Největším strašákem žen všech věkových kategorií je rakovina prsu. Jedná se totiž o nejčastější zhoubný nádor, který je sice velice dobře zjistitelný, neboť roste velice pomalu (v některých případech i několik let). Avšak stejně není dobré jej podceňovat.
Obsah článku
Příznaky rakoviny prsu
Odbornou pomoc je nutné vyhledat, pokud máte pocit, že je něco v nepořádku. Konkrétně pozorujete následující:
- bolí vás prs a nejedná se o období menstruace
- máte krvavý nebo mléčně zakalený výtok z bradavek
- nahmatala jste si jakékoliv zatvrdnutí nebo uzlík v prsu
Mezi další příznaky rakoviny prsu patří zatahování či vrásnění kůže na prsou, změna tvaru prsu, zarudnutí kůže na prsu, bolestivá/nebolestivá bulka v prsu či podpaží atd. Pokud se některý z těchto příznaků projevuje, pak navštivte ihned lékaře, který vás důkladně vyšetří a diagnostikuje, zda se jedná o rakovinu či jen planý poplach.
Rizikové skupiny
S rizikem vzniku karcinomu prsu u žen existuje také řada faktorů. Konkrétně se jedná o genetické, hormonální, nutriční faktory či faktory zevního prostředí. Nejzávažnějším faktorem je však bezesporu věk, se kterým riziko stoupá. U žen nad 25 let se nádory vyskytují jen ojediněle, za to u žen ve věku 45 let a výše se nádory objevují poměrně často. Pokud tedy patříte k ženám středního věku, určitě nepodceňujte pravidelné rentgenové vyšetření.
Dalšími rizikovými faktory je dlouhodobé působení ženských pohlavních hormonů na prsní žlázu. V ohrožení mohou být zejména ženy, které po menopauze nebo po operaci dělohy či vaječníků užívají hormonální substituci kvůli tomu, že pohlavní orgány přestaly produkovat estrogeny.
Svoji roli hraje samozřejmě i dědičnost, kdy je zvýšené riziko hlavně u přímých příbuzných ženského pohlaví (např. matka, dcera, sestra) nebo v rodinách, kde se objevují různé druhy nádorů. Dále může mít vliv na vznik karcinomu také:
- obezita a nadbytek tuků v potravě
- kouření
- nedostatek pohybu
- časná menstruace
- a mnoho dalších faktorů
Jak vyhledat zhoubné ložisko v prsu?
Pro včasné nalezení ložiska v prsu doporučujeme dva způsoby – samovyšetření, nebo pomocí přístroje (mamograf a ultrazvuk). Oba tyto způsoby jsou účinné, neboť prsní žláza je uložena na povrchu těla a tudíž je dobře přístupná. Obecně platí, že čím menší je nádor v prsu, tím je lépe léčitelný.
Včasné odhalení onemocnění
Pokud se obrátíte na příslušného lékaře včas, je zde opravdu velká šance na úplné uzdravení. Ptáte se však sami sebe co je ale včas? U včasného zjištění se většinou jedná o malé ložisko kolem 1 cm, které je omezené jen na samotný prs bez postižení spádových uzlin v podpaží. Při podstoupení screeningové metody pomocí mamografie lze však zachytit i ložiska o velikosti několik milimetrů, což je nález, který nemocnou neohrožuje jak na životě, tak ani na zdraví.
I při včasném zjištění rakoviny prsu však počítejte s tím, že se nevyhnete chirurgické operaci, případně podstoupení chemoterapie. Připravte se na to, že léčba bývá pro pacientky poměrně psychicky náročná, zejména pokud pacientka přijde o prso, nebo v rámci chemoterapie ztratí své vlasy.
Léčba rakoviny prsu
V případě, že vám byla diagnostikována rakovina prsu, přistupuje se k samotné léčbě. Jak už bylo výše zmíněno, základní metodou léčby je chirurgický výkon, kdy se odebere celý prs nebo jeho část. V některých případech je dobré odstranit i lymfatické uzliny v podpaží kvůli úplnému zbavení se nádoru.
Po operaci je nemocným podávána chemoterapie, aby nedošlo k tzv. mikrometastázám, tedy rozsevu nádorových buněk do krve. Když žena podstoupí celou léčbu a dojde k uzdravení, může na základě doporučení lékaře podstoupit rekonstrukce prsu, což je plastická operace, díky které se žena snadněji vyrovná s celkovou nemocí a ztrátou prsu, a zároveň ji to usnadní návrat do běžného života.