Hemoroidy – prevence, projevy a léčba

Obezita
Zveřejněno: 24.1.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Také znáte ten svědivý pocit kolem konečníku a bolest, která doprovází každé vaše vyprazdňování? Pak se můžete potýkat i vy s nepříjemným a bolestivým onemocněním, kterému se říká hemoroidy. Hemoroidy zná lidstvo již od svého počátku. V dnešní době tímto onemocněním trpí téměř polovina populace a z velké části za to může nejen nevhodná strava, ale také sedavý způsob života. Co to tedy ty hemoroidy vlastně jsou? Co je způsobuje a jaká je prevence hemoroidů? To vše je dnešní téma!

Projevy hemoroidů

Zevní hemoroidy se projevují obvykle náhlým objevením bolestivého uzlu na okraji konečníku. Bolestivost se objevuje zejména při vyměšování, ale není nic neobvyklého, když cítíte bolestivost i mimo vyměšování. Vnitřní hemoroidy nejsou tak moc bolestivé, ale lidé trpící vnitřními hemoroidy pociťují spíše nepříjemný tlak, nepohodlí a otok. Nejčastějším příznakem vnitřních hemoroidů je krvácivost. Krev je obvykle jasně červená, tekutá a nejčastěji ji objevujeme na toaletním papíře. Krev může také odkapávat do záchodové mísy po vykonání potřeby. Jakmile se objeví bolest a krvácení, navštivte lékaře, který potvrdí podezření na hemoroidy. Klinické vyšetření není nijak bolestivé, nemusíte se jej obávat. Je však nutné, aby došlo k vyloučení jiných chorob a nemocí. Je-li to nutné, můžete být odesláni k odborníkovi na endoskopické vyšetření.

Co způsobuje bolestivé hemoroidy

Hemoroidy mohou být opravdu velmi bolestivé. Na bolestivosti hemoroidů se podílí celá řada faktorů. Může za to nejen zvýšený žilní tlak, ale také zácpa vzniklá špatným složením stravy s nedostatkem vlákniny, velký tlak při vyměšování atp. Dále může bolestivé hemoroidy způsobovat vrozená slabost žilní stěny, endokrinní onemocnění, těhotenství, střevní nemoci, přejídání, obezita, zácpa atd. Výzkumy ukazují, že v oblastech, kde lidé tráví aktivně čas, se hemoroidy téměř nevyskytují. Špatné stravování a s tím spojená nadváha a mnohdy i zácpa přispívá ke vzniku hemoroidů. Bílé pečivo, slazené vody, smažená jídla, nedostatek ovoce a zeleniny – to vše se může podílet na vzniku tohoto onemocnění. A když k tomu přidáme ještě nadměrnou konzumaci alkoholu, časté kouření a výrazné koření –  je problém na světě. To vše způsobuje nepravidelnou stolici a zácpu.

Mohlo by vás zajímat:  Šedý zákal

Prevence hemoroidů

U hemoroidů neexistují pravidla, která by stoprocentně zabránila vzniku hemoroidů. Přesto se jim lze vyhnout nebo alespoň zmírnit jejich obtíže. Prvním krokem by měla být snaha zvýšit obsah vlákniny ve stravě. Probiotická vláknina se vyskytuje v luštěninách, zelenině a ovoci. Dále je nutné udržovat zdravou mikroflóru ve střevech, proto se doporučuje dostatečný přísun probiotických kultur  získaných např. z kéfíru, kyselého zelí atp. Dalším preventivním krokem je dostatek přiměřeného pohybu. Už jen pravidelné procházky pomohou snížit riziko vzniku hemoroidů. Nezapomínejte také na odpočinek v leže, kdy jsou nohy výše než hlava. Cviky, které posilují pánevní dno jsou také skvělým preventivním opatřením proti hemoroidům. Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim. Všechna tato preventivní opatření mají za následek podporu střevní peristaltiky a také změkčení stolice.

Přestože budete dodržovat všechna preventivní opatření, výsledky se dostaví až za nějakou dobu. Jestliže tedy trpíte akutně hemoroidy s jejich bolestivostí, můžete navštívit svého lékaře nebo lékárníka, kteří vám doporučí vhodné přípravky, které zmírní projevy hemoroidů. V lékárnách můžete využít nabídku různých čípků či mastí, které mají hojivé a zklidňující látky.  Současně dbejte na zdravou stravu. V případě, že se potíže nezmírní, neodkládejte návštěvu lékaře. Především krev ve stolici může značit i jiné závažnější onemocnění.

Hemoroidy a jejich léčba a případné odstranění

Jakmile se u vás objeví hemoroidy, je nejlepší si zajít rovnou k odborníkovi, který vám po vyšetření doporučí následnou léčbu. V lehčích případech vám poradí s domácí léčbou, v těžších případech vám může doporučit odstranění hemoroidů. Způsobů odstranění hemoroidů je několik. K odstranění hemoroidů může být použit např. laser, který zasáhne žilky, které následně odumřou. Zákrok není nijak bolestivý a je vhodný především při počínající fázi nemoci.  Další možností je je tzv. Barronova metoda, při které dochází k podvázání hemoroidů elastickou gumičkou, která zaškrtí tkáň, která během několika dnů odumře a odejde spolu se stolicí. Barronova metoda se provádí ambulantně. Výše zmíněné metody se doporučují při lehčích formách hemoroidů. Při závažnějších a vracejících se hemoroidech je nutné volit jiné metody jejich odstranění. Dalším způsobem, jak lze odstranit hemoroidy je tzv. kryoterapie. Hemoroid se zmrazí a následně odpadne. U větších hemoroidů přichází na řadu chirurgické odstranění.

Mohlo by vás zajímat:  Střevní polypy a kolorektální karcinom odhalí spolehlivě kolonoskopie

Longova metoda

Longova metoda se řadí mezi moderní způsoby odstranění hemoroidů. Jedná se o metodu s využitím speciálního přístroje, který s vysokou přesností odstraňuje sliznici a podslizniční vrstvu stěny konečníku a následně ji sešívá jemnými svorkami. Celý zákrok se provádí v místě, kde je menší citlivost nervových vláken, což má za následek nižší bolestivost ve srovnání s jinými chirurgickými metodami. Současně se tak zrychluje hojení a rekonvalescence.

Hemoroidy a těhotenství

Mnoho těhotných žen se v tomto období potýká s hemoroidy. Kvůli vyplavování progesteronu do krevního řečiště dochází ke zpomalení pohybu tlustého střeva, což má za následek vznik zácpy. Současně se žilní stěny potýkají se zvýšeným tlakem a také s mechanickým tlakem rostoucí dělohy. Jestliže se u vás v těhotenství vyskytly hemoroidy, nebojte se o nich zmínit před gynekologem. Není to nic neobvyklého a ve většině případů hemoroidy po porodu zase zmizí. Jen výjimečně se musí hemoroidy odstranit operativně.

Tři rady na závěr

 1. Chcete-li zmírnit svědění, používejte neparfémované mýdlo. Postižené místo můžete také oplachovat studenou vodou. Trpíte-li silnými bolestmi, postižené místo si můžete ledovat nebo sprchovat studenou vodou.
 2. Je-li to možné, snažte se pokaždé po vykonání potřeby umýt. Není-li to možné, používejte alespoň místo suchého toaletního papíru vlhčené ubrousky – neparfémované a bez alkoholu.
 3. Snažte se vyprázdnit jakmile se ucítíte potřebu. Stolici nezadržujte. Dosáhnete tím zatuhnutí stolice, která následně hemoroidy podráždí.
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Karel
  • 22.10.2013
  Odpovědět

  Dobrý den, mé zkušenosti s léčbou hemeroidů jsou více než-li bohaté. co mě se natrápily. Zkoušel jsem vše, co bylo dostupné na trhu, až jsem se začal schylovat k operaci. Bylo to ovšem mé poslední řešení. Manželka mi objednala anurex. Pomohl mi. Musím uznat sice, že jsem mu moc nevěřil, přece jen nějaká věc z internetu….ale pomohl tak, jak nic jiného. Moc děkuji a všem doporučuji.

  • Hana
  • 19.11.2013
  Odpovědět

  musím souhlasit,taky mi anurex pomáhá,je to super věc,nečekala sem že to zafunguje.Jen lubrikant sem musela koupit jiný pro snažší zavádění ale jinak naprostá spokojenost.Kam se hrabou mastičky a to všechno okolo.doporučuju všem opravdu.

  • 777tina
  • 22.5.2014
  Odpovědět

  Měla jsem první stádium hemoroidů a podařilo se mi ho vyléčit díky přípravku Fine6, poradila mi to lékárnice. Děkuji a vřele doporučuji.

  • David
  • 8.8.2014
  Odpovědět

  Za mě také jedině anurex. Vyléčil mě během 2 týdnů. Platí tady pravidlo, že se vyplatí investovat do drahé věci. Je vynikající.

  • Darina
  • 1.7.2015
  Odpovědět

  A nemáte nějakou alternativu? Aplikace mastiček je hrozně nepříjemná, potřebovala bych ale něco levnějšího. Nevíte o něčem?

  • Renata
  • 7.8.2015
  Odpovědět

  Ahojky, ráda bych se podělila o mou osobní zkušenost. Měla jsem vnější hemeroid a malou trhlinku a byla to neskutečná bolest. Užívala jsem Hemostop Probio pravidelně a pomohl mi. Navíc obsahuje probiotika pro lepší funkci střev. Já jsem s přípravkem spokojená!

  • Jirka99
  • 8.10.2015
  Odpovědět

  Napíšu vám zde svůj příběh. Krvácení ve stolici se objevovalo postupně a trvalo několik let, než se stalo běžné u každé stolice a posléze i při močení po dosednutí na mísu. Jo, jsem chlap, ale nemám rád očůranou mísu a podlahu kolem. Už jsem byl docela zoufalý a nepomáhal Hemostop, ani mast, ani čípky Faktu nebo jak se to všechno jmenovalo. Až jednou mne ani nevím proč napadlo si sednout na mísu šikmo, tzn. o 45 stupňů do strany a potom jsem si tak sedal na mísu stále. Nejdřív to bylo nepohodlné, ale zvyknete si. Už po týdnu jsem pozoroval velmi mírné zlepšení, možná po deseti dnech jsem se dostal do momentu, že byla stolice po dlouhé době bez krve. Postupně se to stále vylepšovalo. Pomalu, stejně jako pomalu to přicházelo, tak to i odcházelo. Ale stále se to lepšilo. Týden po týdnu, měsíc po měsíci. Praktikuji to asi dva roky a krvácení jsem měl naposledy tak někdy před měsícem a bylo to spíše jednorázové “zašpinění”. Je mně úplně jedno, jestli se tomu budou odborníci usmívat a neodborníci to budou považovat za nesmysl, protože to nestojí ani korunu, což je v dnešní době dost podezřelé. Ale možná z deseti pochybovačů to alespoň jeden nebo jedna zkusí a třeba po měsíci, dvou sem napíše, zda pocítil(a) rozdíl.Já netvrdím, že to pomůže všem a při všech podobných problémech, ale u mne to prostě funguje a jsem za to moc rád. Ten pocit jít na velkou a být si na 99% jist, že ve stolici nebude krev je k nezaplacení. Je mně 52 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení