Jak předejít artróze?

Prevence, Zdraví
Zveřejněno: 11.12.2010 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

V televizních reklamách se setkáváme s řadou potravinových doplňků, které dopřávají kloubům důležité látky a dostatečný přísun živin. Řada z nás po těchto preparátech sáhne v naději, že pro své klouby uděláme maximum. K tomu, abychom úspěšně předcházeli artróze, však nestačí jíst pouze potravinové doplňky. Proti artróze je třeba bojovat i jinak. A my si dneska povíme, jak se správně chovat ke kloubům a jak kloubním problémům předcházet.

První známky opotřebení kloubů můžeme  zaznamenat již poměrně brzy. První příznaky artrózy se mohou projevovat již kolem 20. roku. Lékaři se domnívají, že artróza mívá genetické předpoklady, nicméně doposud se nepodařilo prokázat, že je skutečně dědičná. Lékaři však ví, jak artróze předcházet. S preventivním opatřením je třeba začít  co možná nejdříve. Lékaři se shodují, že bychom se o své klouby měli starat již v době dospívání. To nám pomůže oddálit kloubní problémy ve vyšším věku.

Cvičení a pohyb patří mezi nejdůležitější preventivní opatření. Je dokázáno, že pravidelným pohybem se snižuje riziko artrózy až od jednu čtvrtinu! Díky pravidelnému pohybu snižujeme také případnou nadváhu, která se řadí mezi další významné faktory, které zatěžují klouby. Vhodnou pohybovou aktivitou při obtížích s klouby je např. jóga nebo tai-chi. Zde je však nutné říci, že ani s pohybem se to nesmí příliš přehánět. Nadměrná zátěž, především u vrcholových sportovců, zatěžuje nosné klouby nejvíce. Na své klouby by si však měli dávat pozor také dělníci a lidé jiných profesí, při kterých musí dlouhodobě zatěžovat své klouby, např. pracují-li vkleče apod.

Jestliže nás začnou mírně pobolívat klouby, většinou si snažíme pomoci sami. Omezíme činnosti, při kterých nás klouby bolí, sáhneme po různých antirevmatických mastí a gelech, které seženeme volně v lékárnách. Dobrý stav kloubů si zajistíme také správnou výživou – především příjmem antioxidantů, vitaminu C, E a zinku. A opět – přiměřený a správný pohyb. Nejlepším pohybem pro naše klouby je jízda na kole a plavání. Lékaři také doporučují pravidelné půlhodinové procházky minimálně jednou za den.

Mohlo by vás zajímat:  Operace šedého zákalu – navraťte svým očím mládí

Lékaře bychom měli navštívit v případě, kdy se objeví první příznaky – bolest kloubů, která po rozhýbání zmizí. Jedná se o tzv. startovací bolest. Startovací bolest se nejčastěji objevuje u kolenního a kyčelního kloubu, u páteřních kloubů, kloubů zápěstí a kloubů ruky.  Bolest se koncentruje nejvíce právě do postiženého kloubu, ale odtud se může rozpínat do okolí. Bolest zpočátku nemusí být příliš silná, ale je nepříjemná a obtěžující. Později nás kloub začíná bolet při námaze a poté i v klidovém režimu. Typická je také ztuhlost. Příznaky artrózy může ovlivňovat také počasí.

A co se bude dít u lékaře? Lékař si vás kromě pohmatového vyšetření a kontroly hybnosti podrobně vyšetří. To znamená, že vás odešle na rentgen, aby viděl, v jakém stavu jsou vaše chrupavky. Rentgen však není jediné možné vyšetření, které můžete očekávat. V dnešní době vás může lékař odeslat i na počítačovou tomografii, ultrazvuk nebo magnetickou rezonanci. V případě, že pacient trpí větší bolestí, lékař mu zakáže přetěžovat a zatěžovat kloub. Jestliže máte také nadváhu, nevyhnete se ani řešení tohoto problému. Poté vám lékař předepíše tablety na bolest a léky, které vám dodají potřebnou kloubní výživu. Cílem léčby je zpomalit degeneraci chrupavky. Dalším krokem, jak léčit kloubní problémy, je samozřejmě také rehabilitace. Je nutné posílit svalové skupiny, které mohou ochránit kloub před přetěžováním.

Štítky: ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Martina
  • 30.3.2011
  Odpovědět

  Také mám problémy s klouby, hlavně s koleny, jedno mám po úraze a následné operaci, druhé pobolívá taky a navíc ve mně vrže jak ve starých hodinách. Lékař mi doporučil kloubní výživu, poněvadž mám hodně opotřebované chrupavky, také to bylo i mou nadváhou. Brala jsem různý přípravky kupované v lékárnách, ale nějak mi to nesedlo, tak jsem přešla na přírodní aloe vera gel, který je přímo na klouby, a po delším užívání se cítím lépe. A nepomáhá mi jen s klouby, ale léčí i mé další nemoci, se kterými si lékaři nevěděli rady. Mohu vřele doporučit.

  1. Ano, ano, znám řadu lidí, kteří užívají Aloe Vera Gel na klouby a nemohou si ho vynachválit. Jsem ráda, že i Vy se řadíte mezi tuto skupinku lidí 🙂 Přeji hodně zdraví a bezbolestného pohybu 😀

  • Iva
  • 15.9.2012
  Odpovědět

  Jaký prosím přesně ten aloe vera gel vám pomáhá???
  Značka, kde o seženu?? Děkuji

  1. Odpovědět

   Dobrý den,
   na klouby je vhodný tento Aloe Vera Gel a můžete jej sehnat kdekoliv na internetu. Přikládám Vám zde odkaz, kde jej můžete například sehnat. http://www.fitprodukty.cz/produkt-10131-aloe-vera-gelovy-napoj-pro-zdrave-klouby-1000-ml/
   Přeji příjemný zbytek dne 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení