Co je to impetigo? Hrozí u dětí i dospělých

impetigo
Zveřejněno: 17.8.2020 , datum poslední aktualizace: 16.7.2021

Impetigo je pro mnoho lidí zcela neznámý pojem. Přitom jde o vysoce nakažlivou bakteriální infekci, která velmi těžce postihuje povrchové vrstvy kůže, které mohou být zcela zdravé, nebo i dříve narušené třeba ekzémem nebo poraněním.

Co to je impetigo

Impetigo je závažná bakteriální infekce postihující kůži způsobená stafylokoky či streptokoky. Jde o nemoc, která se i u nás vyskytuje poměrně často, postihuje muže i ženy, děti i dospělé. Nejvíce a nejrychleji se šíří v dětských kolektivech. Pokud vás překvapí třeba na dovolené, nesmí se s ní na slunce, do vody ani mezi lidi do žádného kolektivu.

Název „impetigo“ je odvozen z latinského slova „impetere“, v překladu „zaútočit“. Jde totiž o velmi agresivní formu infekce, která se šíří opravdu velice rychle.

Onemocnění má dvě formy

  • Bulózní – způsobená stafylokoky, kdy se na kůži objeví dost velké, praskající puchýře, které jsou plné čiré tekutiny
  • Nebulózní – vyvolaná streptokoky, kdy vznikne na kůži jen nepatrný puchýřek připomínající akné, který často bez povšimnutí ihned praskne a potáhne se stroupkem.

impetigo

Impetigo a příznaky

Zvýšené riziko výskytu nemoci hrozí především u těch dětí, u kterých se už vyskytlo nebo se pravidelně vyskytuje nějaké kožní onemocnění. Nejde však o podmínku. Nejčastěji trápí děti ve věku 3 až 7 let, u dospělých se vyskytuje méně často, zejména u lidí s oslabenou imunitou. Častější výskyt je také zaznamenán u matek nakažených dětí.

  • vyrážka se zarudnutím, horkostí, bolestí, svěděním či otokem
  • vznik zarudlých, žlutě hnisavých puchýřků s vysoce infekčním obsahem
  • zejména na obličeji, v okolí úst, na krku a na končetinách
  • puchýřky se zakalují a praskají
  • hnis postupně zasychá do žlutě, medově až hnědě zabarvených strupů
  • strupy se po čase sloupnou
  • postižená místa se obvykle hojí bez jizev
  • výjimečně může dojít ke zjizvení ran
  • výjimečně dochází např. i ke změnám pigmentace kůže
  • puchýře nesmí přijít do styku s vodou a sluncem
  • vzácnou komplikací je zánět ledvin způsobený reakcí imunitního systému
Mohlo by vás zajímat:  Alergie na mléko: Jde i o váš problém?

Jak rozeznat příznaky forem

  • u nebulózního, tedy streptokokového typu onemocnění se objeví na kůži zarudlá ložiska s malými puchýřky plnými hnisu, které se záhy pokryjí žlutými šupinatými krustami
  • u bulózní neboli stafylokokové formy se kvůli působení stafylokokových toxinů na kůži vytváří zarudlá ložiska s velkými puchýři se žlutohnědým až žlutozeleným hnisem. Snadno se sloupnou, ale zůstanou po nich mokvající červené ranky a na povrchu vznikají šupinky krusty v hnědé barvě. Nejčastěji jsou na tvářích, ale i jinde po těle
  • streptokoky a stafylokoky se navíc mohou v jednom ložisku vyskytovat společně

impetigo

Syndrom opařené kůže

Impetigo vyvolané stafylokokovými toxiny může mít těžší průběh. Podle charakteristického vzhledu se nazývá syndrom opařené kůže. Poškození pokožky je mnohem větší, vznikají rozsáhlá, rudá ložiska podobná poleptané kůži, ze které se doslova v cárech odlupuje vrchní vrstva pokožky. Nemocná kůže nechrání podkoží a další vrstvy. Bakterie pronikající do těla přes narušené plochy kůže a snadno způsobí otravu krve. Léčí se v nemocnici podáváním antibiotik.

Jak poznat impetigo

Impetigo si můžete často zaměnit s jiným onemocněním. Snadno si jej spletete s oparem a pásovým oparem. Ze začátku může vypadat i jako pouhý rozškrábaný štípanec od hmyzu nebo neštovice. Malé pupínky si lze lehce splést i s akné.

Impetigo a léčba

Protože se impetigo rychle šíří, je nutno vždy rychle vyhledat dermatologa a nasadit antibiotika. Lékař zjistí, zda se skutečně jedná o impetigo a jaká bakterie je jeho původcem. Mikrobiologické vyšetření vzorku z ložiska přesně určí původce nemoci. Nekomplikované případy se léčí lokálními antibiotiky v podobě antibiotické masti. Zabírá i oplachování místa slabým roztokem manganistanu draselného. Krusty snadněji odstraníte mastí obsahující kyselinu salicylovou a další podpůrné látky. V těžkých případech se indikuje celková léčba antibiotiky.

Doba léčby

Doba, kdy lze očekávat zlepšení stavu po podání antibiotik, je velmi individuální a ovlivňuje ji více faktorů. Doba léčby tohoto nepříjemného onemocnění se odvíjí od včasnosti určení diagnózy, ale i typu podaných antibiotik. Současná lokální antibiotika si s infekcí poradí obvykle za 5 dnů při aplikaci 2x denně. Systémová antibiotika zabírají asi za týden.

Mohlo by vás zajímat:  Lactofeel vaginální gel [recenze]: Jaké jsou s ním zkušenosti?

impetigo

Na co si dát pozor

Nutná je zvýšená hygiena. Infekce se totiž šíří nejen přímým kontaktem s nemocným, ale i kontaktem s hračkami, oblečením, ručníky a hygienickými potřebami. S nemocným dítětem lze jít ven na procházku tam, kde nebude pravděpodobný přímý kontakt s jinými dětmi či dospělými. Nesmíte také chodit na přímé slunce. Nutné je také nekoupat se v bazénu či na koupališti.

  • noste volné oblečení
  • po každém kontaktu s „puchýři“ si umyjte ruce
  • vyvarujte se tělesnému kontaktu s jinou osobou
  • pomohou čaje a odvary z řepíku a koupele
  • oplachování míst slabým roztokem manganistanu draselného
  • jizvy lze mazat konopným krémem, mastí či olejem
  • během léčby antibiotiky omezte tučné a mléčné potraviny

Jak, kdy a proč se nejčastěji nakazíme

Příčinou bolestivé infekce jsou bakterie napadající povrchovou vrstvu kůže a způsobující zánět. Jejich toxiny povrchovou vrstvu kůže přímo štěpí a rozkládají. Nejnáchylnější je poškozená kůže. Mechanicky odřením, poškrábáním či pořezáním, nebo nemocí, tedy ekzémem, jinou kožní chorobou či vyrážkou. Často se používá i pojem „impetiginizace“. Neinfekční kožní defekt se nakazí bakteriemi, vznikne svědivý a hnisavý zánět, místa jsou rozškrábaná a do oděrek proniknou bakterie.

Štítky: , , , , , , , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení