Inkontinence u žen

žena
Zveřejněno: 8.4.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Inkontinence nijak neohrožuje na životě, a proto nad ní většina z nás zavírá oči. Přesto je důležité ji řešit, vždyť kvůli ní trpí během svého života až polovina žen a často úplně zbytečně. Netrapte se a nenechte se omezovat něčím, co se dá docela dobře léčit a vyléčit.

Proč k úniku moči dochází?

Na vině může být několik faktorů a podle nich se také inkontinence dělí. Nejčastěji se vyskytujícím typem je stresová inkontinence. K té dochází při tlaku na pánevní dno, když je oslabený svěrač močového měchýře a svaly pánevního dna. Typický je pro ni slabý únik moči při kýchnutí, zakašlání, smíchu nebo zvednutí těžkého břemena. Urgentní únik moči se vyznačuje naopak velmi nečekanou a náhlou potřebou močení, kdy může dojít k úniku, protože žena nestihne včas dojít na toaletu. Tady bývá příčinou přecitlivělost močového měchýře nebo jiné onemocnění, například bakteriální zánět močových cest. Nervová porucha zapříčiňuje, že se močový měchýř není schopný vyprázdnit úplně a dochází poté k dalšímu typu úniku moči, inkontinence z přeplnění. Nemusí se ale vždy jednat jen o jednu konkrétní příčinu, problémem může být i smíšená inkontinence.

Koho se inkontinence týká?

Převážně starších žen, protože s věkem klesá hladina ženských hormonů a povolují se svaly pánevního dna. Nejčastěji se tedy inkontinence objeví u žen po menopauze, a to především ta stresová. Dobře ji ale znají i některé ženy po porodu. Těžká práce s dlouhodobým zvedáním břemen také časem může vést k tomuto problému, někdy však provází i některé nemoci, například cukrovku nebo neurotická onemocnění.

Proč tento problém řešit?

Ač se tu nejedná o nějaká velká zdravotní rizika, únik moči je stresujícím faktorem, který velmi znehodnocuje kvalitu života. Ženy se kvůli němu často vzdávají sportování, cestování, kulturních akcí a vůbec společenského života. Strach z nepříjemné a trapné nehody na veřejnosti je pro ně natolik svazující, že se raději snaží všem podobným situacím vyhnout. Inkontinence a neschopnost ovládnout vlastní tělo vede ke studu a někdy až k psychickým problémům. Nošení inkontinenčních vložek, které unikající moč zachytí, je sice vhodné, ale rozhodně nic dlouhodobě neřeší.

Mohlo by vás zajímat:  Průjem - prevence a léčba

Jak se inkontinence léčí?

Základem je zajít za svým lékařem nebo přímo za urologem. Ten poté speciálními testy a vyšetřeními určí příčinu úniku moči a doporučí další postup. Důležité je ale nic neodkládat a přijít hned, aby byla inkontinence co nejlépe léčitelná. Při menších potížích bývá dostatečným řešením cvičení na posílení pánevního dna. Metoda Kegelova cvičení pánevního dna je souborem speciálních cviků, které navrací posílením pánevních svalů podporu močovému měchýři a trubici. Tyto cviky je potřeba cvičit po celý život, aby se stav svalstva udržel. Dalším postupem je podávání léků, hlavně hormonu estrogenu, který ženám po menopauze chybí. Poslední možností je operativní léčba, kdy se do těla zavede takzvaná TVT páska. Ta vytvoří podporu ochablé močové trubici a vyřeší tak problém s únikem moči jednou pro vždy. Zákrok není nijak invazivní, nemusíte se tedy obávat ani tohoto řešení. Provádí se jen v lokálním umrtvení a za dva dny už můžete vykonávat běžné každodenní povinnosti.

Inkontinence není nic, co by k životu prostě patřilo, jak často postižené ženy říkají. Nenechte se svazovat problémem, který má řešení. Užívejte si život naplno, vždyť je to snadné.

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Bublina
    • 29.5.2014
    Odpovědět

    Únik moči mě dřív nikdy netrápil. To přišlo až s těhotenstvím a po porodu prvního dítěte. Bylo to hodně nepříjemné a pro mě dost trapné, takže jsem se nikomu popravdě nesvěřila. Styděla jsem se jít i k lékaři, takže jsem spíš zkoušela, co by mi mohlo pomoct. V diskuzích se toho radilo hodně, ale já si nakonec vybrala osvědčené Kegelovy cviky a posilování pánevního dna a k tomu jsem si přikoupila dýňové tablety. Už po prvním měsíce se to začalo zlepšovat a po půl roce jsem byla bez problémů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení