Nechutenství dítěte dokáže vystrašit každou maminku. Všechny si přejeme, aby naše dítě zdravě prospívalo. Dostatečný přísun bílkovin minerálních látek a vitaminů je pro takový vývoj naprosto nezbytný. Co tedy dělat, když naše dítě trpí nechutenstvím? Nechutenství se ve většině případů objevuje jako první příznak v inkubační době, když nějaká nemoc ještě o sobě nedává vůbec vědět. Jedná se o zcela naprosto přirozenou reakci těla, které sbírá sílu na boj s infekcí. Díky sníženému příjmu potravy šetří energii. Pokud tedy vaše dítě trpí nechutenstvím, do jídla jej nenuťte. Co však nikdy nesmíte zapomenout, je zajistit mu dostatek tekutin. V případě nechutenství podávejte tedy tekutiny v menších doušcích ale velmi často. Vhodná je voda, nebo také bylinkový čaj či slabý pravý čaj. Rovněž můžete v takových případech podávat dítěti silněji ředěné ovocné či zeleninové šťávy, které však nepodávejte při zvracení a průjmech. Dávejte si rovněž pozor na sladké nápoje, při kterých dochází k trávení cukrů, protože v období infekce se toto trávení cukrů zhoršuje. Pokud tedy vaše dítě má chuť na něco sladkého, použijte Glukopur tzv. hroznový cukr. Jestliže vaše dítě trpí nechutenstvím a má například bolesti v krku a infekci dýchacích cest, podávejte teplé nápoje. Studené nápoje podávejte dítěti v případech, že trpí žaludečními nevolnostmi a horečkami. Není vhodné podávat dítěti horké nápoje a nechávat ho takzvaně se vypotit. Pokud dítě ani po dvou dnech nechce jíst, je vhodné se poradit s lékařem a doplnit mu živiny vhodnou přijatelnou formou. Jakmile je dítě opět schopné přijímat malé množství jídla, začněte podávat především bílkoviny, vitaminy a minerální látky. V případě nedostatku bílkovin ve stravě bude jeho obranyschopnost snížená, bude docházet k úbytku svalů, jeho únava bude větší a rovněž se bude prohlubovat jeho nechutenství.
Obsah článku
Jak můžete povzbudit chuť k jídlu?
- Trpí-li vaše dítě nechutenstvím, pokuste se podávat jídlo po malých dávkách, protože velké porce budou od jídla spíše odrazovat.
- Pokuste se vybírat taková jídla, která obsahují dostatek bílkovin a současně jsou lehké. Může se jednat například kysané mléčné výrobky, libové maso, vařené vajíčko a ryby
- Pokuste se jídlo vždy upravit tak, aby vzbuzovalo u dítěte zvědavost.
- V případě nechutenství vynechte jakékoliv ostré koření. Kořeňte pouze bylinkami.
- V případě nechutenství se rovněž můžete pokusit o podávání pouze oblíbených jídel, která jsou však lehce stravitelná.
- Omezte přísun sladkých jídel. Potřebuje-li vaše dítě něco sladkého, použijte Glukopur nebo med. Nechte dítě jíst pouze to na co má chuť
Když dítě “frfňá”
Některé malé děti jsou ve svém stravování poměrně hodně vybíravé. Není nic divného, když mají nedůvěru k novým potravinám. Aby vaše dítě získalo důvěru k určitému druhu potravy, musíte si uvědomit, že ho musí ochutnat až 11×. Dospělým lidem na to stačí obvykle 3 – 4 ochutnání. Čím zdravější potrava, tím větší nedůvěru v nás vzbuzují.
Jak zlepšit chuť vybíravých dětí?
- Podávejte malé porce, které jsou opět snadněji přijímané.
- Jídlo se snažte hezky barevně kombinovat, aby dítě motivovalo.
- Nové potraviny zařaďte do jídelníčku dětí v době, kdy má opravdu hlad a rovněž netrpí žádným stresem.
- Nabízet jídlo častěji v malých porcích, ale ne nepřetržitě. Pokud určitou potravinu dítě několikrát odmítne, pokuste se mu ji předložit s časovým odstupem a v jiné kuchyňské úpravě.
- Pokud se rozhodne vaše dítě jíst lžičkou nebo prstem, nebraňte tomu.
- Vždy se snažte o to, aby dítě jedlo v klidu. Zapomeňte na dívání se u jídla na televizi atd.. U jídla můžete s dítětem hezky mluvit
- Děti se velmi často řídí příkladem, pokud tedy dítěti předkládáte novou potravinu, jezte jí před ním také.
- Omezte příjem sladkostí, které poskytují děti dostatek energie a zasytí je. Bohužel však sladkosti nedodávají potřebné živiny a rovněž také snižují ochotu dítěte jíst jídlo s jinou než sladkou chutí.
- Má-li vaše dítě rádo sladké vědci, můžete mu podávat například sušené ovoce. Vhodné jsou rovněž tvarohové dezerty, domácí zákusky s vysokým podílem ovoce a tvarohu
- Děti velmi často rádi pomáhají maminkám při vaření. Zapojte ho tedy do přípravy jídla.
- Aby dítě mělo dostatečnou chuť k jídlu, dopřejte mu rovněž dostatečné množství pohybu na čerstvém vzduchu. (Procházky a různé pohybové aktivity.)
- Psychická pohoda rovněž napomáhá k tomu, aby dítě bylo při chuti.
- Chuť k jídlu rovněž zvyšují také vitaminy skupiny B, který můžete dítěti podávat ve formě různých sirupů.
Jestliže vaše dítě trpí nechutenstvím déle než dva týdny, měli byste se jednoznačně zamyslet nad možnou příčinou. Dítě může být momentálně unavené, ať už fyzicky nebo psychicky. Nechutenství se může rovněž projevovat u kojenců, které se pozvolna snažíte převést na jinou než mléčnou stravu z prsu. Než začnete panikařit, podívejte se zcela objektivně na vývojový stav vašeho dítěte. Odpovězte si na následující otázky:
- Došlo v poslední době úbytku váhy nebo zastavení růstu?
- Odpovídá hmotnost dítěte jeho výšce a věku?
- Je výška dítěte výrazně nižší, než je tomu u vrstevníků?
- Objevují se u dítěte jiné příznaky (kožní projevy, průjem, zácpa)?
Nikdy neposuzujte pouze a jen samotnou váhu. Na zdravotní problém ukazuje, když se růstová křivka začne výrazně odlišovat od dosavadního průběhu nebo je velmi nízko tzn. pod desátým percentilem. Maminkám se doporučuje celou záležitost probrat s dětským lékařem. K nechutenství může docházet z různých důvodů – může to být od chudokrevnosti až po nesnášenlivosti lepku, ale rovněž za to může mít zodpovědnost užívání různých druhů léků, chronická rýma, zvětšení nosních nebo krčních mandlí, záněty v ústech, jako například afty, vrozená onemocnění srdce nebo mozku atp.
Některé děti, zejména ty menší, mají tendenci testovat své hranice vůči rodičům. Jídlo může sloužit jako skvělý prostředek. Snažte se tedy u jídla vždy navodit co nejpříjemnější atmosféru, množství snědeného jídla málokdy komentujte, jídlem rovněž neodměňuje, ale ani netrestejte.V případě, že i nadále vaše dítě používá jídlo jako zbraň proti vám, navštivte dětského psychologa nebo psychiatra. Některé děti demonstrují jídlem stresy spojené se situací ve škole či v rodině.
Nechutenství může být životu nebezpečné
Poruchy jídla v podobě mentální anorexie a bulimie patří mezi velmi nebezpečné psychické problémy, které jsou spojené s poruchami příjmu potravy. Tímto onemocněním nemusí trpět pouze dívky. Tyto problémy se mohou objevit již u šestiletých dětí. Varovným příznakem je především vyhýbání se společnému stravování. Tyto děti mívají zvýšený zájem o vlastní postavu, odmítají velké množství potravin atd.
Prostě a jednoduše v případě dlouhotrvajících problémů s nechutenstvím navštivte vždy lékaře. Máte-li podezření, že vaše dítě může trpět mentální anorexií nebo jiným problémem, s návštěvou lékaře rozhodně nijak neotálejte.
Dobrý den, doporučovaný Glukopur je opravdu vhodný při přetrvávajícím nechutenství a také celkově posiluje organismus. Podává se nejlépe ráno po dobu dvou týdnů. U dětí je ale třeba brát ohled na kazivost zubů, hroznový cukr není vhodnou náhražkou běžných sladkostí.