Celý rok čekáme až přijde ta chvíle, kdy se rozloučíme s kolegy v práci a druhý den odjedeme na tolik vytouženou dovolenou. Půl roku na ni šetříme, vymýšlíme, které místo by bylo pro nás to nejvhodnější a když už se rozhodneme, dovolenou zaplatíme a odletíme natěšení na vysněné místo a doufáme, že nám tyto dny bez všedních starostí nic nepřekazí. Realita však bývá mnohdy jiná. Mnoho z nás začne pociťovat jisté zdravotní problémy, kterým se můžeme poměrně snadno vyhnout, budeme-li dodržovat jisté zásady, o kterých se více dozvíte v tomto článku.
Jestli si myslíte, že právě vám se zdravotní problémy na dovolené na 100% vyhnout, tak odložte svou naivitu a raději se pořádně připravte na možné vzniklé nepříjemnosti. Zdravotní problémy zažívají na odpočinkové dovolené tisíce a tisíce lidí.
Obsah článku
Zažívací problémy
Právě zažívací potíže se vyskytují velmi často. Chcete-li se jim vyvarovat, měli byste si velmi pečlivě hlídat co jíte, co pijete a také své vlastní chování. Největší pozor byste si měli dát na vodu. Za opravdu nezávadnou vodu lze považovat pouze tu balenou v originálním a neporušeném obalu. Infekci z vody můžete také velmi snadno dostat i jinou cestou- například při oplachování ovoce nebo při čištění zubů. Nesmíte také zapomenout, že i kostky ledu mohou být připraveny z infikované vody. Opatrní také musíte být při ochutnávání místních lahůdek. Vyhýbejte se syrovým pokrmům z masa a mořských živočichů. Přestože může pokrm vypadat naprosto úchvatně, věřtě, že za týden se silmými bolestmi břicha nestojí. Pokud dodržíte všechny tyto zásady, máte velkou pravděpodobnost, že se vám zažívací potíže na dovolené vyhnout. Pokud však přece jen průjem dostanete, je nutné okamžitě zvýšit pitný režim – nezávadnou vodou a podáním léků proti průjmům. Ty byste měli mít vždy u sebe. Pokud však potíže trvají dlouho a přidávají se i další promlémy, vyhledejte lékaře.
Zvýšené teploty a onemocnění dýchacích cest
Velmi často se stává, že právě na dovolených nás potká nepříjemná bolest v krku, bolesti hlavy a zvýšená teplota. Většinou za to může prudká změna teploty, ať už vyvolaná náhlým požitím velmi studeného nápoje za horkého dne, nebo přehod z vyhřátého prostředí do klimatizované místnosti. Virové onemocnění však můžeme chytit i dotekem, tak nepodceňujte správné hygienické návyky a ruce si myjte pravidelně a před každým jídlem. Pro tyto případy by vaše cestovatelská lékárníčka měla být obohacena antipyretiky a analgetiky.
Kožní problémy
Přestože jste nikdy neměli alergii na sluníčko, může se i u vás objevit zcela nečekaně. Proto je dobré znát prevenci. Při pobytu na slunci je vhodné používat ochranné prostředky. A to nejen ty kosmetické, ale také mechanické. Kosmetické ochranné prostředky netřeba nijak zvláště představovat. Vhodné jsou opalovací krémy, pokud možno na přírodní bázi a s vysokým stupněm ochrany. Mechanická ochrana spočívá ve vhodném prodyšném oblečení, kloboučku nebo slunečníku. Dalším preventivním opatřením proti alergii na sluníčko je omezení používání látek, které mohou vyvolat alergickou reakci např. parfémy, kolínské, vlhčené ubrousky apod. Objeví-li se u vás svědění a zarudnutí pokožky pak sáhněte do lékárničky pro antihistaminika.
Úrazy a poranění
Trávíte-li svou dovolenou aktivně, pak je nutné počítat také s úrazem, který vám může dovolenou znepříjemnit. Buďte opatrní především při vodních sportech. Pozor si dávejte na nárazy vln, vodní proudy a skokům do vody se raději vyhněte úplně. Také nepřeceňujte své síly jedná-li se o plavání na dlouhé vzdálenosti a nepodceňujte přehřátý organismus vcházíte-li do studené vody. Při potápění respektujte své zdravotní omezení a také pravidla ponoru. Pokud víte, že budete trávit dovolenou na kole, nechte své kolo důkladně překontrolovat odborníky a samozřejmě nezapomínejte na zvýšený pitný režim. V případě aktivní dovolené je vhodné zvážit kvalitní úrazové pojištění a dobře vybavenou lékárničku.