Každá maminka si musela projít očkováním svého dítěte a myslím, že žádná maminka na očkování nevzpomíná zrovna v dobrém. A právě proto vám tady chci napsat pár rad, jak to se svým dítětem prožít s co největším klidem.
Obsah článku
Jak tedy dítě připravit na očkování?
Má-li vaše dítě 2-3 roky, je vhodné ho již předem upozornit na fakt, že musí ke své doktorce na očkování a objasnit mu, co ho čeká a jak bude očkování probíhat. Zabráníte tak jeho zbytečným obavám a strachu z neznámého, posílíte tak jeho odvahu a sebevědomí pro lepší spolupráci při očkování. Nemá cenu mu lhát, že ho to nebude vůbec bolet. Mnohem lepší je říct mu pravdu, že očkování může trošičku zabolet a přirovnat mu krátkou bolest při vpichu jehly k jiné, mnohem větší bolesti, které už dítě zažilo. Třeba odřené koleno. Také je dobré dítěti ukázat na hračce, jak bude očkování probíhat. Určitě je vhodné vyprávět dítěti také pohádku o nějakém zvířátku, jak šlo k paní doktorce nechat se naočkovat.
Problémy v ordinaci
Spolupráce rodiče a dítěte v ordinaci je velmi důležitá. Dítě se při očkování bude jistě cítit lépe, bude-li například u maminky na klíně. Nezapomeňte s sebou vzít také nejoblíbenější hračku. Když se díte očkování brání, pláče a je hysterické, je dobré jej nechat uklidnit a zkusit to později znovu. Klidně i několikrát. Dobrý lékař to jistě pochopí. A taky nesmíme zapomenout na odměnu. Odměnu je dobré přislíbit ještě před očkováním.
Co po očkování?
Po očkování by dítě mělo zůstat v klidu. Fyzické aktivity a psychickou zátěz je vhodné omezit co to jen půjde. Své dítě pečlivě pozorujte a kontaktujte lékaře v případě, že má horečku přes 39°C, nebo několik hodin pláče a vy jej nemůžete utišit, nebo pokud otok či zarudnutí v místě vpichu je větší než 10 cm. Kontaktujte lékaře také v případě, že se objeví přechodné obrny nebo křeče, krátkodobé bezvědomí, nebo objeví-li se závažnější reakce během 2-3 hodin po očkování.
Je dobré vědět, že teplota do 39°C po očkování patří mezi očekávané reakce. Imunitní systém tak odpovídá na očkovací látku. Teplotu můžeme srážet antypyretiky, ale v takové míře jako při teplotě, když jsme nemocní. V případě, že dítě vakcínu snáší špatně, měl by ho pediatr odeslat do specializované ambulance zaměřené na problémy po očkování.
Kdy je dobré odložit očkováni
Důvodů, proč bychom měli odložit očkování může být hned několik. Vždy je lepší se o tom poradit s lékařem. Mezi nejčastější důvody, proč odložit očkování patří
1) když je dítě akutně nemocné. Má-li dítě vysoké teploty, odložte očkování. Nachlazení však nemusí být vždy překážkou.
2) když bylo dítě v kontaktu s nemocným dítětem a nachází se v inkubační době
3) když se dítě nachází v rekonvalescenci a je oslabené po nemoci
Veškeré informace o vakcínách můžete najít na: http://www.vakciny.net/