Jak bojovat proti zácpě

Břicho
Zveřejněno: 27.2.2015 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Jak nepříjemná zácpa může být, ví, každý, kdo ji poznal. A že ji alespoň několikrát v životě poznal téměř každý. Ovšem co když na ni někdo trpí pravidelně? Jak bojovat proti zácpě?

Co je zácpa

Zácpa představuje méně časté (cca jednou za tři dny) a obtížné vyprazdňování stolici. Jde o nepříjemný stav, který je doprovázený bolestí břicha, pocitem těžkosti, nadýmáním, ale také se mohou objevovat další obtíže – bolest hlavy, únava, pocit na zvracení atd. U dlouhotrvající zácpy je nutné mít jistotu, že není příznakem nějaké jiné nemoci, například zánětu, nádoru atd.

Jaké jsou příčiny zácpy

Zácpa může mít rozmanité příčiny. Obecně dělíme zácpu na funkční a organickou. Funkční zácpa znamená, že není vyvolána žádnou jinou nemocí. Na vině jsou obvykle nevhodné stravovací návyky a celkově špatný životní styl a v nemalé míře se objevuje zácpa způsobená stresem či jinými psychogenními vlivy.

Příčiny zácpy mohou také vycházet přímo z onemocnění konečníku a tlustého střeva, ale zácpa se objevuje u neurogenních příčin (Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza, onemocnění mozku atd.).

Zácpa je také jedním z příznaků u nedostatečné funkci štítné žlázy a u dalších endokrinních a metabolických problémů atd.

Babské rady na zácpu: Jak si poradit

Pokud zajdete do lékárny a budete chtít něco na zácpu, zjistíte, že možnosti jsou široké. Existují různá projímadla, ale ty by se rozhodně neměli nadužívat. Měly by představovat pouze krajní řešení. Proto se raději nejdříve soustřeďte na možné babské rady na zácpu.

A co zkusit? Vypijte hrnek vlažné vody hned po probuzení, vhodné jsou i vařené sušené švestky či datle a můžete si pomoci, i když sníte dvě jablka před usnutím. Z dalších typů si ještě uveďme sedací lázeň s kostivalem, čekankou a jitrocelem a jistě najdete id další tipy na účinný boj se zácpou.

Mohlo by vás zajímat:  Nepodceňujte gynekologické potíže v létě!
Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení