Dbejte na prevenci a snižte riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku

Konečník
Zveřejněno: 21.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Rakovina je strašákem všech lidí, protože si nikdo nemůže být jistý, že právě jeho nepotká. Přesto se pomocí prevence dá riziko jejího vzniku minimálně snížit, což určitě stojí za to. Obzvlášť to platí u nádorů tlustého střeva a konečníku, které se řadí mezi civilizační nemoci. Genetické dispozice změnit nejdou, životní styl však ano. Myslete na to, vždyť tyto karcinomy jsou u nás druhými nejčastěji diagnostikovanými onkologickými onemocněními.

Jak vzniká nádor tlustého střeva a konečníku?

Tyto nádory, zvané kolorektální karcinomy, vznikají nejčastěji z polypů, což jsou drobné výrůstky střevní sliznice. Malá část těchto polypů je neškodná, ale většina z nich může být potenciálně nebezpečná. Tyto rizikové polypy se nazývají adenomy a během několika let v nich může dojít k buněčné přeměně, která povede ke vzniku karcinomu. Řádově trvá asi osm let, než se tyto polypy přemění, proces je tak velmi pomalý a je dost času ho zachytit. Vznik nádoru hrozí také u chronických zánětů střev, jakým je Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida. Tady je karcinom považován za komplikaci chronického onemocnění.

Kdo je tímto karcinomem nejvíce ohrožen?

Kolorektální karcinom postihuje ve zhruba stejné míře ženy i muže. Rizikovou skupinou jsou lidé nad padesát let a ti, kteří již někdy měli adenomový polyp. Velkou roli při tomto druhu nádoru hrají genetické predispozice. V rodině s dědičnými chorobami jako je familiární polypóza tlustého střeva, Lynchův syndrom či Turcotův syndrom by rozhodně neměla být prevence zanedbávána. Stejně tak tam, kde se v blízké rodové linii vyskytují nádory tlustého střeva a konečníku, vaječníků, dělohy, prsu nebo močových cest, je riziko vyšší.

Mohlo by vás zajímat:  Jak poznat rakovinu prsu?

Dbejte na prevenci a snižte riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku

Jak tato rizika snížit?

Už na začátku bylo řečeno, že se kolorektální karcinomy řadí mezi civilizační choroby. Právě dnešní uspěchaný styl života a dostupný blahobyt v podobě supermarketů plných jídla a automobilů či jiných dopravních prostředků, přispívá k jejich vzniku. Jednoduše řečeno máme moc jídla a málo pohybu. Důležité je tuto nerovnováhu napravit omezením příjmu živočišných tuků, uzenin, smažených jídel a alkoholu, a naopak zvýšením dávek ovoce a zeleniny, které obsahují nezbytné vitamíny a minerály, ale také vlákninu, jež pomáhá správnému fungování zažívání. Sedavý způsob života a nedostatek pohybu vede k nadváze, se kterou je také potřeba bojovat a to zapojením přirozeného pohybu a sportu do každodenního programu.

Základem úspěšné léčby je včasná diagnóza

Úmrtnost na kolorektální karcinomy je bohužel velmi vysoká a přitom je to v mnoha případech zbytečné. Prevence v podobě opakovaných vyšetření dokáže odhalit velké množství dosud bezpříznakových adenomů. U mužů a žen starších padesáti let probíhá celoplošné screeningové vyšetření, které je možné opakovat každé dva roky. Jednoduchý test na okultní krvácení provede váš praktický lékař a v případě zjištění krvácení vás ihned doporučí na kolonoskopii. Díky těmto opatřením se případný polyp zavčas podchytí a odstraní, což dokáže zamezit vzniku nádoru až u 90% pacientů, kteří screening pravidelně podstupují.

Nezanedbávejte své tělo, vždyť jde především o vaše zdraví. Dbejte na prevenci, není nijak složitá a pomůže vám i v mnoha jiných ohledech.

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení