Co s pylovou alergií?

Alergie, Pyl
Zveřejněno: 3.4.2010 , datum poslední aktualizace: 15.2.2017

Pylová alergie se stává pro spoustu lidí noční můrou. V České republice trpí alergiemi přes 1,5 milionu lidí. Svědění v nose, pálení a svědění očí, vodnatá rýma, časté kýchání a kruhy pod očima. To jsou typické projevy pylové alergie a pokud i vy máte tyto příznaky v jarních a letních měsících, pak vítejte do klubu alergiků!

Pylová alergie není nic příjemného, ale dobrou zprávou je, že lékaři dokáží projevy alergie do značné míry omezit. Podmínkou však je včasné rozpoznání, správná léčba a dodržování jistých zásad, které můžou velmi pomoci při zmírňování alergických reakcí.

Pylová sezona

Pylová sezona je poměrně dlouhá. Pokud jste si mysleli, že alergici trpí jenom v době, kdy začíná všechno kvést – tedy na jaře, jsme na omylu. Pylová sezona začíná v našem podnebí již s příchodem jara a končí někdy v pozdním podzimu. Na jaře trpí nejčastěji jedinci, kteří mají alergii na pyly dřevin. Od začátku března do května se jedná o pyly olše, lísky, břízy, může být i platan, dub, vrba, jilm a jasan. V květnu a červnu to pak je černý bez a borovice. V létě pak dělají starosti alergikům trávy a obiloviny. Koncem léta způsobují alergikům problémy pyly plevelů, jako jsou např. pelyněk, kopřiva, jitrocel, šťovík nebo pampelišky.

Jak poznáme alergika?

Člověka, který trpí pylovou alergií poznáme velmi snadno. Hlavně na jaře. Jakmile rozkvetou první stromy a květiny, spustí se mu z nosu alergická rýma, dostaví se zánět spojivek nebo jiné alergické reakce. A proč se tohle děje? Problém je v imunitním systému. Ten nepracuje jak by měl a nechrání tělo před infekcí. Normální imunitní systém je nastaven tak, že si pylů nevšímá. U alergiků však imunitní systém reaguje přehnaně. Občas je tato reakce opravdu velmi bouřlivá.

Mohlo by vás zajímat:  Dá se chemoterapie zvládnout bez zvracení?

Nebojte se léků

Někteří alergici pylovou sezonu prožívají relativně v klidu, ale jiní mají velké problémy. V noci se budí, protože špatně dýchají a přes den jsou “mimo”. Díky medicíně se tyto alergie dají zvládat vcelku snadno. K dispozici je spousta léků v podobě tablet nebo nosních sprejů, které vám uleví od nepříjemných reakcí. Bohužel, léky však nevyřeší příčinu (ale o tom si povíme v jiném článku). Co můžete vy sami udělat pokud jste alergičtí? Vyhýbejte se alergenům jak to jen jde, abyste zbytečně nezhoršovali situaci. Tipy, jak zvládnout alergickou sezonu najdete ve článku Deset rad pro sezonní alergiky.

Na co si musíte dávat pozor

Nesnášenlivost pylů bohužel v mnoha případech doprovází také alergie na některé potraviny. Tomu se říká tzv. zkřížená alergie. Tato alergie se však mnohdy objevuje několik let poté, co začnou problémy s pyly. Projevy však mohou být zcela odlišné- vyrážka, otoky a v nejhorším možném případě také anafylaktický šok. Alergie na pyl břízy se často kříží s alergií na jablka, ořechy a brambory. Jste-li přecitlivělí na pyly trav, může se u vás objevit zkřížená alergie na rajčata a kiwi. Pokud máte alergické projevy v podzimních měsících, může se u vás projeti alergická reakce na koření. Tato zkřížená alergie ale obvykle vymizí, je-li správně léčená původní alergie.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení