Enuréza aneb Dětské pomočování

Děti
Zveřejněno: 17.11.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Je vašemu dítěti 5 let a více a stále trpí nočním pomočováním? Pokud jste si odpověděli “ano”, pak vězte, že s velkou pravděpodobností spadá vaše dítě mezi 15 % dětí, kteří trpí enurézou.

Co způsobuje enurézu (noční pomočování)?

Enuréza neboli noční pomočování má mnoho příčin. Nejčastěji to bývá porucha produkce látky, která omezuje v noci produkci moči ledvinami. Ale může to být také porucha spánku, poruchy pitného režimu a močení, špatné stravovací návyky a samozřejmě stres. Medicína také disponuje s výsledky posledních studií, které jasně dokazují, že enuréza má také genetický podklad – tzn. přenos z rodičů na dítě. Velmi často se také stává, že se dítě začne pomočovat v době, kdy už s tím žádný problém nemělo. V tomto případě se mnohdy jedná o příčinu na základě stresující situace. Může se jednat např. o neshody v rodině, narození sourozence, úmrtí v rodině atp.

Buďte k dítěti shovívaví

Jestliže začne dítě trpět pomočování ve věku 5 let, znamená to pro něj další stresující situaci. V tomto období dítě obvykle navštěvuje školky. Není nic příjemného, když se v kolektivu plném dětí stane jednomu z nich nehoda. Chování paní učitelky je v tomto případě velmi zásadní. Přejde-li paní učitelka tuto nehodu v klidu, ostatní děti to nemusí vůbec zaregistrovat. V opačném případě hrozí dítěti posměch a potupa. A malé děti umí být opravdu velmi zákeřné. Pro samotné dítě je velice důležité, aby mělo zázemí u svých rodičů. Proto by se měli rodiče vyhnout jakýmkoliv vtípkům a nemístným poznámkám, když se jejich dítě pomočí. Daleko vhodnější je, aby rodiče dítěti citlivě vysvětlili, co se s ním děje a že se nejedná o žádnou tragédii. Že je dítě i nadále milováno a že jsou rodiče tady pro něj pokaždé, když k takové nehodě dojde. Jednoduše řečeno – enuréza si žádá citlivý přístup k dítěti jak ze strany učitelky, tak kamarádů a především pak ze strany rodičů. V opačném případě se dítě necítí dobře a má potřebu se vyhýbat jakémukoliv kolektivu. Takhle nejisté dítě je, bohužel, dokonalým terčem pro ostatní děti, které jeho nejistoty a své převahy mohou náležitě využít. A tak se může rozjet začarovaný kruh plný nejistoty, strachu, šikany, urážek a věčně se opakujícího pomočování.

Mohlo by vás zajímat:  Strašák jménem dětská kýla

Kdy navštívit lékaře?

Trpí-li dítě enurézou, je důležité tento problém netajit. Je důležité pátrat po příčině a odstranit ji. Trápí-li pomočování díte starší 5 let, neměli by rodiče váhat s návštěvou lékaře. Samotné lékařské vyšetření není nijak bolestivé. Lékař se bude mimo jiné zajímat o délku potíží a o všechny detaily, které s pomočováním a se samotným močením souvisí. Rodiče budou muset vést evidenci pitného a mikčního režimu. V případě, že dítěti nepomohou režimová opatření, přikloní se lékař k léčbě medikamenty. Jedná se o léky, které snižují noční tvorbu moči.

Dítěti trpícímu nočním pomočování by měl být upraven pitný režim. V ranních a dopoledních hodinách by dítě mělo pít více než jeho vrstevníci. Od 17. – 18. hodiny by dítě již pít nemělo. Celkový příjem tekutin by měl být stejný jako mají jiné děti. A které tekutiny by dítě mělo pít a kterým by se mělo vyhnout? V ideálním případě by dítě mělo pít čistou vodu. Dále je vhodné, aby dítě pilo neslazené nápoje a ředěné ovocné šťávy. Vyhnout by se dítě mělo syceným minerálkám, kofeinovým a šumivým nápojům. Při močení by dítě mělo být v klidu, mělo by mít dostatek často a mělo by se poctivě domočit.

 

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení