Cystická fibróza: Příznaky, diagnostika, léčba a prognóza

Cystická fibróza
Zveřejněno: 5.5.2022

Když se řekne cystická fibróza, mnoho lidí se vyděsí. Tak nějak víme, že jde o zdravotní problém, se kterým není žádná legrace. Na druhou stranu, jen málokdo ví, co se za tímto pojmem vlastně skrývá. Jak se cystická fibróza projevuje? A jakou má člověk, který jí onemocní, prognózu?

Cystická fibróza je onemocnění, ke kterému člověka předurčuje jeho genetická informace. Někdy se mu také říká mukoviscidóza. Kdybychom hledali nejčastější místo jejího působení, našli bychom ho především v dýchacím a v trávicím ústrojí. Také se ale může projevovat na játrech a na slinivce.

Ve své podstatě, cystická fibróza postihuje enzymy a další tělesné tekutiny (pot, hlen…), které mají za normálních okolností konzistenci, která se podobá olivovému oleji. Odlišná genetická informace ale způsobuje, že tyto tekutiny bývají o poznání hustší. Tato změna pak může významně ovlivnit fungování důležitých tělesných procesů.

Jak tuto nemoc poznat? A dá se nějak léčit?

Příznaky cystické fibrózy

Cystická fibróza příznaky

Cystická fibróza se nemusí u všech lidí projevovat stejně. Také pro ni neplatí, že se objevuje v nějakém konkrétním věku. U některých lidí se projeví ještě v kojeneckém věku, u dalších se první příznaky projeví až po dosažení puberty, nebo dokonce ještě později. Ani progrese nemoci není úplně jednoznačný, protože u někoho se choroba zhoršuje a u dalších pacientů se zase v průběhu času její příznaky zlepšují.

Prvním příznakem, kterého byste si měli všímat, je podezřele slaná chuť kůže. Tu můžete odhalit třeba poté, co někoho políbíte.

Mezi další potenciální příznaky patří:

  • Choroby a poruchy respiračního ústrojí (dlouhotrvající vlhký kašel, dlouhodobé infekce plic…)
  • Zažívací problémy
  • Podezřelý úbytek na váze
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Opožděný vývoj u dětí

Diagnostika

Cystická fibróza

Pokud na sobě, nebo na někom ze svých blízkých, odhalíte něco podezřelého, měli byste se objednat na důkladnou zdravotní prohlídku ke svému ošetřujícímu lékaři. Některé příznaky cystické fibrózy nejsou specifické, takže za nimi může být i nějaká jiná nemoc, nebo dlouhodobě nevhodný životní styl. V průběhu vyšetření na cystickou fibrózu může proběhnout CT, rentgen hrudníku, vyšetření plic a jejich funkce, test hlenu, test vzorku potu a mnoho dalších vyšetření, včetně testů genetiky.

Mohlo by vás zajímat:  Melanomy: Pozor, stále přibývají!

Léčba cystické fibrózy

V současné době neexistuje na cystickou fibrózu žádný lék. Lékaři se proto snaží zmírňovat její příznaky, díky čemuž lze dosáhnout zlepšení kvality života.

Mnohdy jsou hlavní zbraní léky. Poměrně často se používají antibiotika, která dovedou léčit bakteriální infekce plic. Také se podávají léky, které dovedou ředit hlen, který je po jejich užívání řidší a méně lepkavý. V neposlední řadě se mohou podávat i léky proti zánětům. V případě vážných problémů vám mohou lékaři doporučit i operaci, či transplantaci. Existuje ale i pohybová terapie, kterou lze praktikovat v domácích podmínkách. Jejím cílem je, aby několikrát denně došlo k uvolnění hlenu z plic.

Součástí léčby by měla být i změna životního stylu, která by měla zahrnovat:

  • Zvýšený pitný režim
  • Cvičení
  • Nikotinovou abstinenci
  • Léčbu alergií
  • Práci, nebo studium v domácích podmínkách v době chřipek a nachlazení

Cystická fibróza léčba

Prognóza

V posledních letech se podařilo výrazně zlepšit prognózu. Především kvůli tomu, že se neustále rozšiřují možnosti léčby. Lidé s cystickou fibrózou se mohou dožít 40, 50 a dokonce i více let. Problém je ale v tom, že funkce plic se obvykle časem zhoršuje, což může vést k nevratnému poškození plic.

Znáte někoho, kdo trpí cystickou fibrózou? Pokud ano, daří se mu žít normální život?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Cystická_fibróza – Cystická fibróza (česky)

https://www.healthline.com/health/cystic-fibrosis – Vše o cystické fibróze (anglicky)

https://www.healthline.com/health/cystic-fibrosis-facts – Rychlá fakta o cystické fibróze (anglicky)

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení