Mohlo by vás zajímat:  Vyzrajte na cholesterol!

Na střevní chřipku virového původu stačí přísná dieta, a pokud není sliznice žaludku příliš podrážděna, můžete užívat Hylak a na horečku Panadol nebo Paralen. U střevní chřipky bakteriálního původu je vhodné užívat také léky k dezinfekci střev, jako Enterol, Endiaron a Živočišné uhlí. Někdy jsou nutná i antibiotika. Vždy je nutná přísná dieta a po odeznění střevní chřipky je vhodné užívat léčiva upravující střevní mikroflóru. Inkubační doba od nakažení až do vypuknutí příznaků bývá 1 až 3 dny.

chřipka

Inkubační doba a délka léčby

Inkubační doba je několik hodin až 3 dny. Pokud nevzniknou komplikace, příznaky odezní po 3 až 5 dnech, ale únava a slabost přetrvávají déle. K úplnému uzdravení dojde do 14 dnů od projevení prvních příznaků. Závažnější onemocnění může vést k virové pneumonii. Virus chřipky naruší a oslabí sliznici dýchacích cest a usnadní bakteriální superinfekci, takže s virovou infekcí vznikají i bakteriální záněty ucha, nosních i čelních dutin, nosu, průdušek a někdy i zápal plic.

Osoby s narušenou imunitou, starší lidé, malé děti a osoby postižené různými nemocemi, jako je chronické onemocnění srdce, cév, látkové přeměny, lidi s cukrovkou, poruchami ledvin a plic, jsou vystaveni zvýšenému riziku onemocnění chřipkou a vzniku dalších závažných komplikací. U této rizikové skupiny se objevuje zejména náhlé a akutní zhoršení již existujícího onemocnění s následným respiračním, ledvinovým i srdečním selháním a dokonce i úmrtím.

Co pomáhá

Při chřipce je evelmi důležité zejména dodržovat pitný režim, doplňovat vitaminy v těle, dodržovat klid fyzický, ale i psychický a odpočinek. Při zvýšených teplotách používat chladivé obklady, při horečkách zábaly a užívat antipyretika. Pro uvolnění dýchacích dutin se doporučuje inhalovat solné a eukalyptové roztoky nebo popíjet svařenou vlažnou vodu s medem, citrónem a zázvorem. Pokud nejste moc zahlenění tak i teplé mléko s medem a velmi vhodné jsou i bylinkové čaje. V případě rýmy můžete použít nosní kapky nebo roztok Vincentky či mořské vody. V případě těžkých případů a zvýšených komplikací je možné nasadit antivirotika – virostatika, jako je přípravek Relenza nebo Tamiflu.

Mohlo by vás zajímat:  Rady a tipy pro krásné zoubky
Štítky:

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Martina
    • 29.1.2018
    Odpovědět

    Mě pomáhá zalézt do postele, udělat si hromadu čaje a pak se potit, potit a potit. Z léku pak wobenzym a z doplňků vitamíny C, A, D. Základem rychlé léčby je ovšem opravdu odpočinek. Což si bohužel řada lidí v našem státě nemůže dovolit :-(.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení