Diabetes: Jak může cukrovka ovlivnit kůži

Cukrovka
Zveřejněno: 15.7.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Kůže diabetika má svá specifika, která by neměl žádný cukrovkář přehlížet. Přestože se jedná zdánlivě o maličkosti, kterých si zdravý člověk nemusí vůbec povšimnout, cukrovkář by se měl mít na pozoru. Jestliže cukrovkář nebude věnovat pozornost různým pupínkům, svědění atp., může se stát, že skončí na operačním sále. Které projevy na kůži by tedy neměli diabetici přehlížet?

Svědící kůže

Svědící kůže může být způsobena nedostatečným zásobením kyslíkem. Může za to špatný krevní oběh. Jestliže máte nepříjemný pocit svědění kůže, měli byste se postarat o její zvláčnění. V lékárně si můžete koupit vhodné hydratační prostředky. Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu hladiny cukru. Do svého jídelníčku zařaďte potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin (makrela, losos, sardinky, lněné semínka atp.) Neuškodí vám rovněž rybí olej v kapslích.

Suchá pokožka

V případě stoupající hladiny glukózy dochází u buněk ke ztrátě tekutin a k jejím vysychání. V takovém případě může docházet rovněž ke zvýšení močení. To vše vede k dehydrataci, která se projevuje suchou pokožku. V takovém případě je doporučeno diabetikům zvýšit příjem tekutin v podobě vody bez bublinek, bez kofeinu a bez přidaného cukru. Výrazně omezte teplé koupele a teplé sprchy zkraťte rovněž na minimum. Při koupání či sprchování používejte přípravky, které neobsahují parfémové složky a během mytí a osušování pokožku netřete, ale poklepávejte. Hydratační prostředky, dětské olejíčky atp. aplikujte vždy na ještě vlhkou pokožku.

Digitální ulcerace

Digitální ulcerace se projevuje především u diabetiků, kteří trpí cukrovkou I. typu. Projevuje se ztluštělými voskovitými ložisky na kůži prstů na rukou i nohou. Tento stav může být způsoben nadprodukcí kolagenu. V takovém případě je nutné udržovat hladinu glukózy po kontrolou a je třeba používat hydratační prostředky, které udrží vaši pokožku vláčnou.

Mohlo by vás zajímat:  Nestyďte se řešit problém křivých zubů, rovnátka přece nejsou ostudou!

Diabetes: Jak může cukrovka ovlivnit kůži

Nehojící se drobná poranění

Říznutí o papír, o krabici nebo při krájení zeleniny či masa – pokud to není nic velkého, většina z nás si takové drobné poranění ani neošetří. Diabetici by však měli vědět, že i sebemenší poranění může být pro ně velmi problematické, protože se hůře léčí a léčba trvá déle než u zdravých lidí. Jestliže si cukrovkář poraní svou kůži, je třeba především zabránit proniknutí infekce do rány. Používejte proto antibakteriální mycí prostředky. Jakékoliv, i ty nejdrobnější ranky, okamžitě ošetřete. Myslete rovněž také na svůj imunitní systém, proto si dopřávejte také pravidelně porci ovoce, zeleniny a nezapomínejte ani na probiotické produkty – kefíry, jogurty atp.

Kvasinky

Kvasinková infekce je způsobena plísní rodu Candida albicans. Jsou to právě diabetici, kteří sjsou ke kvasinkovým infekcím náchylnější mnohem více, než zdraví jedinci. Kvasinky způsobují úporné svědění v kůži – nejčastěji to bývá v oblastech prsou, genitálií, mezi prsty a postihnout může také jazyk. Kvasinková infekce se dá léčit medikamenty volně prodejnými v lékárně. Pokud však tyto tyto léky nejsou účinné, obraťte se na svého lékaře.

Plíseň nehtů

Plísně na nehtech zdravého jedince nijak neohrozí. U diabetiků je však tomu jinak. Plísně nehtů jsou u diabetiků podstatně úpornější než u zdravých lidí, proto se plísním vyhýbejte jak to jen jde. Chodíte-li na manikúru, neváhejte si pořídit vlastní sadu na manikúru a tu používejte.

Necrobiosis lipoidica diabeticorum

Jedná se o komplikaci diabetiků, která se projevuje zejména v oblasti kůže na bércích.  Projevuje se skvrnkami žlutavé barvy, kterou způsobuje vyšší nadprodukce kolagenu. V tomto případě rozhodně navštivte lékaře. Je třeba začít tento stav léčit kortikoidovými injekcemi nebo krémy. Rovněž je možné tento stav řešit ultrafialovým zářením.

Mohlo by vás zajímat:  Lymská borelióza: Poznejte ji podle těchto 5 příznaků

 

Štítky: , ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení