Jak na vysoký krevní tlak?

Tlak
Zveřejněno: 16.8.2010 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Vysoký krevní tlak nám zpočátku nezpůsobuje žádné velké zdravotní problémy, a proto je právě hypertenze nebezpečná. Občas se může vyskytnou nějaká bolest hlavy, bolest na hrudníku, poruchy spánku nebo naopak únava. Na vysoký krevní tlak přijdou lékaři většinou zcela náhodou nebo až když se objeví první vážná zdravotní komplikace s ním spojená.

Primární a sekundární hypertenze

Primární hypertenzí trpí většina pacientů. Pokud se hypertenze objeví v nižším věku, může za to povětšinou dědičnost. Ale přesto jej velmi ovlivňuje např. způsob stravování, cigarety, sedavý způsob života apod. Spousta lidí s vysokým krevním tlakem užívá nadměrné množství kuchyňské soli. Uvědomte si, prosím, že spotřeba kuchyňské soli by neměla být vyšší než 5 – 6 g za celý den. Z toho všeho tedy vyplývá, že primární hypertenze vzniká z nezdravého způsobu života.

Sekundární hypertenze vzniká na podkladě onemocnění ledvin či endokrinního systému ( žlázy s vnitřní sekrecí – štítná žláza, nadledvinky…). Tahle hypertenze se může vyskytnout v těhotenství. Zde lze odstranit příčiny a hypertenzi tedy můžeme vyléčit. Sekundární vysoký tlak se může u pacientů objevit také při užívání některých léků.

Léčba

Pokud se u nás tedy rozvine hypertenze, je vhodné nejdříve začít úpravou životního stylu. Poté vám většinou lékaři nasadí léky. Všichni pacienti by si však měli uvědomit, že i přes farmakologickou léčbu by měli dbát na správný způsob života.

Diuretika

Diuretika patří mezi základní léčiva při léčbě vysokého krevního tlaku. Některé diuretické léky mohou mít vedlejší účinky, proto by lékař měl tyto léky nasazovat v co možná nejnižší dávce. Diuretika se většinou mají užívat ráno, aby pacient nebyl v noci obtěžován častým močením.

Mohlo by vás zajímat:  Dětské nechutenství

Beta-blokátory

Tyhle léčiva jsou dnes již naprostým standardem při léčbě vysokého krevního tlaku. Tyhle léky zablokují specifické receptory v srdci a snižují tak srdeční frekvenci, což se projevuje nejen snížením tlaku krve, ale také lepším prokrvením srdečního svalu. Tyhle léky mají řadu výhod i nevýhod. Proto by měl lékař vždy dobře znát váš zdravotní stav. U některých lidí můžou tyhle léky vyvolat až bradykardii (výrazný pokles srdeční frekvence), špatné prokrvení dolních končetin a zvyšuje riziko astmatického záchvatu u astmatiků. Přestože vás tahle skupina léků nyní možná až děsí, není důvod k panice. I přes nežádoucí účinky tyto léky výrazně zvyšují kvalitu i délku života pacientů s hypertenzí. Tyto léky jsou také vhodné pro lidi, kteří trpí migrénou.

Blokátory vápníkových kanálů

Blokátory vápníkových kanálů rozšiřují cévy v určitých oblastech krevního řečiště, což také přispívá ke snížení krevního tlaku. Nejčastější vedlejší účinky těchto léků je otékání kotníků a bolest hlavy.

ACE inhibitory

Tyhle ACE inhibitory se skvěle uplatňují při léčbě vysokého krevního tlaku. Snižují zadržování vody a sodíku v organismu, roztahují cévy a chrání nám ledviny. Tyhle léky bývají velmi často nasazovány diabetickým pacientům. Často se však u léčených pacientů objevují jako nežádoucí účinek suchý kašel, který však po vysazení léků zase vymizí.

Lidé s hypertenzí, kteří užívají léky na vysoký krevní tlak by měli své léky užívat pravidelně ve stejnou hodinu a nezapomínejte si své prášky užít! Při náhlém vysazení léků na krevní tlak může ve vzácných případech dojít až k tzv. hypertenzní krizi, kdy se náš krevní tlak velmi prudce zvedne. Léčba vysokého krevního tlaku bývá většinou celoživotní. Vysazování léků musí být vždy pozvolné!

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Anezka
    • 22.5.2011
    Odpovědět

    Na vysoký krevní tlak pomohl manželovi ženšen pravý. Přírodní, děláme z něj čaj …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení