Jak léčit zánět močových cest

Zánět
Aktualizováno

Zánět močových cest je onemocnění, které vzniká velmi rychle a jeho průběh je dost nepříjemný. Objevuje se zejména u žen a trápit je dokonce může i několikrát za život. Velice důležité je, aby byl zánět vždy doléčen. Pokud by tomu tak nebylo, bude se opakovaně vracet, přičemž každý další zánět bude bolestivější. V případě, že nebude doléčen, hrozí i vážné zdravotní obtíže.

Jak zánět močových cest vzniká

Původcem zánětu je v největším procentu případů bakterie Escherichia coli. Tato bakterie se běžně nachází v trávicím traktu, kde není nijak nebezpečná. Problém nastává ve chvíli, kdy se dostane do močového měchýře. Přenos bakterie je často výsledkem nesprávné intimní hygieny. Mezi rizikové faktory zánětu močových cest patří také malý příjem tekutin, zadržování močení a také ochablé svalstvo (při těhotenství, po porodu apod.).

Projevy zánětu jsou specifické

Zánět má své typické projevy, které jdou lehce odhalit. Mezi typické příznaky patří pocit řezání či pálení při močení. Dostavuje se také bolest v podbřišku (podobá se bolesti při menstruaci, je ale silnější a intenzivnější). Člověk má také častou potřebu jít močit. Mezi další příznaky patří krev moči, může se dostavit i teplota, třesavka a bolest zad. Příznaky mají různou intenzitu. Pokud je ale zpozorujete, ihned navštivte lékaře. Pokud se zánět podchytí v raném stádiu, léčí se rychle.

Jak probíhá léčba

Zánět se léčí pomocí antibiotik. Je důležité, aby byly léky brány přesně podle doporučení a aby byly dobrány všechny. Při léčbě je také velice důležitý klidový režim. Pacient by měl být v klidu a v teple. Extrémně důležitý je potom pitný režim. Odporučuje se pití čisté vody či různých bylinkových čajů. Nevhodné je například pití kávy. Rychlejší léčbu může podpořit konzumace brusinek. Je možné jíst brusinky sušené, pít džus či si koupit speciální doplňky stravy s jejich obsahem.

Mohlo by vás zajímat:  Nejčastější oční vady - řešte je včas!
Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • hanča
  • 31.10.2014
  Odpovědět

  Mě na záněty pomáhá tohle: být v teple pod peřinou, ideálně si ještě beru termofor a ten si dávám na břicho a tím mi bolest trochu ustupuje. K tomu se prolévám brusinkovým čajem nebo jakýmkoliv jiným. Na zánět si beru uroval manosu akut+ a ještě zobu brusinky jen tak samostatně.chce to klid, opravdu hodně tekutin a prostě odpočívat, minimálně jeden až dva dny v posteli, jinak to člověk velice lehce přejde a zánět se mu zase vrátí. Takhle jsem to udělala jednom jednou a nakonec jsem musela brát i antibiotika. Ale to jsem v té době asi měla i oslabenou imunitu, protože se mi k tomu ještě navíc přidal pásový opar, takže jsem měla o zábavu postaráno 🙁

  • Pavlína
  • 21.3.2015
  Odpovědět

  U mě záněty byly způsobeny právě zmiňovanou bakterií Escherichiou coli. podobně jako Hana se mi osvědčilo pít brusinkové čaje a vůbec brusinky užívat v tabletách. Brala jsem také Wobenzym v rámci preventivní léčby, se kterým jsem byla velmi spokojená a záněty jsem díky tomu v podstatě zažehnala. Občas, když mám pocit pálení, okamžitě nasadím brusinky, zvýším příjem tekutin a do dvou dnů jsem opět v pohodě.

  • Veronika
  • 4.5.2016
  Odpovědět

  Teda musím říct, že s záněty už mám taky docela dost zkušeností, ale nikdy mě nenapadlo ulevit si tím termoforem. Většinou si dávám pod sebe deku, na sebe kolem břicha ručník a pak pěkně pod peřinu. S tím termoforem je to mnohem jednodušší 😀 jinak praktikuju vše asi dost podobně, jak je zde napsáno – hodně pít, doslova tělo prolívám (což je pro mě jako chronického „malopijáka“ asi nejhorší), klid a kupuju si taky tu uroval manosu akut, protože je to asi jediný volně prodejný a účinkující lék.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ohodnoťte tento článek
0 sdílení