Hemeroidy je časté onemocnění týkající se oblasti řitního otvoru. Jde v podstatě o křečovité žíly, které mohou být vnější i vnitřní. Nebojte se tento problém řešit, lékaři se s ním setkávají častěji, než si myslíte. Jejich výskyt je častější u lidí nad 50 let, kdy je má každý druhý, doslova. Vyhnout se hemeroidy však nemusí ani dětem, těhotným ženám nebo ženám po porodu, výskyt hemeroidů je však častý i u motorkářů, lidí, kteří se obecně příliš nehýbou, mají sedavé zaměstnání, nebo lidí, kteří nedodržují správnou hygienu a mají i jiné střevní potíže, zácpu nebo průjem.
Jak poznat hemeroidy?
Jak již bylo řečeno hemeroidy se vyskytují v oblasti řitního otvoru, a to zvnějšku i uvnitř. Když někdo trpí vnějšími hemeroidy, v podstatě o nic nejde. Neměli byste se setkat s krvácením při vykonávání potřeby, jediné, s čím se můžete setkat, je svědivost a možná i bolest. Vnější hemeroidy lze zahnat volně dostupnými mastičkami, s jejichž výběrem vám poradí v každé lékárně. Tyto hemeroidy však časem mizí i samy, jednoduše se krev v “bouličce” – jak také hemeroidy vypadají – vstřebá.
Vnitřní hemeroidy je těžší poznat, zpravidla jsou totiž špatně dostupné a jsou zkrátka uvnitř řitního otvoru. Projeví se nejčastěji bolestí a krvácením při vykonávání potřeby. U vnitřních hemeroidů je riziko mnoha komplikací, od kožních problémů po inkontinenci, proto byste neměli s jejich léčbou otálet. Sice se nevyhnete tomu, že na svého doktora budete muset vystrčit zadek a nejspíš vám bude do řitního otvoru zaveden lékařský přístroj, díky kterému se zjistí, jak je to vážné, ale vězte, že za problémy, které mohou nastat, to stojí, vytrpět to.
V obou případech může také dojít k recidivě, a to hlavně v případě, zanedbáte-li prvotní výskyt. S jejich úplnou nápravou může pomoci chirurgický zásah, kdy se hemeroidy podvážou, odříznou, nebo třeba zamrazí. Se vším se můžete pobavit se svým lékařem, ten poradí, která možnost je ta nejlepší.
POZOR! Někdy můžete mít všechny příznaky hemeroidů, ale tělo může bojovat s něčím mnohem vážnějším. Je dobré vždy zajít k lékaři, aby se vyloučily možná jiná rizika, jako například rakovina konečníku.
Jak si pomoci sám?
Nejlepší pomocí je prevence. Ta tkví ve správné hygieně, nejlepší je omývat řitní otvor po každém vykonání potřeby teplou vodou. Důležité také je mít pravidelnou stolici (ani zácpu, ani průjem), čehož docílíte správnou stravou a hlavně potom příjmem vlákniny. Vyvarujte se i sedavému životnímu stylu. Pracujete-li v jedné poloze, ať už v sedu či u práce stojíte, měňte alespoň jednou za čas polohu, protáhněte se, nebo po práci doma cvičte. Ideální jsou cviky na posílení pánevního dna.
Pokud se u vás hemeroidy projeví, než zajdete k lékaři, ale i po jeho návštěvě můžete dodržovat například pravidelné koupele v teplé vodě, které uleví od bolesti. Pomohou ale také třeba ledové obklady, ty pouze však u vnějších hemeroidech.
Protože se při léčbě hemeroidů mnohokrát osvědčily přírodní prostředky, je doporučováno dopřávat si koupele v dubové kůře, nebo si pořiďte mastičky obsahující dubovou kůru a další bylinky.
Určitě se nebojte zajít do lékárny, kde sice nejsou lékaři, ale farmaceutičtí pracovníci mají mnohem větší přehled o lécích, a to i těch volně dostupných. Popište své problémy a nechte si poradit, zda zvolit mastičku, gel nebo čípky.