Chronické komplikace cukrovky

Cukrovka
Zveřejněno: 3.6.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Diabetes je závažné onemocnění nejen samo o sobě, ale také kvůli jeho chronickým komplikacím, které jsou pro pacienty velmi nepříjemné a které mohou významně ovlivnit kvalitu jejich života.

Jelikož je cukrovka nevyléčitelné onemocnění, projeví se postupem času na jiných orgánech. Může za to dlouhodobě změněný metabolismus, hyperglykémie a také poškození cév a pojiva. Poškození cév může týkat jak těch malý, tak i těch velkých. Dle toho, které cévy jsou postiženy se tyto chronické komplikace cukrovky rozdělují na:

  • mikroangiopatie – postižení se týká malých cév a orgánů, které jsou těmito cévami zásobovány (ledviny, sítnice, nervové tkáně)
  • makroangiopatie – postižení se týká velkých cév a projevuje se ischemickými poruchami srdečními, mozkovými a také dolních končetin

U curkovky II. typu se pacienti potýkají častěji s makroangiopatickými komplikacemi. Ve většině případů jsou tyto chronické komplikace diagnostikovány spolu s přítomnosti aterosklerózy (kornatění tepen).

Přehled nejčastěji se vyskytujících chronických komplikací cukrovky:

Diabetická nefropatie (Poškození ledvin)

Kvůli diabetické nefropatii neboli poškození ledvin dochází k vylučování bílkovin močí. Současně se tento stav projevuje vysokým krevním tlakem a postupnou nefunkčností ledvin, která si může vyžádat dialýzu.

Chronické komplikace cukrovky

Diabetická retinopatie (Poškození sítnice)

K poškození sítnice dochází dlouhodobou hyperglykémií. Ta poškozuje cévy sítnice, které mohou vést až k naprosté slepotě.

Diabetická neuropatie (Poškození nervů)

Metabolické změny způsobené cukrovkou poškozují také nervová vlákna a jejich cévy. To vše má za následek poškození nervů. Nejčastěji bývají poškozeny nervy v končetinách, které pacient vnímá jako pocity chvění, pálení, mravenčení, ale i bolestí. Poškození nervů se však může týkat také hlavových nervů, velkých nervů končentin, nervových kořenů míchy, orgánových nervů atp. Pacient tak může trpět průjmy, trávicícmi potížemi, problémy s vyprázďnováním močového měchýře, poruchami erekce atp.

Mohlo by vás zajímat:  Vaginální a kožní mykózy – nepříjemní společníci, se kterými si bez léčby neporadíte

Jak jsme napsali již výše, chronické komplikace cukrovky se projevuje také kornatěním tepen. Právě aterosklerotické postižení velkých cév způsobuje nejčastější úmrtnnost pacientů postižených s cukrovkou. Ať již pacient trpí ischemickou chorobou srdeční, cévní mozkovou příhodou či ischemickou chorobou dolních končetin – vždy se jedná o nedostatečné prokrvení příslušných tkání. Proces kornatění tepen je u pacientů trpících cukrovkou značně urychlen. Ischemická choroba dolních končetin se podílí na tzv. Syndromu diabetické nohy, který může vést k amputaci postižené končetiny.

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Marcela
    • 1.6.2015
    Odpovědět

    Našla jsem studii: http://www.dovepress.com/safety-and-efficacy-of-an-add-on-therapy-with-curcumin-phytosome-and-p-peer-reviewed-article-JPR, kde se zabývají efektem kurkuminu na neuropatickou bolest. To usnadněné vstřebávání o kterém tam píšou má mít doplněk stravy Neuritogen, hned pro něho běžím do lékárny 🙂 Nemáte někdo zkušenosti?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení