Jak na klíšťata?

Klíště
Zveřejněno: 2.7.2010 , datum poslední aktualizace: 15.2.2017

Určitě jste už zaznamenali z různých médií, že klíšťata se letos přemnožila a budeme mít co dělat, abychom se jim ubránili. Umíte si však s klíštětem poradit? Víte, jak se proti klíšťatum bránit?

Taky jste se šli projít do lesa nebo na louku a poté jste si všimli, že  s vámi domů přišel i nezvaný návštěvník – klíště? Rozhodně nejste jediní. Proto je dobré znát některé základní informace o tom, proč jsou klíšťata nebezpečná.

V České republice se mají klíšťátka velmi dobře. Jejich počet se nebezpečně zvyšuje, stejně jako se nebezpečně zvyšuje počet lidí nakažených klíšťovou encefalitidou. Loni přesáhl počet nakažených lidí klíšťovou encefalitidou přes 800. Je to nejvyšší hodnota za posledních 10 let. Nesmíme však zapomínat také na boreliózu, která je také přenosná z klíštěte. Touto nemocí se nakazilo cca 4000 osob. Obě nemoci mohou být velmi nebezpečné.

Zima klíšťatům přála

Díky letošní zimě přežila spousta těchto parazitů pod sněhem a lidé tedy mohou počítat, že se s nimi budou setkávat už poměrně brzy na jaře a ve výškách, kde se dříve nevyskytovala. Přestože je však klíšťat více, není třeba propadat panice. Rozhodně neplatí rovnice, že každé klíště vás nakazí jednou z výše zmiňovaných nemocí. Např. virus encefalitidy v sobě má přibližně každé 10. klíště.

Kde je třeba si dávat větší pozor

V některých oblastech je vyšší výskyt nakažených klíšťat. Mezi tyto oblasti patří jižní Čechy a podhůří Šumavy, povodí Dyje, Svitavy i Svratky. Také je třeba si dávat pozor na klíšťata na Opavsku, v okolí Prahy, Brna a Bruntálu. Pokud míříte do těchto oblastí nebo se pohybujete častěji v přírodě i mimo tyto oblasti, očkováním rozhodně nic nepokazíte.

Mohlo by vás zajímat:  Parodontóza

Češi se očkují málo

Přestože téměř všichni známe televizní reklamu na očkovací látku proti encefalitidě, pouhých 17% české populace podstoupilo očkování. A to pouze malá část z těchto 17% mají potřebné přeočkování, které se má provádět po 3 – 5 letech.  V případě lymeské boreliózy se nedá říci, kde je výskyt takto nakažených klíšťat nejvyšší. Je však nuté si uvědomit, že právě boreliózou se lidé nakazí daleko častěji než encefalitidou. Proti borelióze se však nedá očkovat.

Mám přisáté klíště

Pokud jste zjistili, že máte na sobě přisáté klíště, je třeba ho opatrně odstranit. Jaká je však správná metoda vytahování klíštěte? Názory se liší, ale téměř každý odborník zavrhuje staré tradiční rady: naolejovat a vytočit proti směru hodinových ručiček. Tohe již dávno neplatí! Takhle klíště nevytahujte! Nemáte-li speciální kartu na vytahování klíšťat, vystačíte si s žínkou. Pomocí navlhčené žínky lehce pohybujte s klíšťětem ze strany na stranu (viklejte s ním). Klíště se po dvou až třech minutách uvolní. Poté uchopte klíště pinzetou a zlikvidujte jej.

Nechte si klíště vyšetřit

Chcete-li mít opravdu jistotu, že právě vaše klíště vás nenakazilo, můžete vytažené klíště zaslat na laboratovní rozbor. Testy na boreliózu stojí ve Státním zdravotním ústavu něco málo přes stokorunu. Soukromé firmy si budou účtovat o něco více, ale vyšetří vaše klíště i na další přenosné choroby.

Proč nemastit a netočit proti směru hodinových ručiček

Klíště v žádném případě nijak neolejujte a nemažte mastí. Tato metoda klíště začně dusit a parazit pak vyvrhne obsah střev do rány, což může u infikovaného klíštěte zvýšit riziko přenosu infekce. Bezpečně tedy můžete klíště vytáhnout speciální kartou, která má v sobě zabudovanou lupu. Tuto kartu můžete zakoupit jak přes internet, tak v lékárnách. S kartou nedochází k vymáčknutí obsahu klíštěte do rány. Je-li klíště menší než 1 mm, pak je vhodné použít onu žínku a samozřejmě nesmíme zapomenout ránku vydenzifikovat po odstranění parazita.

Mohlo by vás zajímat:  Co se stane s vaší kůží při zvýšené radiaci

Jaké další nemoci můžou klíšťata přenášet

 • Ehrlichióza – onemocnění přenosné z klíštěte, podobné zarudnutí jako u borélie, většinou se objevuje také vyrážka nebo krvacení do kůže. Kromě toho se objevují zvětšené uzliny, játra a slezina. Vyskytují se bolesti hlavy, svalů, horečka, nevolnosti a střevní potíže. Akutní příznaky se projevují do týdne po přisátí klíštěte a  postihuje především muže. Léčí se antibiotiky
 • Bartonellóza, babesióza, rickettsióza – vzácné onemocnění, babesióza je nebezpečná zejména pacientům bez sleziny a rickettsióza zase v některých případech má až 90% úmrtnost

Opatření proti klíšťatům

 • Vhodné oblečení – při pohybu v přírodě je nutné mít vhodné oblečení. Pevné boty, dlouhé kalhoty s gumou přes kotníkovou botu nebo mějte nohavice zasunuté v ponožkách. Na světlém oblečení si klíštěte všimnete daleko lépe než na tmavém.
 • Repelent – používejte repelenty. Repelenty, které jsou určeny pouze na textil nestříkejte přímo na pokožku. Repelentem ošetřené oblečení je nutné nechat pořádně oschnout. Repelenty, které se aplikují přímo na pokožku rychle vyprchávají, proto je nutné repelenty používat opakovaně.
 • Karta – noste s sebou kartu na odstraňování klíštěte a desinfekci
 • Vyhněte se pohybu v hustém nízkém porostu smíšenéhých lesů
 • Chraňte také své zvířecí mazlíčky před klíšťaty
 • Ošetřete také pelíšky svých mazlíčků vhodným přípravkem proti klíšťatům
 • Po návratu z procházky svého pejska vždy pečlivě vyčešte
 • Po návratů domů z procházky se vždy pořádně prohlédněte a požádejte jinou osobu, aby vás prohlédla na místech, které vy nemůžete sami zkontrolovat.
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Prince
  • 2.7.2010
  Odpovědět

  Poučné, good článek…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení