Dětská předkožka

Dítě
Zveřejněno: 14.1.2013 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Maminky holčiček mají o jednu starost méně. Jestliže se vám však narodil chlapeček, pak i vy začnete dříve nebo později řešit jeho předkožku. Přestože může mít váš chlapeček problém s předkožkou, není to tak vážná zdravotní komplikace, kvůli které byste si měla dělat vrásky. Pokud nejde vašemu chlapečkovi předkožka přetáhnout, nelámejte si s tím hlavu. Při přetahování předkožky buďte citlivá a spoléhejte na svůj rozum. Nedávejte na rady svých maminek, babiček či kamarádek, které mohou tvrdit, že by se měla předkožka přetahovat i násilím. Vše má svůj čas a vy byste jej měla respektovat. Násilným přetahováním předkožky můžete způsobit svému chlapečkovi skutečně velkou bolest. Mikrotrhlinky, které můžete násilným přetahováním předkožky způsobit mohou vzniknout skutečné problémy, které si následně vyžadují chirurgické a jinak nepříjemné řešení.

Penis a předkožka se vyvíjí v prvním trimestru těhotenství. Předkožka bývá u novorozenců  k žaludu přilepená. K úplnému oddělení předkožky od žaludu je potřeba skutečně mnoho času. Někdy se předkožka plně oddělí až v 15 letech.

Proč nám dělá předkožka starosti?

Předkožka jako taková není z medicínského úhlu pohledu tak velký problém. Je však nutno dodat, že se mohou objevit komplikace, které rodiče mohou zaskočit. První komplikací může být nahromaděný bílý sekret, který může připomínat hnis. Může se totiž stát i zdrojem zánětu, který je potřeba následně řešit. Při násilnějším přetahování předkožky může dojít k malým krvavým rankám. A tu největší komplikaci představuje jizevnaté svraštění předkožky penisu, kterou nelze přetáhnout přes žalud a tím je znemožněna běžná hygiena. Pokud však na vašeho chlapečka dává pozor zkušený pediatr, nemusíte se těchto komplikací obávat.

Mohlo by vás zajímat:  IVF program umělého oplodnění při léčbě neplodnosti

Proč je předkožka tak důležitá?

Předkožka slouží především jako ochrana žaludu. Udržuje správnou teplotu a vlhkost a chrání jej před případným poraněním. U malých dětí, které nosí plenky, chrání předkožka močové močové ústroji před stolicí. Samozřejmě je zde i sexuální funkce.

Kdy tedy dochází k potížím s předkožkou?

Některé chlapce může postihnout tzv. fimóza. Jedná se o zúžení prstence obepínající žalud a ten brání stažení předkožky. K tomuto problému dochází většinou v případech, kdy je tkáň zjizvená po předešlém nešetrném zacházení. Fimóza s sebou přináší také možné záněty močových cest, bolesti při močení apod. Jestliže se tento stav nepodchytí včas, může docházet také k zánětům ledvin. Mnoho maminek však nerozpozná fimózu od fyziologické fimózy, která se upravuje sama s vývojem chlapečka. Většina chlapců si dokáže předkožku stáhnout za žalud již v předškolním věku.

Jak tedy zacházet s předkožkou vašeho chlapečka?

 • nikdy nepoužívejte násilí!
 • jestliže se snažíte předkožku přetáhnout přes žalud, dělejte tak vždy při koupeli v teplé vodě, popř. pod tekoucí teplou vodou
 • jestliže nelze předkožku přetáhnout, konzultujte stav s pediatrem
 • nechte své dítě v pozdějším věku, aby samo prozkoumávalo své tělo
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Iveta
  • 21.9.2014
  Odpovědět

  Synovi od 6 let přetahuji předkožku za žalud a zvyká si na to,že to tak bude mít.Nevím,ale myslím si,že to tak má být.

  • iveta
  • 30.9.2015
  Odpovědět

  memu synovi je 11.let nejde mu stahnout predkozka prosim o radu zda s tim neco delat nebo to nechat byt?

  1. Přeji krásný den,
   se synem navštivte lékaře a pobavte se s ní o tom, jak dále postupovat.
   Návštěvou lékaře rozhodně nic nepokazíte.
   Přeji mnoho zdraví.
   S pozdravem
   Jana Malá

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení