Horečka u dětí aneb Vše o vysoké teplotě našich nejmenších

Horečka
Zveřejněno: 3.1.2013 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Stalo se i vám, že vaše miminko začalo bezdůvodně plakat? Pokud se k tomuto pláči přidává také rýma, je nutné svému dítěti vždy změřit teplotu. Pro malé děti je vhodné mít v lékárničce schovaný digitální teploměr, který zavádíme do konečníku. Nezapomínejte hrot teploměru potřít olejíčkem, abychom dítě neporanili. Jestliže již vaše dítko sedí, pak mu můžete tělesnou teplotu měřit v podpaží.

Jaký je rozdíl mezi zvýšenou teplotou a horečkou?

Jestliže máte malé dítě ve věku do 6 týdnů a naměříte mu reálnou teplotu 37,4° C, pak není rozhodně žádný důvod k panice. U dětí je tato teplota v tomto věku zcela normální a nemusí vás nijak znepokojovat. U starších dětí je za zvýšenou teplotu považována taková teplota, která , která se pohybuje okolo 38°C. Horečka je pak teplota, která přesahuje 38°C. Jestliže měříme tělesnou teplotu v konečníku, ne nutné vždy odečíst půl stupně. Přikládací pásky a dudlíkové teploměry se neřadí k těm spolehlivým teploměrům, proto volte raději jiné způsoby měření tělesné teploty. Jestliže jste tedy měřila svému dítěti teplotu v konečníku a teploměr ukazuje hodnotu 38, 3 °C, nepanikařte a odpočítejte 0,5°C. V takovém případě se tedy nejedná ještě o horečku, ale pouze o zvýšenou teplotu, při které není nutný žádný lékaský zásah.

Je teplota škodlivá?

Samotná zvýšená teplota nebo horečka není nemoc. Jedná spíše o ukazatele, že je tělíčko nemocné a že tělo začalo bojovat s nějakým bacilem nebo infekcí. Jestliže však svému dítěti naměříte opakovaně horečkové hodnoty, je nejvyšší čas mu s tím bojem trošku pomoci. Prvním způsobem, jak dítěti můžete srazit  tělesnou teplotu je osprchovat jej vlažnou vodou. Mějte však na paměti, že voda nesmí být ledová. Sprchovat své dítě začněte tedy vodou, která má přibližně 36,5 °C a poté pozvolna vodu ochlazujte. Tenhle způsob ohlazovaní by neměl trvat déle než 5 minut!

Mohlo by vás zajímat:  Nevychovejte ze svého dítěte tlouštíka!

Jsou vhodné při horečce ledové zábaly?

Ledové zábaly, které známe mnohdy z vlastního dětství, se příliš nedoporučují u malých dětí. Malé děti ještě nemají dostatečně silná srdíčka, aby jim teplotní šok spíše neuškodil. Pokud tedy chcete tímto způsobem své dítě ochladit, přihlížejte proto na jeho věk. Jestliže však chcete i přesto zábal udělat, pak zabalte pouze končetiny. I přesto se k této metodě mnoho lékařů nepřiklání a doporučují spíše vlažné  koupele a sprchy. Současně se také doporučuje, aby nemocné dítě bylo v místnosti, ve které se často větrá a není příliš přetopená. Pokud žádné tyto způsoby nepomohou a dětská teplota se nesníží, je vhodné podat čípky, kapky nebo léky určené pro snížení tělesné teploty. U maličkých dětí se lékaři přiklání spíše ke kapkám než k čípkům. Je to z toho důvodu, že kapky se stihnou v žaludku vstřebat, zatímco u čípku si nemůžete být jistí, že nebude vypuzen z tělíčka ve stolici.

Pokud je vaše snaha o snížení teploty 3 dny marná, je vhodné navštívit lékaře. Pokud má však vaše dítě tělesnou teplotu vyšší než 39°C, navštivte lékaře ihned. Především dětem do 6 měsíců hrozí tzv. febrilní křeče (křeče z vysoké teploty). Pokud se tyto křeče dostaví, okamžitě volejte rychlou lékařskou pomoc. Lékařskou pomoc volejte také v případě, kdy by tělesná teplota vašeho dítěte klesla pod 36°C.

Štítky: ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Klára
  • 28.4.2014
  Odpovědět

  Nad 38,5 teprve teplotu řeším,do té doby dítě hlídám,aby se teplota nezvyšovala.Na horečku používám Nurofen sirup,opravdu rychle zabírá,má dobrou chuť a prcek ho dobře s ní a to i díky dávkovačce,stříknu mu přesné množství léku přímo do pusinky…super!

  • Gábi
  • 1.5.2014
  Odpovědět

  Také máme v domácí lékárničce vždy po ruce Nurofen sirup – už nám pomohl jak při bolesti zoubků, tak posledně při horečce – ta se vždy vyhoupla k 39´, ale po podání Nurofenu do 30 min zase klesla. Snadno se dávkuje, dětem chutná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení