Chronické komplikace cukrovky

Cukrovka
Zveřejněno: 3.6.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Diabetes je závažné onemocnění nejen samo o sobě, ale také kvůli jeho chronickým komplikacím, které jsou pro pacienty velmi nepříjemné a které mohou významně ovlivnit kvalitu jejich života.

Jelikož je cukrovka nevyléčitelné onemocnění, projeví se postupem času na jiných orgánech. Může za to dlouhodobě změněný metabolismus, hyperglykémie a také poškození cév a pojiva. Poškození cév může týkat jak těch malý, tak i těch velkých. Dle toho, které cévy jsou postiženy se tyto chronické komplikace cukrovky rozdělují na:

  • mikroangiopatie – postižení se týká malých cév a orgánů, které jsou těmito cévami zásobovány (ledviny, sítnice, nervové tkáně)
  • makroangiopatie – postižení se týká velkých cév a projevuje se ischemickými poruchami srdečními, mozkovými a také dolních končetin

U curkovky II. typu se pacienti potýkají častěji s makroangiopatickými komplikacemi. Ve většině případů jsou tyto chronické komplikace diagnostikovány spolu s přítomnosti aterosklerózy (kornatění tepen).

Přehled nejčastěji se vyskytujících chronických komplikací cukrovky:

Diabetická nefropatie (Poškození ledvin)

Kvůli diabetické nefropatii neboli poškození ledvin dochází k vylučování bílkovin močí. Současně se tento stav projevuje vysokým krevním tlakem a postupnou nefunkčností ledvin, která si může vyžádat dialýzu.

Chronické komplikace cukrovky

Diabetická retinopatie (Poškození sítnice)

K poškození sítnice dochází dlouhodobou hyperglykémií. Ta poškozuje cévy sítnice, které mohou vést až k naprosté slepotě.

Diabetická neuropatie (Poškození nervů)

Metabolické změny způsobené cukrovkou poškozují také nervová vlákna a jejich cévy. To vše má za následek poškození nervů. Nejčastěji bývají poškozeny nervy v končetinách, které pacient vnímá jako pocity chvění, pálení, mravenčení, ale i bolestí. Poškození nervů se však může týkat také hlavových nervů, velkých nervů končentin, nervových kořenů míchy, orgánových nervů atp. Pacient tak může trpět průjmy, trávicícmi potížemi, problémy s vyprázďnováním močového měchýře, poruchami erekce atp.

Mohlo by vás zajímat:  Věděli jste že tendinitida je zánět šlachy?

Jak jsme napsali již výše, chronické komplikace cukrovky se projevuje také kornatěním tepen. Právě aterosklerotické postižení velkých cév způsobuje nejčastější úmrtnnost pacientů postižených s cukrovkou. Ať již pacient trpí ischemickou chorobou srdeční, cévní mozkovou příhodou či ischemickou chorobou dolních končetin – vždy se jedná o nedostatečné prokrvení příslušných tkání. Proces kornatění tepen je u pacientů trpících cukrovkou značně urychlen. Ischemická choroba dolních končetin se podílí na tzv. Syndromu diabetické nohy, který může vést k amputaci postižené končetiny.

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Marcela
    • 1.6.2015
    Odpovědět

    Našla jsem studii: http://www.dovepress.com/safety-and-efficacy-of-an-add-on-therapy-with-curcumin-phytosome-and-p-peer-reviewed-article-JPR, kde se zabývají efektem kurkuminu na neuropatickou bolest. To usnadněné vstřebávání o kterém tam píšou má mít doplněk stravy Neuritogen, hned pro něho běžím do lékárny 🙂 Nemáte někdo zkušenosti?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení