Genetické vyšetření – odhalte budoucnost

Genetika
Zveřejněno: 14.11.2010 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Genetika je velice složitá oblast moderní medicíny. Genetika ovlivňuje nejen barvu očí a vlasů našeho dítěte, ale také náchylnost k nemocem. Díky analýze DNA můžeme zjistit řadu informací o nás. V dnešní době však genetické vyšetření neslouží pouze pro otce, kteří se chtějí ujistit, že jejich dítě je skutečně jejich. V dnešní době nám genetika může prozradit, zda máme v genech zakódovanou nějakou nemoc, která se může u nás projevit třeba v pozdějším věku. K tomuto testu stačí malá zkumavka krve nebo stěr z ústní dutiny.

V dnešních genetických laboratořích se nejčastěji vyšetřují vzorky na různé onemocnění. Od vrozených dětských chorob až po nemoce, na jejich vzniku se podepisuje nejen genetika, ale také životní styl. Mezi tyto nemoce patří například hypertenze, obezita, diabetes, osteoporóza, nádorové onemocnění apod.

Kdo a kdy může podstoupit genetické vyšetření?

Než dojde k samotnému genetickému vyšetření, je nutné znát choroby, které se v rodině vyskytly. Velice důležité je vědět u koho se nemoc vyskytla, v kolika letech a zda se tato choroba vyskytuje v rodině častěji. Testovat se můžete před otěhotněním, během těhotensví, v dětství, v dospělosti, ale také v průběhu klimakteria.

Pokud se v rodině vyskytla mentální retardace nebo jiné závažné dědičné choroby, je vhodné se nechat testovat ještě dříve, než se pokusíte otěhotnět. Ke genetickému testování se přistupuje také v případě, že se vám nedaří otěhotnět a nebo dochází k opakovaným samovolným potratům.

V těhotensví jsou pak geneticky sledovány všechny ženy, kterým je více než 35 let. Na genetickou analýzu dochází také těhotné ženy v případě, že jim vyšel pozitivně tzv. těhotenský screening. Tento test má odhalit možné genetické vady u zatím nenarozených miminek.

Mohlo by vás zajímat:  Psychosomatika - medicína těla i duše

V dětském věku se přiklání lékaři ke genetickým testům v případě, že se u dítěte projeví nějaká vrozená vada – například srdeční. Genetické vyšetření se také doporučuje dětem, které mají více zdravotních problémů najednou – mohou mít totiž jednu společnou genetickou příčinu. Lékaři posílají na genetické vyšetření také ty děti, kterým se bez zjevných příčin opožďuje vývoj ( ať už mentální nebo tělesný) a nebo jim včas nenastupuje puberta. K tomuto testování vždy musí dát souhlas zákonný zástupce – nejčastěji tedy rodič.

V dospělosti se pak můžete nechat geneticky otestovat na různé civilizační choroby – jako je např. cukrovka, ateroskleróza, nádorová onemocnění.

Lékaři se shodují na jednom – již ve 30 letech byste měli vědět svá rizika, na které byste si měli dávat pozor, pohlídat si je a přizpůsobit tomu svůj životní styl.

Genetické testy si může udělat také žena, která je již v průběhu klimakteria. Jedná se především o testy pro různé nemoce, před kterými ji chránily dříve estrogeny. Můžete se tedy nechat vyšetřit například na aterosklerózu, infarkty, mozkové příhody apod.

Jak probíhá genetické vyšetření?

Genetické vyšetření začíná vždy vstupní konzultací s genetikem. Pohovoříte si spolu o vašem životním stylu, o osobní a rodinné anamnéze a společně se domluvíte na vhodném genetickém vyšetření. Poté vám bude odebrán vzorek DNA. Buďto z krve nebo z úst. Vzorek pak projde řadou testů, které vyhodnotí výsledek. Poté je vypracována genetická zpráva, ve které je doporučeno klinické sledování a preventivní opatření, aby se zamezilo popř. oddálilo propuknutí choroby. Všechny výsledky jsou přísně důvěrné.

Co může překazit genetické vyšetření?

Pro genetické vyšetření je nutné znát podrobnou rodinnou anamnézu, aby mohl být určen vhodný genetický test. Vzhledem k častým rozvodům v dnešní době se stává, že pacient například neví, jaké choroby byly v rodině např. ze strany otce. Tato informace je však velice důležitá. Jestliže matka otce prodělala např. nádorové onemocnění, může být otec nositelem tohoto “špatného” genu, o kterém nemá nikdo tušení.

Mohlo by vás zajímat:  Typy cukrovky
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Lendělová
  • 4.2.2011
  Odpovědět

  Dobrý den,prosím lze provádět genetické vyšetření i u seniorů z důvodu předcházení zdravotních problémů?Pokud ano,je takové vyšetření hrazeno pojišťovnou a v jakých zdravotních zařízeních se provádějí?Děkuji za odpověď.

  1. Vážená paní Lendělová, je mi líto, ale tyto otázky Vám já nedokáži odpovědět. Prosím, zkuste se obrátit na svého lékaře, ten Vám jistě k dané problematice řekne více.

  • Prokop Mynář
  • 15.2.2013
  Odpovědět

  Prosím, kdo a kde se provádí genetické vyšetření (Praha), zejména ve vztahu k rakovině ?
  Děkuji Mynář

  1. Dobrý den, zkuste se obrátit na pražské nemocnice. Já osobně jsem našla tento odkaz: http://www.vfn.cz/pracoviste/kliniky-a-oddeleni/centrum-individualni-pece/poskytovane-sluzby/individualni-balicky/genetika/
   Snad Vám pomůže. Když jim zavoláte, určitě Vám řeknou, zda-li Vámi požadovaný test provedou popř. Vás odkážou někam, kde Vám test udělají. A pokud si na nás ještě vzpomenete, budeme nesmírně rádi, když nám tady napíšete, zda Vám test provedli popř. kam Vás odkázali, ať mají i ostatní lidé s tímto problémem snadnější cestu k tomuto vyšetření. Přeji tedy krásný den a mnoho úspěchů. Děkuji 🙂

  • Zahradníková
  • 27.3.2013
  Odpovědět

  Dobrý den,

  zajímá mě přibližná cena genetického vyšetření před otěhotněním.
  Děkuji Vám za odpověd.

  s pozdravem Zahradníková

  1. Dobrý den,
   ráda bych Vám na tento dotaz odpověděla, ale cenu genetického vyšetření neznám. Nejlepší bude, když si zavoláte přímo na oddělení a zjistíte si cenu přímo tam, kde byste si genetické vyšetření chtěla nechat provést. A samozřejmě budeme všichni nesmírně rádi, když se s námi podělíte o své zjištění.
   S pozdravem
   Jana Malá

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení