Děti a cukrovka – nepodceňujte možnost pobytu v léčebně

Cukrovka
Zveřejněno: 10.4.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Mnoho z nás považuje cukrovku za onemocnění, které se týká především starších lidí. Statistiky a dětští lékaři vám mohou poskytnout jasná fakta, že se cukrovka I. typu čím dál častěji objevuje také u dětských pacientů. Každoročně dětští lékaři zjistí cukrovku I. typu u 200 až 300 dětí. V současné době se v České republice nachází přibližně 3000 dětských pacientů s touto diagnózou.

Léčba cukrovky je poměrně náročná. Rodinný život se s touto diagnózou velmi změní. Dítě si musí najednou velmi často měřit glykemii, celá rodina se musí naučit zásady pro výpočet správné dávky inzulinu, je potřeba změnit stravovací návyky a rovněž je třeba dohlížet na přiměřený pohyb dítěte. Cukrovka prostě změní životní styl celé rodiny. Dítě musí dodržovat řadu určitých pravidel a musí si být rovněž velmi dobře vědomo veškerých zdravotních komplikací, které s cukrovkou souvisí.

Diabetes mellitus I. typu (cukrovka I. typu)

Diabetes mellitus I. typu je autoimunitní onemocnění. Při tomto onemocnění si tělo nedokáže vyrábět inzulín, který je nutný ke správné regulaci krevního cukru. Má-li dětský organismus fungovat správně, musí se mu dodávat inzulin, aby byla hladina krevního cukru vždy v normálu. Je-li tato hladina krevního cukru příliš nízká, jedná se o hypoglykemii. Pokud je naopak vysoká, mluvíme zde o hyperglykémii. Ať se již vaše dítě potýká s hyperglykémií nebo hypoglykemií, vždy se jedná o stav, který je pro dětské tělo velmi rizikový. Zákeřnost tohoto typu onemocnění spočívá v tom, že buňky produkující inzulin mohou několik let bez příznaků ubývat. Poté stačí třeba obyčejná viróza a cukrovka I. typu náhle propukne. Jediné příznaky, kterých si mohou matky všimnout, je nadměrné močení, velká žízeň, únava a úbytek váhy.

Mohlo by vás zajímat:  Bojujme všichni proti šikaně!

Léčebna vám pomůže

Protože diagnóza diabetu I. typu je skutečně velmi závažné onemocnění a velmi ovlivňuje život celé rodiny, je třeba si s ní naučit žít. Proto v České republice existuje zařízení, ve kterém se mohou dětí a jejich rodiče naučit správnému životnímu stylu a veškerým pravidlům, které cukrovka vyžaduje. Rodiče, kteří absolvovali tento léčebný kurz, se naučili jako tuto nemoc běžně zvládat. Pobyt v tomto léčebném zařízení hodnotí velmi pozitivně a dodávají, že jim byl skutečně velkým přínosem.

Děti a cukrovka - nepodceňujte možnost pobytu v léčebně

Hradí pobyt v léčebně pojišťovny?

Některé zdravotní pojišťovny částečně proplácí náklady doprovodu dítěte. Zatímco část zdravotních pojišťoven hradí alespoň 6 dnů (délka pobytu bývá 14 dní), jiné nehradí ani jeden den. Další omezení se týká věku dítěte. Proto se informujte na pobočce své pojišťovny.

Rodičům dětí, u kterých byla diagnostikována cukrovka I. typu pomáhá rovněž Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v České republice. Toto sdružení zajišťuje přednáškovou činnost, dodává rodičům řadu edukačních pomůcek, pořádá letní a zimní pobyty dětí v přírodě atd.

Přestože z dětských ordinací odchází rodiče se spoustou informačních letáků, pobyt v této léčebně vám pomůže prakticky zvládat onemocnění vašeho dítěte. Je prakticky nenahraditelný.  Nejenže se naučíte jak správně dávkovat inzulin, naučíte se také jak by se mělo správně vaše dítě stravovat, jak často by mělo jíst, které sporty jsou pro něj vhodné a které naopak ne. Naučíte se tam žít s cukrovkou. Samotný pobyt prospěje i dítěti, které bude obklopeno stejně nemocnými dětmi a nebude si připadat “vyřazeno” ze společnosti.

Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení