Endometrioza

Těhotná
Zveřejněno: 6.5.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Endometrioza je typ onemocnění ženských pohlavních orgánů. Dochází při něm k nárůstu takzvaného endometria, což jsou části děložní dutiny. Endometrioza podléhá vlivu hormonů v průběhu menstruačních fází. 

Obvyklé příčiny endometriozy

V těch místech, kde se endometrióza nachází, dochází k pravidelnému, opakovanému krvácení a k výskytu chronických zánětů. Charakteristickým příznakem tohoto onemocnění jsou různé bolesti v pánevní oblasti, které mohou mít rozlišnou intenzitu, a pak také neplodnost neboli sterilita.

Obvyklé příznaky endometriozy 

Endometrioza se obvykle projevuje bolestí v oblasti podbřišku. Tyto příznaky se vyskytují zhruba u sedmdesáti až devadesáti procent pacientek trpících touto chorobou. Jak už bylo řečeno výše, dalším příznakem endometriozy je také neplodnost, respektive neschopnost otěhotnět. Tou trpí asi něco kolem dvaceti procent žen. Dalším průvodním jevem endometriozy je jednak bolestivá menstruace, tak i bolesti při pohlavním styku. Poněkud vzácnější už pak bývají případy, u nichž se vyskytují bolesti na jiných místech, než jsou oblasti břicha. Může se také stát, že se objeví i krvavá moč případně i stolice. Ale tyto průvodní jevy jsou jen velmi ojedinělé.

Možnosti léčby endometriozy

Endometrioza je jednou z chorob, kterou není možné zcela vyléčit ani odstranit veškeré její průvodní jevy. Je však možné její příznaky zmírnit. V některých případech je dokonce možné i zachování plodnosti. Léčebné metody se soustředí na zmírňování bolestí, odstraňování endometrických ložisek a zabraňování v návratu příznaků. Nejčastější formou chirurgického zákroku, který se k léčbě endometrie používá, je metoda laparoskopie, jíž lze odstranit endometriotická ložiska. Tento zákrok se ideálně provádí současně s diagnózou. Na zmírnění průvodních bolestí slouží analgetické léky nebo různé hormonální doplňky stravy.

Rizika a komplikace endometriozy

V komplikovanějších případech mohou být následkem endometriozy srůsty.

Mohlo by vás zajímat:  Spálová angína – bolestivá angína a nepříjemná vyrážka v jednom

 

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení