Jak účinně podpořit imunitní systém v chřipkovém období

Zelenina
Zveřejněno: 19.2.2016 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

V tuto chvíli je celá Česká republika pod nátlakem virových chorob, které se přenáší z člověka na člověka neúnavnou rychlostí. Virózy jsou v těchto dnech nekontrolovatelné a vy, abyste se ubránili útokům bacilů, musíte průběžně pracovat na posílení svého imunitního systému. Čím si tedy můžete posílit svůj imunitní systém?

Spánek je základ

Přestože si vědci nejsou zcela jistí tím, proč zrovna spánek je pro imunitu tak důležitý, bylo dokázáno, že kvalitní spánek je pro naše tělo klíčový. Dospělý člověk by měl naspat sedm až devět hodin.

Cvičení posiluje obranyschopnost i psychickou kondici

Pravidelný pohyb zoceluje naše tělo a pomáhá mu tak lépe bránit se proti virům, bakteriím a různým infekcím. Nemusíte to s cvičením příliš přehánět. Stačí cvičit jen mírně – třicetiminutová svižnější procházka každý den je plně dostačující. Taková procházka rovněž také zapůsobí na vaše bílé krvinky, budete mít kvalitnější spánek a rovněž budete mít dobrý pocit ze záplavy endorfinů.

Otužování

Otužování je mocná zbraň v preventivním boji proti bacilům. Není třeba se otužovat nějak extrémně – plavání v ledové vodě můžeme nechat jiným, ale pro naši imunitu bude přínosné už jen to, že nebudeme v bytě příliš přetápět (ideálně tak cca 20-22 °C). V ložnici při spánku by teplota neměla být vyšší než 18°C. Pomalinku přecházejte ke spaní s otevřeným oknem, ráno si dopřejte rozcvičku u otevřeného okna a nesmíme zapomínat na otužování se studenou vodou. Pro začátek postačí, když se budete otírat studenou žínkou, poté můžete přejít na vlažnou tříminutovou sprchu a nakonec studenou vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Pásový opar

Zdravé stravování

Co to znamená zdravé stravování? Je to jednoduché. Zařaďte do svého jídelníčku mnoho ovoce a zeleniny a omezte naopak cukry.  Slazené nápoje typu Coca Cola jsou pro imunitní systém naprosto nevhodné. Pro posílení imunitního systému je vhodné do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na vitaminy C a E, betakaroten a zinek. Dopřávejte si dostatek lesních plodů, citrusů, kiwi, jablíček, červeného hroznového vína, kapusty, cibule, špenátu a mrkví. Kuřáky musíme varovat, že každý vdech dehtu a dýmu zabíjí váš imunitní systém.

Jak účinně podpořit imunitní systém v chřipkovém období

Které potraviny nabudí vaši imunitu?

Česnek – obsahuje látku alicin, která působí proti infekcím. Ideální porce je dva stroužky syrového česneku denně.

Jogurt a probiotika – jogurty podporují správné bakterie ve vašem střevě, což se významně podílí na imunitním systému. Ideální je sníst jogurt dvakrát denně.

Ječmen a oves – alespoň jednou za den byste si měli dopřát tyto suroviny, které obsahují betaglukany, které opět posilují imunitní systém

Mořské plody – ty bychom měli zařadit do svého jídelníčku 2x týdně. Ideální by byl krab, humr nebo mušle, popřípadě losos či makrela.

Kuřecí vývar – je vědecky dokázáno, že pokud se necítíte dobře, pak dobrý a poctivý vývar z kuřete vám opravdu pomůže. Obsahuje aminokyselinu cystein, ředí hlen a přidaný česnek či cibule zvyšuje jeho účinky na imunitní systém

Černý nebo zelený čaj – imunitu posilují díky obsahu L-theaninu

Hovězí maso (nebo jiný zdroj zinku) – díky zinku budou dobře fungovat bílé krvinky, které bojují proti infekcím

Citrusy – vitamin C je skvělý pomocník v boji proti virózám.  Zařaďte tedy do svého jídelníčku citrusy, červenou papriku, šípkový čaj, brokolici a špenát

Zbavte se stresů nebo se s ním naučte pracovat

Stres se velmi silně podepisuje na oslabování imunitního systému. V případě, že se potýkáte dlouhodobě se stresem, měli byste svou stresovou situaci nějak vyřešit nebo se jí naučit zvládat tak, aby vás co nejméně ovlivňovala. Ulevit svému tělu od nadmíry stresu můžete například prostřednictvím meditace. Studie ukázala, že lidé, kteří provozovali meditaci po dobu osmi týdnů, měli po očkování proti chřipce mnohem silnější imunitu než členové výzkumu, kteří nemeditovali. V případě, že máte mnoho práce a povinností, měli byste se naučit některé své povinnosti vypustit a nebo je brát s větším nadhledem. Svému psychickému tlaku můžete ulevit i fyzickou aktivitou. Najděte si takové cvičení, které vám umožní vypnout a skutečně si psychicky odpočinout. V případě, že nevíte, jak se zbavit stresu, poraďte se s odborníkem – psychologem, rodinným odborníkem (poradny pro rodiny atp.) Máte-li možnost, zvažte i pořízení domácího mazlíčka. Pejsek, kočička nebo třeba i morče vás mohou nabít pozitivní energií. Hlazení jejich kožíšku snižuje hladinu stresových hormonů v těle.

Mohlo by vás zajímat:  Vada řeči u dítěte - kdy navštívit logopeda?

Jak účinně podpořit imunitní systém v chřipkovém období

Udržujte sociální kontakty

Studie dokazují, že vašemu imunitnímu systému prospěje i to, když se obklopíte přáteli a lidmi, které máte rádi. Nemusí jich být nutně mnoho – stačí pár dobrých přátel, se kterými vám je dobře a na které se můžete spolehnout. Tito lidé prospějí nejen vašemu imunitnímu systému, ale i kvalitě vašeho života celkově. Imunitnímu systému rovněž také pomáhají vztahy sexuální (ovšem pouze ty, kdy dodržujete bezpečný sex) Sex rovněž přispívá ke kvalitnějšímu spánku a odbourávání stresu.

Pozitivní myšlení a smysl pro humor

Veselá mysl je půl zdraví – to je svatá pravda! Naučte se brát život s humor Smích odbourává v těle stresové hormony a posiluje činnost bílých krvinek, které bojují s infekcemi. Pokud už vám momentálně nepřijde k smíchu, snažte se alespoň udržovat pozitivní myšlení.

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení