Ischemie – prvním příznakem jsou špatně prokrvené končetiny

Končetiny
Zveřejněno: 18.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Špatně prokrvené končetiny mohou být způsobené aterosklerózou a také zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi. To vše má za následek zúžení tepenné stěny a tím zhoršené zásobování krví. Rovněž může dojít až k úplnému uzávěru tepny, což má za následek řadu zdravotních rizik. Ischemií neboli nedostatečným prokrvením trpí desetina Čechů a se zvýšeným rizikem se potýkají především kuřáci.

Ischemická choroba se projevuje velmi pozvolna. V jejím prvním stádiu se pacienti nepotýkají s žádnými výraznými příznaky. Je to způsobeno tím, že přestože dochází k pomalému ucpávání tepen, nedochází k výraznému omezení průtoku krve. Vše funguje jak má, jen se tu a tam mohou objevit chladné končetiny – především v zimě. Ve druhém stádiu ischemické choroby se však pacienti začínají potýkat spolu se studenými končetinami také s bolestivostí. Křeče, píchání v lýtkách a bolest při pohybu – to už některé lidi zastaví a donutí je zamyslet se nad svým zdravotním stavem. Další fáze ischemické choroby je provázená bolestí nohou i v klidu – nejčastěji v noci, vleže. V poslední fáze ischemické choroby dochází k omezení přítoku krve do končetin. To má za následek nejen bolestivost končetin, ale rovněž špatně se hojící i malinké rány, se kterými bychom jindy neměli problém. Výjimkou není také vznikající gangréna.

Mám pořád studené nohy – mám ischemickou chorobu?

I zdraví lidé se potýkají občas – především v zimních měsících – se studenými končetinami. Jak tedy rozpoznat, zda se jedná třeba o poruchu termoregulace či o závažnější ischemické onemocnění? Kladete-li si tuto otázku i vy, rozhodně nic nepokazíte, svěříte-li se se svými obavami do péče lékařů.

Základem pro vznik pocitu studených končetin jsou záchvaty spasmu drobných tepen a tepének, které zásobují určité oblasti. Velmi často tedy mám pocit studených nohou, rukou, ale můžeme pociťovat rovněž pocity chladu např. na nose, ušních boltců atp. Tento záchvat bývá často vyvolán silnými emocemi či snížením teploty. S tímto problémem se setkávají častěji ženy. Obtíže mohou nastat již v pubertě a mohou se zmírnit po narození potomka a v menopauze.

Mohlo by vás zajímat:  Artróza kolenního kloubu

Pokud dochází ke stupňování potíží spojené s periferním prokrvením, jedná se o tzv. Raynaudovu chorobu, která patří do skupiny vazoneuróz. K záchvatům dochází přibližně na dobu 20 – 30 minut. V této době dojde k odkrvení postižené části těla. Následuji modravé zbarvení kůže a nakonec se objevuje obnovení prokrvení, které bývá často spojené s bolestivostí. Může se jednat o pouhou funkční poruchu, která pacienta nijak neohrožuje. Lidé se s tímto postižením naučí žít a díky režimovým opatřením se můžou tyto záchvaty výrazně zmírnit.

Ischemie - prvním příznakem jsou špatně prokrvené končetiny

Co pro sebe můžete udělat vy?

Pro zdravé cévy a především důležitá prevence. Máte-li tedy sedavé zaměstnání či naopak zaměstnání, při kterém převážně stojíte, dopřávejte si pravidelný pohyb v podobě chůze. Vašim cévám prospěch deset tisíc kroků denně v přírodním terénu. Při problémech s prokrvením končetin se rovněž doporučují různé cviky např. při sledování televize – kroužení kotníky oběma směry, tření rukou o sebe atp. Dalším preventivním krokem je udržovat nohy v teple a v suchu. Jestliže vás trápí cévní problémy, investujte do kvalitních ponožek a podkolenek, které nebudou opatřené stahovací gumičkou. Ponožky by měly být pohodlné, neměly by být příliš těsné a rovněž si kupte kvalitní koženou obuv. V zimním období popíjet dostatek teplých nápojů – různé bylinné čaje atp. Do svého jídelníčku zařaďte pravidelně zeleninu, ovoce a nezapomínejte rovněž na luštěniny, rybí olej, pšeničné klíčky a ostatní “zdravosti”. Rozhodně neuškodí, když svému tělu dodáte vitamin E, hořčík a pupalkový olej. Chcete-li dbát na své cévy, omezte kouření jak to jen jde. Ideální je samozřejmě přestat úplně.

Štítky: , ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení