Inkretiny – svitla naděje diabetikům?

Diabetes
Zveřejněno: 11.4.2011 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Diabetes je v České republice poměrně rozšířené onemocnění, které postihuje cca 10 % populace. Trpíte-li diabetem 1. typu, dochází k destrukci beta-buněk vašim imunitním systém. U 2. typu diabetu si sice organismus inzulín vytváří v dostatečném množství, ale není na něj dostatečně citlivý. Později se i produkce vlastního inzulinu snižuje. Jak tedy mohou pomoci inkretiny?

Co jsou to vlastně inkretiny?

Inkretiny jsou hormony, které se uvolňují ze střeva do krevního oběhu během průchodu potravy střevem. Inkretiny pak tedy zvyšují vylučování inzulinu, který potřebujeme pro udržení správné hladiny krevního cukru v krvi.

Pacienti s 2. typem diabetu mají snížené hladiny jednoho z inkretinových hormonů (GLP-1). Proto se pacientům podávájí léky, který fungují na stejném principu jako výše zmíněný inkretinový hormon. Další způsobem, jak zvýšit v těle diabetika GLP-1 je zablokování enzymu, který ho jinak v krevním oběhu štěpí.

Jak se hormon dostane do těla pacienta?

Některé druhy inkretinových léků pacienti užívají 2 x denně ve formě klasických tablet. Jiné druhy se zase aplikují 2 x denně injekčně pomocí aplikátoru. Jedná se pouze o podkožní injekce. Injekční aplikace inkretinů je témě bezbolestná a jednoduchá. Inkretinová léčba se nesmí v současné době kombinovat s inzulinovou léčbou.

Mohlo by vás zajímat:  Operace očí a její rizika
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení